(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Irak mahkemesinden IKBY kararı

Irak Federal Mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) gayrimeşru referandumuna ilişkin kararını açıkladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) gayrimeşru referandumuna ilişkin kararını açıklayan Irak Federal Mahkemesi, anayasanın ülkedeki hiçbir bileşene ayrılma hakkı vermediğini belirtti. Federal Mahkeme Sözcüsü İyas Samuk, yaptığı yazılı açıklamada “Anayasanın 1. ve ilgili diğer maddeleri, Irak’ın birliğinin korunması gerektiğini belirtiyor. 109. madde […]

Irak mahkemesinden IKBY kararı
07 Kasım 2017 - 2:36 'de eklendi ve 64 kez görüntülendi.

Irak Federal Mahkemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) gayrimeşru referandumuna ilişkin kararını açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) gayrimeşru referandumuna ilişkin kararını açıklayan Irak Federal Mahkemesi, anayasanın ülkedeki hiçbir bileşene ayrılma hakkı vermediğini belirtti.

Federal Mahkeme Sözcüsü İyas Samuk, yaptığı yazılı açıklamada “Anayasanın 1. ve ilgili diğer maddeleri, Irak’ın birliğinin korunması gerektiğini belirtiyor. 109. madde de tüm kentlerdeki federal yönetimlere bu birliği muhafaza etme sorumluluğunu yüklüyor.” ifadelerini kullandı.

Samuk şunları kaydetti:

“Federal Mahkeme buradan hareketle, ‘ülkedeki bileşenlerin ayrılma hakkının bulunduğuna dair anayasada bir maddenin olmadığı’ kararını almıştır.”

25 Eylül’de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) eski lideri Mesud Barzani, bir çok dünya ülkelerinden gelen uyarılara rağmen gayrimeşru bir şekilde referandum gerçekleştirmişti. Irak’ın toprak bütünlüğünü tehdit eden girişimi hiç bir ülke tanımadı. Süreç, Barzani’nin görevi bırakmasına kadar uzandı.

Kaynak: AA/TRT Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER