(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Trump, Asya turunun ikinci durağı olan Güney Kore’de

            ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore ile tırmanan nükleer gerilimine çözüm bulmak için çıktığı Asya turunda Güney Kore’ye ulaştı. ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore meselesine çözüm için çıktığı Asya turunda ilk etapta Japonya’da temaslarda bulunduktan sonra ikinci durak olan Güney Kore’ye geçti. Trump’ı başkent Seul’ün 70 kilometre güneyindeki Osan […]

Trump, Asya turunun ikinci durağı olan Güney Kore’de
08 Kasım 2017 - 3:51 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

 

 

 

 

 

 

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore ile tırmanan nükleer gerilimine çözüm bulmak için çıktığı Asya turunda Güney Kore’ye ulaştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore meselesine çözüm için çıktığı Asya turunda ilk etapta Japonya’da temaslarda bulunduktan sonra ikinci durak olan Güney Kore’ye geçti.

Trump’ı başkent Seul’ün 70 kilometre güneyindeki Osan Hava Üssü’nde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in karşıladı.

Trump ardından Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile birlikte helikopterle ABD’nin Camp Humphreys üssüne giderek buradaki askerlerle birlikte sofraya oturdu.

Mavi Saray’da düzenlenen karşılama töreninin ardından ABD Başkanı Donald Trump, Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir araya geldi.

Trump, Moon ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin ABD’den yüklü miktarda askeri teçhizat alacağını duymaktan memnun olduğunu belirterek, “Bu, ABD’nin Güney Kore’ye karşı verdiği dış ticaret açığının azalmasına yardımcı olabilir.” ifadesini kullandı.

Güney Kore’nin ABD ile ikili ticaretinde, ithalat oranını sürekli arttırdığına dikkati çeken Trump, bunun ABD halkı için çok önemli olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı, “Çok sayıda ülke ile dış ticaret sorunu yaşıyoruz ve bu sorunları yaşamak istemiyoruz. Bu nedenle Güney Kore’ye bu konuda çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Moon ise ABD liderinin ülkelerine yaptığı ziyaretin Kuzey Kore meselesinin çözümüne ivme kazandıracağına dikkati çekerek, “Umarım ABD liderinin ziyareti, Kore Yarımadası’ndaki gerginliğin barışçıl yollardan çözülmesi adına hem halkımıza teminat olacak hem de Kuzey’e güçlü bir mesaj yollayacaktır.” diye konuştu.

Bu arada Trump’ın ziyareti, Kuzey Kore’nin 3 Eylül’deki altıncı nükleer denemesi sonrası bölgede oluşan gergin atmosfere rastladı.

Eski ABD Başkanı George H. W. Bush’un 1992’deki turundan sonra en uzun Asya turuna çıkan Trump, pazartesi günü Japonya ile başladığı 13 günlük turunun ikinci durağı olan Güney Kore’de iki gün kalacak.

Seul’ün ardından 8-9 Kasım’da Çin’de temaslarda bulunacak Trump, 10-12 Kasım’da Vietnam’ı ve 12-13 Kasım’da Filipinler’i ziyaret edecek.

Trump-Şi görüşmesi kilit önemde

Siyaset uzmanları, Trump ve Şi’nin Pekin’de yapacağı görüşmenin, Kore Yarımadası’ndaki mevcut gerginliğin çözümünde kilit rol oynayacağı değerlendirmesinde bulunuyor.

ABD ve Çin basınında yer alan haberlerde, Trump-Şi görüşmesinde, Kuzey Kore meselesi üzerinde ayrılık noktalarını vurgulamak yerine iş birliğine odaklanılacağı savunuluyor.

Bu arada Seul yönetiminin ABD’nin yanı sıra Japonya’nın da dahil olduğu üçlü askeri ittifaka yanaşmayacağı söylemine Trump’ın ziyareti sırasında nasıl karşılık vereceği merak edilen konulardan birini oluşturuyor.

Kuzey Kore meselesinde ABD ve Çin arasında sıkışan Moon’un denge siyaseti, muhafazakar muhalefet Bağımsız Kore Partisinin (LKP) sert eleştirilerine hedef oluyor.

Moon-Trump görüşmesi öncesi hükümetten gelen THAAD açıklamasının, Trump’ın ziyareti öncesi ABD ile iş birliğinin geliştirilmesini riske attığını savunan LKP Sözcüsü Kang Hyo-sang, “Moon hükümetinin şimdi yapmak zorunda olduğu şey, ABD ile güçlü askeri ittifak vasıtasıyla Çin üzerindeki baskıyı artırmak.” ifadesini kullandı.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER