(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

ABD-Türkiye vize krizinde yumuşama sinyalleri

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizinde ABD’nin Türkiye’de “sınırlı bir biçimde” vize vermeye tekrar başladığı ve Türk tarafının da benzer bir adım atabileceği bildirildi. ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizinde ABD ve Türk tarafından yumuşama sinyalleri geldi. ABD’nin Türkiye’de “sınırlı ölçüde” vize başvurularını kabul etmeye başladığı bildirildi. Reuters’in ABD Büyükelçiliği’ne ait ulaştığı bir […]

ABD-Türkiye vize krizinde yumuşama sinyalleri
06 Kasım 2017 - 19:11 'de eklendi ve 69 kez görüntülendi.

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizinde ABD’nin Türkiye’de “sınırlı bir biçimde” vize vermeye tekrar başladığı ve Türk tarafının da benzer bir adım atabileceği bildirildi.

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizinde ABD ve Türk tarafından yumuşama sinyalleri geldi. ABD’nin Türkiye’de “sınırlı ölçüde” vize başvurularını kabul etmeye başladığı bildirildi.

Reuters’in ABD Büyükelçiliği’ne ait ulaştığı bir e-postada “ABD’ye seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri artık yeniden randevu alabilirler” denilirken Reuters’ın ulaştığı ABD Büyükelçiliği söz konusu e-postayı teyid etti. Bu gelişmenin ardından Türk tarafının da benzer bir adım atabileceği bildirildi.

ABD, Türkiye’deki konsolosluk çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasının ardından 8 Ekim’de Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz olarak askıya almıştı.

Türkiye de bu karara aynı şekilde karşılık vererek ABD’ye yönelik vize işlemlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

Yumuşama sinyalleri Başbakan Binali Yıldırım’ın yarın başlayacak ABD ziyareti öncesine denk geldi.

Başbakan Yıldırım 7-10 Kasım tarihleri arasında yapacağı ABD ziyaretinde uzun süredir iki ülke ilişkilerinde gerginlik yaratan konuların gündeme gelmesi bekleniyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen’in iade meselesi, ABD’nin PYD’ye yaptığı silah yardımı, Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikan vatandaşı rahip, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Washington’da karıştığı kavga, ABD’de devam eden Rıza Sarraf davasıyla bağlantılı olarak eski bakan Zafer Çağlayan hakkında çıkarılan tutuklama kararı, tarihinin en gergin dönemini yaşayan iki ülke ilişkilerindeki temel sorunları oluşturuyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER