(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Avusturya İslamofobya Endüstrisi

Avusturya, küresel düzlemde İslamofobi Endüstrisinin nasıl çalıştığı ile ilgili çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir. Bu mekanizma diğer ülkelerde de ayni şekilde işlemektedir. Avrupa Araştırmaları Direktörü Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu Avrupa Araştırmaları Direktörü Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, ‘Avusturya İslamofobya Endüstrisi’  başlıklı […]

Avusturya İslamofobya Endüstrisi
11 Kasım 2017 - 3:59 'de eklendi ve 66 kez görüntülendi.

Avusturya, küresel düzlemde İslamofobi Endüstrisinin nasıl çalıştığı ile ilgili çarpıcı bir örnek teşkil etmektedir. Bu mekanizma diğer ülkelerde de ayni şekilde işlemektedir.

İlgili resim

Avrupa Araştırmaları Direktörü Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu Avrupa Araştırmaları Direktörü Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, ‘Avusturya İslamofobya Endüstrisi’  başlıklı makalesinde Avusturya’da yapılan seçimlere değindi.

Avusturya’da yapılan seçimlere aşırı sağın damga  vurduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, aşırı sağın mülteci, yabancı ama özellikle de İslam düşmanı söylemlerin seçimlerin ana gündemi haline geldiğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, “Türkiye’de kamuoyuna pek yansımasa da seçim sürecinde, muhtemelen Avusturya devleti içindeki farklı siyasi kanatlarca, Viyana Üniversitesi İslam Pedagojisi bölüm başkanı Ednan Aslanın İslami Kreşler raporu ve Avusturya Halk Partisi Milletvekili adayı Efgani Dönmez’in İslamcı Aşırılıkla mücadele platformu ile ilgili ilginç bilgiler basına sızdırıldı. Avusturya’da İslamofobi endüstrisinin nasıl çalıştığı ile ilgili çarpıcı örnekler olduğundan bu iki skandal üzerinde durmalıyız” dedi.

Sebastian Kurz ile ilgili görsel sonucu

Sebastian Kurz

Falter Dergisinin yayınladığı bilgilere göre İslami Kreşler ile ilgili Dışişleri ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz tarafından Ednan Aslana ısmarlanan araştırmada beklenen sonuçlar çıkmayınca, Kurz’un bürokratları söz konusu raporda istedikleri sonucu verecek değişiklikler yaptıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, sonuçta bilimsel bir araştırmanın sonuçlarının çarpıtılarak Avusturya’daki İslami kreşlerde çocukların radikalize edildiği iddiası ile İslami kreşlere yönelik büyük bir kampanya başlatıldığını ve kreşlerin polis tarafından basıldığını hatta içerişinde küçük yaşta çocukların bulunduğu bazı kreşlere aşırı sağcılar tarafından saldırılar yapıldığını ifade etti.

Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, seçim döneminde ortaya saçılan diğer skandalın ise 2013 yılında yeşiller partisinden Milletvekili olduğu dönemde faşist bir edayla AK Parti taraftarlarına alarak Avusturya’yı terk etmeleri çağrısında bulunan Efgani Dönmez’in kurduğu radikalizmle mücadele platformu ile ilgili olduğunu açıkladı.

Yrd. Doç. Dr.Bayraklı, söz konusu platformda çalışan kişiler tarafından Falter dergisine sızdırılan bilgilere göre Avusturya’daki İslami kuruluşların Avusturya dışından finansmanına karşı çıkan Efgani Dönmez’in aşırılıkla mücadele platformu Suudi Arabistan tarafından finanse edildiğini ifade etti.

Efgani Dönmez ile ilgili görsel sonucu

Efgani Dönmez

Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, Falter dergisinin iddialarına göre iç yazışmalarda Efgani Dönmez’in başında bulunduğu STK’nın çalışanlarına temel hedeflerinin Türkiye ve Katarı kötülemek, Suudi Arabistan’ın ise propagandasını yapmak olduğunu belirttiğini söyledi.

Efgani Dönmez’in bu hedefinin ise yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde basit bir şekilde özetlemektedir: “Türkiye+ Katar = Kötü, Suudi Arabistan, = İyi”.

Yrd. Doç. Dr.Bayraklı, “Bu iki örnek Suudi Arabistan gibi ülkeleri Avusturya aşırı sağına bağlayan kirli ilişkiler ağını ortaya koymaktadır. Burada açıkça görülmektedir ki İslamofobi ya da İslam düşmanlığı farklı siyasi aktörlerce kendi siyasi ajandalarına hizmet edecek şekilde körüklenmektedir. Bu aktörlerin sağladığı finansman ile Avusturya’da bir İslamofobi Endüstrisi ortaya çıkmış durumdadır” dedi.

Heiko Heinisch ile ilgili görsel sonucu

Heiko Heinisch

Avrupa Araştırmaları Direktörü Yrd. Doç. Dr. Enes Bayraklı, İslami Kreşler raporuna imza atan Ednan Aslan, ya da ‘Uyum Sürecinde Camilerin Rolü’ gibi raporlar hazırlayan Heiko Heinisch gibi akademisyenlerin, bu endüstriden finansal kazanç sağlarken Efgani Dönmez, Sebastian Kurz gibi isimler ise buradan siyasal kazanç elde etmektedirler. Avusturya, küresel düzlemde İslamofobi Endüstrisi’nin nasıl çalıştığı ile ilgili çarpıcı bir örnek teşkil ettiğini ve bu mekanizmanın diğer ülkelerde de ayni şekilde işle diğini kaydetti.

Kaynak : Fikriyat, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER