(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Guterres: Yeni bir krizin çıkması yıkıcı sonuçlara neden olur

BM Genel Sekreteri Guterres, Lübnan’da yaşanan gelişmelere ilişkin, “Bölgede yeni bir krizin çıkması yıkıcı sonuçlara neden olur.” dedi. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve İran arasında artan gerginliğe ve Lübnan’daki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Suudi Arabistan, Lübnan ve bölgede nüfuz sahibi ülkelerden yetkililerle siyasi ve […]

Guterres: Yeni bir krizin çıkması yıkıcı sonuçlara neden olur
12 Kasım 2017 - 5:36 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi.

BM Genel Sekreteri Guterres, Lübnan’da yaşanan gelişmelere ilişkin, “Bölgede yeni bir krizin çıkması yıkıcı sonuçlara neden olur.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve İran arasında artan gerginliğe ve Lübnan’daki gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Suudi Arabistan, Lübnan ve bölgede nüfuz sahibi ülkelerden yetkililerle siyasi ve diplomatik seviyede yoğun temaslarda bulunduğuna dikkati çeken Guterres, Lübnan’da yaşanan gelişmelerden endişe duyduğunu söyledi.

Lübnan’ın birlik ve istikrarının korunmasının önemini vurgulayan Guterres, “Lübnan’da barışın korunmasını istiyoruz. Bölgede yeni bir krizin çıkması yıkıcı sonuçlara neden olur. Umarız bölgede trajik sonuçlar doğuracak gerginlik görmeyiz.” dedi.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, kurduğu hükümetin Aralık 2016’da meclisten güvenoyu almasının üzerinden 1 yıl geçmeden 4 Kasım’da, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da istifa ettiğini açıklamıştı.

İstifa konuşmasında, “Hizbullah ve İran’ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını” belirten Hariri, “kendisine yönelik suikast olabileceği endişesi taşıdığını” kaydetmişti.

Hariri’nin kurduğu 30 sandalyeden oluşan ulusal birlik hükümetinde Hizbullah örgütünün 2 bakanı bulunuyordu.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER