(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Dünya ekonomisi toparlanıyor, çelik sektörü 2017 yılını iyi geçirdi

Bu yıl on ikincisi düzenlenen SteelOrbis Çelik Konferansı – “Çelik Piyasalarında Yeni Ufuklar”,   Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin önde gelen çelik üreticisi OYAK Maden Metalürji Grubu’nun desteğiyle düzenlenen konferansta 500’ün üzerinde katılımcı bir araya geldi. Katkı sağlayan diğer kuruluşlar ise, altın sponsorlar olarak MMK Metalürji, Çolakoğlu Metalürji, Koç Metalürji ve Atakaş Çelik; bronz […]

Dünya ekonomisi toparlanıyor, çelik sektörü 2017 yılını iyi geçirdi
04 Kasım 2017 - 0:27 'de eklendi ve 86 kez görüntülendi.

Bu yıl on ikincisi düzenlenen SteelOrbis Çelik Konferansı – “Çelik Piyasalarında Yeni Ufuklar”,   Sheraton Grand İstanbul Ataşehir’de gerçekleştirildi.

Türkiye’nin önde gelen çelik üreticisi OYAK Maden Metalürji Grubu’nun desteğiyle düzenlenen konferansta 500’ün üzerinde katılımcı bir araya geldi.

Katkı sağlayan diğer kuruluşlar ise, altın sponsorlar olarak MMK Metalürji, Çolakoğlu Metalürji, Koç Metalürji ve Atakaş Çelik; bronz sponsorlar olarak ise Gökmetal, Maltepe Çelik Servis Merkezi, Artımet, Arkas Lojistik, Alcos Makina, Önder Mühendislik, Yıldız Demir Çelik ve Soybaş oldu.

Murat Eryılmaz: ile ilgili görsel sonucu

Murat Eryılmaz: “Global çelik piyasalarındaki rahatlama Türkiye’ye de yansıdı”
Konferansın ilk oturumunda konuşan SteelOrbis Genel Müdürü Murat Eryılmaz, global çelik sektörüne yönelik son verileri paylaştı.

2017 yılında dünya çelik sektöründe artış gözlendiğini belirten Eryılmaz, önceki yıllarda 1,6 milyar mt civarında gerçekleşen dünya ham çelik üretiminin bu yıl 1,86 milyar mt seviyesinde kaydedilmesinin beklendiğini ifade etti.

demir çelik ürünleri ile ilgili görsel sonucu

Eryılmaz’a göre, global çelik piyasalarındaki rahatlamanın Türkiye’ye de yansıdığı ve bu sayede ülkede ham çelik üretiminin bu yıl ciddi miktarda arttığı gözleniyor.

Yıl  sonuna kadar beklenmedik sorunlar çıkmadığı sürece, Türkiye’nin ham çelik üretiminin en yüksek seviyeyi gördüğü 2012 yılını da aşarak 36 milyon mt’u geçmesi bekleniyor.

Başak Turgut: Kuvvetli imalat sanayi büyümeyi destekliyor
OYAK Maden Metalürji Grubu Pazarlama ve Satış Koordinatörü Başak Turgut, 2008 krizi sonrası yaşanan çok uzun bir yavaş büyüme ve durgunluk döneminin ardından dünya ekonomisinin toparlanma sürecinde olduğunu söyleyerek, satın alma yöneticileri endeksinin mevcut seviyesinin en son 2011 yılında görüldüğünü, imalat sanayi üretim endeksinin ise son yılların en yüksek seviyesinde olduğunu belirtti.

Turgut, bu sene çelik sektöründe yaşanan canlanmanın rastlantı olmadığını sağlam temelleri bulunduğunu ifade etti. Özellikle imalat sanayi üretiminin dünyanın her yerinde çok kuvvetli olduğunu bu sene görülen büyümenin uzun yıllardır görülmediğini aktaran Turgut, çelik üreticileri ve tüketicileri açısından 2017’nin pozitif bir yıl olduğunu söyledi.

demir çelik ürünleri ile ilgili görsel sonucu

Barış Çiftçi: “Global çelik talebindeki büyüme yavaşladı”
Panelde söz alan Dünya Çelik Birliği (worldsteel) Hammadde Birimi Başkanı Barış Çiftçi ise, küresel çelik sektörünün nasıl bir süreçten geçtiğini ve önümüzdeki yıllara yönelik tahminlerini paylaştı.

Çiftçi’nin açıklamalarına göre, 2016 yılında global çelik talebi hammadde bazında 1,5 milyar mt, nihai mamul bazında ise 1,6 milyar mt seviyesinde kaydedildi.

Gelişmekte olan ülkelerde artan nüfus ve kentleşme, değişen demografik yapı ve yürütülen altyapı çalışmaları global çelik talebini destekliyor olsa da önceki yıllarda Çin’in kontrolsüz büyümesi sebebiyle hızla büyüyen talebin önümüzdeki dönemde eskisi kadar büyüyeceği düşünülmüyor. Kısaca, geçtiğimiz yirmi yıllık dönemde her yıl %4-7’lik oranlarda büyüyen dünya çelik talebindeki büyüme oranın yavaşladığı ve artık daha az olacağı öngörülüyor.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, ile ilgili görsel sonucu

Türkiye ve dünya ekonomisine dair beklentiler
İkinci oturumda konuşan Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı ve Ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş, dünya ve Türkiye ekonomisinin mevcut durumunu katılımcılarla paylaşırken, geleceğe dair olası senaryoları da aktardı ve Türkiye’nin alternatif ihracat pazarları yaratması gerektiğini söyledi.

demir çelik ürünleri ile ilgili görsel sonucu

Çelik üreticileri ve kullanıcılar,  mevcut durumu ve 2018 beklentilerini değerlendirdi.

Konferans kapsamında düzenlenen üçüncü oturumdaki panelde Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) Genel Sekreteri Mehmet Zeren, Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, Çolakoğlu Metalürji Satış ve Pazarlama Direktörü Ömer Faruk Bayhan ve Bilecik Demir Çelik Genel Müdürü Muammer Bilgiç, çelik kullanan sektörlerdeki gelişmeler ve beklentileri paylaştı.

demir çelik ürünleri ile ilgili görsel sonucu

Bu kapsamda, Avrupa’da dört ülkeden ithal sıcak saca getirilen antidamping vergisinin etkileri, sektörün gelişimi ve karlılığı için öneriler, inşaat sektörünün çelik maliyetlerini kontrol altında tutabilmek için önerileri ve adil ticaret konuları ele alındı.

Dördüncü oturumdaki panelde ise Oyak Maden Metalürji Grubu Pazar Planlama Direktörü Fatih Çıtak, NLMK Türkiye Genel Müdürü Burak Soydan ve GMT Metal Direktörü Yusuf Güven Türkiye çelik sektörünün dünyadaki yerini ve durumunu, Çin’in hurda ihracatçısı olma ihtimalini, elektrot sıkıntısının hurda fiyatlarına etkisini ve AB’nin sıcak sac ithalatına getirdiği antidamping vergisinin Türkiye ve Rusya’ya ne gibi etkileri olabileceğini tartıştı.

selçuk şirin ile ilgili görsel sonucu

Selçuk Şirin’den “Bir Türkiye Hayali”
Panellerin ardından sözü Verileri Konuşturan Adam olarak bilinen, New York Üniversitesi Javits Kürsü Profesörü Selçuk R. Şirin aldı.

Okula gitme yüzdesi oldukça düşük olan mülteci çocuklarının hayata tekrar kazandırılması için bilgisayar oyununa dayalı olarak gerçekleştirdiği bir eğitim modelinden bahseden Şirin, mülteci çocuklar için yaptığı başka bir çalışma olan “Umut Projesi”ni de katılımcılarla paylaştı.

İSTANBUL, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER