(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Almanya’nın PKK Politikası Sertleşiyor Mu?

PKK Almanya’da adeta ilan edilmemiş bir mutabakat çerçevesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu mutabakatın temelini PKK’nın Almanya’da ölümle sonuçlanabilecek terör saldırılarından uzak durması oluşturmaktadır. Bunun dışında PKK’nın gösteri, terör propagandası, haraç toplama ve militan devşirme gibi faaliyetlerine büyük oranda göz yumulmaktadır. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu  Avrupa Araştırmaları […]

Almanya’nın PKK Politikası Sertleşiyor Mu?
10 Kasım 2017 - 3:16 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi.

PKK Almanya’da adeta ilan edilmemiş bir mutabakat çerçevesinde faaliyetlerine devam etmektedir. Bu mutabakatın temelini PKK’nın Almanya’da ölümle sonuçlanabilecek terör saldırılarından uzak durması oluşturmaktadır.

Bunun dışında PKK’nın gösteri, terör propagandası, haraç toplama ve militan devşirme gibi faaliyetlerine büyük oranda göz yumulmaktadır.

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, SETA bağımsız, tarafsız düşünce ve yayın kuruluşu  Avrupa Araştırmaları Direktörü Yrd.Doç.Dr. Enes Baraklı, Alman iç istihbarat servisinin PKK ile ilgili yayınladığı raporlara göre Avrupa’da PKK’nın en güçlü örgütlendiği ülkelerin başında Almanya’nın geldiğini açıkladı.

Alman istihbaratına göre Almanya’da 14.000 civarında PKK militanı bulunduğuna dikkat çeken Yrd.Doç.Dr.Enes Baraklı,  PKK Almanya’da üyelerinden yıllık 13 milyon Avro tutarında haraç topladığını, bütün Avrupa çapında PKK’nın 25 milyon Avro civarında haraç topladığı göz önünde bulundurulduğunda Almanya’nın PKK açısından öneminin ortaya çıktığını ifade etti.

PKK ALMANYADA ile ilgili görsel sonucu

Yrd.Doç.Dr.Enes Baraklı,  “PKK Almanya’da legal görünümlü sivil toplum kuruluşları ve medya organları üzerinden faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu yapılar aracılığıyla terör örgütünün propagandası yapılırken, terörün finansmanında kullanılmak üzere haraç toplanmakta ve Türkiye’deki terör saldırılarında aktif olarak yer alan militanlar devşirilmektedir”dedi.

Avrupa Araştırmaları Direktörü Yrd.Doç.Dr.Enes Baraklı,  “PKK 1993 yılından itibaren Almanya’da yasaklı olmasına rağmen Alman makamları PKK’nın faaliyetlerini yakından takip etmekle yetinmekte fakat bu faaliyetleri engellemeye yönelik sert tedbirler almaktan kaçınmaktadırlar. Ülkedeki PKK yöneticilerine yönelik bazı davalar açılsa da, PKK’nın faaliyetlerinin büyüklüğü ve yaygınlığı göz önünde bulundurulduğunda bu davalar hem yetersiz kalmakta, hem de hafif hapis cezaları ile sonuçlanmaktadır. Dolayısıyla Almanya’da PKK yasal olmamasına rağmen, PKK’nın faaliyetlerini sekteye uğratacak ölçüde bir devlet baskısı bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

PKK ALMANYADA ile ilgili görsel sonucu

PKK’nın Almanya’da adeta ilan edilmemiş bir mutabakat çerçevesinde faaliyetlerine devam ettini hatırlatan Yrd.Doç.Dr.Enes Baraklı, bu mutabakatın temelini PKK’nın Almanya’da ölümle sonuçlanabilecek terör saldırılarından uzak durmasının oluşturduğunu, bunun dışında PKK’nın gösteri, terör propagandası, haraç toplama ve militan devşirme gibi faaliyetlerine büyük oranda göz yumulduğunu söyledi.

Yrd.Doç.Dr.Enes Baraklı, “PKK’nın Almanya’daki bu faaliyetleri uzunca dönemdir Türkiye tarafından protesto edilse de Alman makamları Türkiye’nin PKK konusunda daha sert tedbirlerin alınması ile ilgili taleplerini görmezden gelmektedir. Bu durum ise özellikle çözüm sürecinin PKK tarafından bitirilmesinden sonra artan terör saldırılarından sonra Türk Alman ilişkilerini zehirleyen konuların başında gelmektedir” dedi.

PKK ALMANYADA ile ilgili görsel sonucu

Avrupa Araştırmaları Direktörü Yrd.Doç.Dr.Enes Baraklı, Almanya’nın zaman zaman PKK’ya müdahale ediyormuş görüntüsü vermesi ise şöyle değerlendirdi:

“Türk kamuoyunu tatmin etmemektedir. Düsseldorf’ta cumartesi günü gerçekleşen PKK mitingine Alman polisinin Abdullah Öcalan posterlerinin taşınması gerekçesiyle müdahale etmesi buna güzel bir örnek teşkil etmektedir. Sonuçta Türkiye’nin Almanya’dan beklentisi PKK ile ilintili STK’ların ve medya organlarının kapatılması, PKK’nın finans kaynaklarının kesilmesi ve PKK’nın Almanya’dan militan devşirmesinin önüne geçilmesidir. Bütün bunlar gerçekleşene kadar atılacak diğer adımlar sahada bir etkisi olmayan sembolik adımlar olmaktan öteye geçmeyecektir.”

Kaynak : Fikriyat, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER