(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Soros’un kurduğu örgüt: YPG, PKK’nın Suriye kolu

Uluslararası Kriz Grubu, YPG’nin PKK’nın silahlı Suriye kolu olduğunu bir kez daha ifade etti. Kurucuları arasında ABD’li ünlü spekülatör George Soros’un ve ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Morton Abramowitz’in yer aldığı Uluslararası Kriz Grubu, ABD’nin Suriye’de gerekli bir ortak şeklinde gördüğü YPG’nin aynı zamanda “sorunlu bir ortak” olduğunu bildirdi. Uluslararası Kriz Grubu, YPG’nin PKK’nın silahlı Suriye […]

Soros’un kurduğu örgüt: YPG, PKK’nın Suriye kolu
06 Kasım 2017 - 0:18 'de eklendi ve 100 kez görüntülendi.

Uluslararası Kriz Grubu, YPG’nin PKK’nın silahlı Suriye kolu olduğunu bir kez daha ifade etti.

Kurucuları arasında ABD’li ünlü spekülatör George Soros’un ve ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Morton Abramowitz’in yer aldığı Uluslararası Kriz Grubu, ABD’nin Suriye’de gerekli bir ortak şeklinde gördüğü YPG’nin aynı zamanda “sorunlu bir ortak” olduğunu bildirdi. Uluslararası Kriz Grubu, YPG’nin PKK’nın silahlı Suriye kolu olduğunu bir kez daha ifade etti.

Uluslararası Kriz Grubu’nun 28 Nisan’da yayımladığı “DEAŞ (IŞİD) İle Savaş: Rakka ve Ötesine Doğru” başlıklı raporda Kandil’de eğitim görmüş ve savaş koşullarında Türkiye’ye karşı savaşta yetişen PKK çekirdek kadrolarının yıllar, kimi zaman da on yıllar süren deneyimiyle YPG içindeki en etkili konumlarda bulundukları belirtildi.

Raporda, PKK çekirdek kadrosunun bunun dışında, Suriye Demokratik Güçleri komuta zinciri içinde; YPG’nin elinde bulunan alanlardaki PYD idaresinde bulunan sivil hükümet organlarında ve bu yönetimin omurgası olan Asayiş güvenlik teşkilatında da en etkili konumlarda bulundukları bildirildi.

Bu PKK’lı çekirdek kadroların büyük bölümü Suriyeli Kürtlerden oluşsa da Türkiye ve İran’dan giden kadroların önemine dikkat çekilen raporda, “PKK’nın iç hiyerarşisine olan sadakatin, yerel topluluklardaki ilişkilere ağır bastığı görünüyor” denildi. Raporda şu satırlar yer aldı:

“YPG Washington için gerekli bir ortak olabilir ancak aynı zamanda bir hayli de sorunlu bir ortak, çünkü o, ABD’nin bir terörist örgüt olarak listelediği ve ABD için terörle mücadele çabalarıyla sonunda Suriye iç savaşını bitirme ve bastırmaya yönelik her türlü girişim konusunda vazgeçilmez bir NATO üyesi olan Türkiye ile şiddet sarmalına giren PKK’nın Suriye’deki silahlı kolu.”

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER