(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Örnek İnsan Olmak! …

Eskilerin deyimi ile kamil yani olgun insan olabilmenin bir şekli de; davranışları ile örnek olan insan olabilmektir. Günümüz koşullarında davranışları ile örnek olan bir bakıma çevresinde bulunan insanların kendinden emin olduğu; güven veren, vicdanının sesini dinleyen, hoşgörülü, sabırlı ve merhametli insanlar artık mumla aranıyor dense yeridir. İnsan davranışları açısından değerlendirme yaptığımızda türlü türlü insan hallerinin […]

Örnek İnsan Olmak! …
05 Kasım 2017 - 12:30 'de eklendi ve 241 kez görüntülendi.

Eskilerin deyimi ile kamil yani olgun insan olabilmenin bir şekli de; davranışları ile örnek olan insan olabilmektir.

Günümüz koşullarında davranışları ile örnek olan bir bakıma çevresinde bulunan insanların kendinden emin olduğu; güven veren, vicdanının sesini dinleyen, hoşgörülü, sabırlı ve merhametli insanlar artık mumla aranıyor dense yeridir.

İnsan davranışları açısından değerlendirme yaptığımızda türlü türlü insan hallerinin varlığına tanık oluyoruz!..

Bazı insanlar vardır ki; yaşamdan zevk almazlar, olaylara bakışları kötümserdir, olumlu düşünme yetileri yok denecek azdır, çevrelerine de moral vermekten uzak bir tutum sergilerler

Bu gruba giren insanlar yarısına kadar dolu olan bardağın boş tarafına takıldıkları için, yaşadıkları olayların da olumsuz yanlarından etkilenir, olumlu yanlarından ders çıkarmazlar.

İyimser insanlar için aynı benzetmeleri tabii ki yapamayız…

İyimser insan; olumlu düşünen, bardağın dolu tarafı ile ilgilenen kendini olumsuz etkileyen olaylardan da olumlu dersler çıkarmasını başarabilen insandır.

Elbette, yaşamın gerçekleri çoğu zaman acımasızdır!

Bu gerçekler çoğu zaman insanları katı bir kimlik arayışına da yönlendirebilir.

Ne var ki; yaşamları ve olgun davranışları örnek olan insanlar, gece karanlığında yeryüzüne ışık saçan yıldızlar gibidir!

Bir bakıma içinde yaşadığımız ortamda insan olarak her birimizi etkiliyor…

Eğitimden, sevgi dolu aile ortamından uzak, şiddet kültürünün etkisi altında kalarak yetişen çocuklarımızdan iyimser tabiatlı örnek bir model çıkmasını bekleyemeyiz.

Halbuki içinde yaşadığımız toplumun geleceği açısından örnek davranışlar sergileyen insanlara o kadar çok muhtacız ki…

Sağlıklı bir toplum yapısında; öğretmen öğrencisine, patron işçisine, anne ve babalar çocuklarına, milletin vekilleri temsilcisi oldukları seçmen kitlesine karşı örnek davranışlar sergileyebilmeli…

Gerçeğin böyle olmadığını hepimiz biliyoruz!..

Çocuklarımıza yönelik cinsel istismar, aile içi şiddet, iş yerlerinde kadınlara yönelik mobbing ve benzeri uygulamalar, Meclis çatısı altında vekillerin kavgası örnek olmaktan uzak davranış biçimleri arasında yer alıyor.

Okul, aile ve iş yerleri insani değerlerin yaşandığı, örnek davranışların sergilendiği yerler olduğunda bunun topluma yansımaları da olumlu olacaktır.

Sokakta veya bir alışveriş merkezinde unutulan yüklü miktardaki parayı sahibine ulaştıran, denizde boğulmak üzere olan bir insanı canı pahasına kurtaran, kaza geçiren bir grup insanın yardımına koşan, canlı her varlığa yardım elini uzatan insanlar örnek davranış sergileyen insanlardır.

İnsanı yaşama bağlayan, yaşamın içinde gizlenmiş tuzaklardan koruyan, insanı yücelten ve geliştiren davranışlarda bulunanlar örnek insan olmayı hedeflemiş olan insanlardır.

Çocuklarımıza yaşamı sevdirelim. Yaşama uzak durmanın değil, yaşama bağlı olmanın güzelliklerini anlatalım…

İnsanı ‘insan, yapan değerlerimizin kıymetini bilelim. Geçmişte bu değerlerimizi yaşatan kanaat önderlerimizin bugünün insanlarına da ders veren mesajlarına kulak verelim!

Örnek insan olmanın ‘iyi insan, olmaktan geçtiğini unutmayalım…

Kötümser olmanın sadece insanın kendine değil, çevresine de olumsuz etki bıraktığı gerçeğini de görmemezlikten gelmeyelim…

İdeal toplum, örnek insan olmayı amaç edinmiş iyi insanlardan oluşacak bir toplumdur.

Değerlerimizle barışık, güzel ahlak sahibi, sabırlı ve  ilkeli insanlar örnek davranışlarıyla geleceğimizi inşa eden insanlar olacaktır.

[UHA Haber, 05 Kasım 2017]

Atıf  ÖZGEN

İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi
e-mail: ozgenatif@gmail.com

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER