(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Karayel-su Dubai’de görücüye çıkıyor

Vestel Savunma’nın taktik insansız hava aracı Karayel-Su 12 Kasım tarihinde Dubai’de düzenlenecek Dubai Airshow havacılık fuarında görücüye çıkacak. Uzun zamandır bölge ülkeleri ile yakın ilişkiler kuran firma en gelişmiş İHA’sını burada sergileyecek. Karayel’in gelişmiş versiyonu Karayel-Su’nun daha fazla faydalı yük taşıyabilmesini sağlamak amacıyla kanat açıklığı, 10,5 metreden 13 metreye artırıldı. 16 saatlik havada kalış süresi […]

Karayel-su Dubai’de görücüye çıkıyor
11 Kasım 2017 - 6:22 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi.

Vestel Savunma’nın taktik insansız hava aracı Karayel-Su 12 Kasım tarihinde Dubai’de düzenlenecek Dubai Airshow havacılık fuarında görücüye çıkacak. Uzun zamandır bölge ülkeleri ile yakın ilişkiler kuran firma en gelişmiş İHA’sını burada sergileyecek.

Karayel’in gelişmiş versiyonu Karayel-Su’nun daha fazla faydalı yük taşıyabilmesini sağlamak amacıyla kanat açıklığı, 10,5 metreden 13 metreye artırıldı. 16 saatlik havada kalış süresi ise 20 saate ulaştı.
İHA’ya ayrıca 2 adet istasyon daha eklenerek, her biri 30 kg mühimmat taşıma kapasitesine sahip 4 adet istasyon ile toplamda 120 kg mühimmatla görev yapabilme yeteneği kazandırıldı.
Kanat altındaki istasyonlar modüler yapıda tasarlanarak, mühimmat dışında farklı görev yüklerini de taşıyabilecek hale getirildi.
Silahlı İHA Vestel, Karayel-SU özellikleri
Tamamen yerli imkânlarla geliştirilen İnsansız Hava Aracı (İHA) Karayel’in silahlı versiyonu ihtiyaç makamlarından gelen talep üzerine üretilmiş ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanarak geçtiğimiz yılın haziran ayında atışlı uçuşunu başarıyla gerçekleştirildi.
Vestel’in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkânlarla 2005 yılından beri geliştirip üretmekte olduğu çeşitli segmentteki İHA’ların en gelişmiş modeli olan KARAYEL-SU birçok alanda hizmet verebilecek.
120 kg mühimmat taşıyabiliyor
Bu başarının ardından Karayel’in daha fazla faydalı yük taşıyabilmesini sağlayabilmesi için kanat açıklığı arttırıldı ve toplamda 120 kg mühimmatla görev yapabilme yeteneğine erişti.
Kanattaki istasyonlar modüler yapıda geliştirilerek, mühimmat dışında farklı yükleri de taşıyabilecek hale getirildi.
Karayel’in kullandığı yerli mühimmatlar  Roketsan tarafından sağlanıyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER