(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Tillerson ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefon görüşmesi yaptı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi binası açılışı, Eğitim Fakültesi binasının temelinin atımı ve 2017-2018 akademik yıl açılışı toplu töreninin ardından, Mühendislik Fakültesi’nde 2017-2018 akademik yılının ilk dersini verdi. Çavuşoğlu- Tillerson görüşmesinin detayları Dışişleri Bakanı […]

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Tillerson ile görüştü
05 Kasım 2017 - 1:58 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefon görüşmesi yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin (ALKÜ) Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi binası açılışı, Eğitim Fakültesi binasının temelinin atımı ve 2017-2018 akademik yıl açılışı toplu töreninin ardından, Mühendislik Fakültesi’nde 2017-2018 akademik yılının ilk dersini verdi.

Çavuşoğlu- Tillerson görüşmesinin detayları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile telefon görüşmesine ilişkin “İlişkilerimizi etkileyen iki unsuru tekrarladım. Bir FETÖ’nün terörist başının Amerika’da olması, bir de YPG’ye verilen silahlar.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, dış politikada, Avrupa’ya da Afrika ülkelerine de, Karayip adalarına da, Asya-Pasifik’teki ülkelere de aynı şekilde baktıklarını ve ilişki kurduklarını söyledi. Ülkeler arasındaki vizeleri kaldırmaya çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, vizelerin kalktığı Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen turist sayısında yüzde 30 artış olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, girişimci bir dış politika yürüttükleri kadar insani bir dış politika da yürüttüklerinin altını çizerek, “Herkes senin sadece kendi çıkarın için değil, kazan kazan formülüyle yanaştığını görecek. O zaman saygın olursun, o zaman engelleri aşarsın.” dedi.

Türk insanının insani yanının, vicdanlı oluşunun dünyada eşi benzerinin bulunmadığının vurgulayan Çavuşoğlu, “İnsani yardımlarda 2016 yılında ABD’nin hemen arkasında ikinci olduk. ABD 6,3 milyar dolar harcamış, biz ise 6 milyar dolar. Biz dünyanın 17. ve Avrupa’nın 6. büyük ekonomisiyiz. Ama insani o dış politikayı uygulamak istiyorsanız, kuru kuru lafla olmaz. Bu sene herhalde yardımda ABD’yi geçeceğiz. Ama milli gelire göre açık ara birinciyiz.” dedi.

Çavuşoğlu, tüm ülkelerle ilişkileri geliştirmeleri gerektiğini, ancak herkesle ilişkilerin her zaman iyi olmasının da beklenmemesi gerektiğini dile getirerek, tartışma da olsa kavga da olsa ilişkileri iyileştirme hedefinden hiçbir zaman sapılmaması gerektiğini belirtti.

Soruları da yanıtlayan Çavuşoğlu, dersin sonunda öğrencilerle özçekim yaptı.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER