(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Nar kabuğunun önemi

    Yapılan son araştırmalara göre nar kabuğu, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içermektedir. Yani nar suyu bir ilaç gibi sağlığımız için faydalıdır, ancak kabuğu suyundan daha değerlidir. Meyve ve meyve suyu olarak tüketilen narın kabuğunun, meme kanseri başta olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini önleyici ve iyileştirici faydaları olduğu bildirildi. Gazi […]

Nar kabuğunun önemi
03 Kasım 2017 - 0:47 'de eklendi ve 232 kez görüntülendi.

 

 

Yapılan son araştırmalara göre nar kabuğu, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içermektedir.

Yani nar suyu bir ilaç gibi sağlığımız için faydalıdır, ancak kabuğu suyundan daha değerlidir. Meyve ve meyve suyu olarak tüketilen narın kabuğunun, meme kanseri başta olmak üzere hemen hemen tüm kanser türlerini önleyici ve iyileştirici faydaları olduğu bildirildi.

Prof. Dr. İbrahim Uslu, ile ilgili görsel sonucu

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, narın insan sağlığına faydalarının saymakla bitmeyeceğini, bu nedenle de bol bol tüketilmesi gereken bir meyve olduğunu söyledi. Nar bağışıklık sistemini güçlendirerek, bizleri başta kanser olmak üzere pek çok hastalıktan korumaktadır. İçerdiği flovanoidler, vitaminler, polifenoller, antosiyaninler, taninler vasıtasıyla, kolesterol ve şekeri de dengeleyen özellikle hicaznarı, kalp ve damar sağlığımızı koruduğu gibi, kanser hücrelerinin de gelişmesini önemli oranda engellemektedir.

nar ve kabuğu ile ilgili görsel sonucu

Narın kabuk, zar, çekirdek ve sudan oluştuğunu vurgulayan Uslu, şunları söyledi: ”Nar suyunun genel damar sağlığını, özellikle de kalbi koruduğu, damar tıkanıklıklarını geriletme ve tansiyon düşürücü etkileri genelde bilinmektedir. Halkımız narı, suyunu içerek tüketmektedir. Narın içindeki zarlar ile yendiğinde, mide ülserini iyileştirdiği ise, pek az kişi tarafından biliniyor. Yine son günlerde pek çok firmanın satışa sunduğu nar çekirdeği yağı, çok değerli punicic acid içermektedir. Nar çekirdeği yağı özellikle cildimizde kırışıklıkları ve yaşlanmayı gidermekte, saçlarımızda canlılık ve saç çıkarıcı etkileri nedeniyle ilaç endüstrisi tarafından önemli miktarda kullanılmaktadır.”

nar ve kabuğu ile ilgili görsel sonucu

Nar kabuğu, suyundan daha fazla değerlidir

Nar kabuğunun Türk halkı tarafından, hiç kullanılmadan çöpe atıldığına dikkati çeken Uslu, şöyle devam etti: ”Halbuki Çin’deki Instutute of hygiene and Environmental Medicine (Hijyen Enstitüsü ve Çevresel Tıp Bilimi) kuruluşunun yaptığı son araştırmalara göre, nar kabuğu, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içermektedir. Yani nar suyu, bir ilaç gibi sağlığımız için faydalıdır, ancak kabuğu suyundan daha fazla değerlidir. Nar kabuğu içinde bulunan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere, hemen hemen tüm kanser türlerini hem önleyici, hem de iyileştirici faydalar sağlamaktadır. Nar kabuğundaki flavanoitler, fenolik bileşikler ve antioksantlar, suyunda bulunduğundan çok daha fazla kabuğunda bulunmaktadır.”

nar ve kabuğu ile ilgili görsel sonucu

Kötü huylu kolesterolü azaltıp, beta hücrelerini artırıyor

Araştırmaların, nar kabuğunun kötü huylu kolesterolü azalttığı, beta hücrelerini artırarak diyabetli hastalara, kalp ve damar hastalarına suyuna göre çok daha önemli faydalar sağladığını gösterdiğini anlatarak, şunları kaydetti: ”Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Çalışmalar meme, yemek borusu, cilt, bağırsak, prostat ve pankreas kanserlerinde anti-kanser özelliğini göstermiştir. Ellagik asit P53 geninin kanser hücrelerince yok edilmesini engellemektedir. Ellagik asit kansere neden olan moleküllere bağlanarak, onları önemli oranda etkisizleştirmektedir. Bu yüzden özellikle kanserli hastaların kullanımı amacıyla, ellagik asitli içecekler başta İsrail olmak üzere, pek çok ülkede eczanelerde satılmaktadır.

Yine kanserli hastaları tedavi etmek için nar kabuğundan hazırlanmış ellegik asitli kapsüller 50 gramı 50 dolardan eczanelerde satılmaktadır. Bir firma yüzde 95 saflıktaki nar kabuğundan ürettiği ellagik acitin 1 gramını, 83 avrodan satmaktadır.

nar ve kabuğu ile ilgili görsel sonucu

Nar çayı tüketelim

Kanserli hastaların ilk başta vücutlarının pH’sını 7.4’ün üzerine çıkarmaları gerekmektedir. O halde hem kanseri önleyici, hem de kansere çözüm amacıyla artık hiçbir işe yaramayan siyah çay, asitli içecekler yerine, yeşil çay, ada çayı, zeytin yaprağı çayı gibi bitki çayları ve özellikle nar kabuğu çayını tüketelim.”

Özellikle büyükbaş hayvanların gıdalarına karıştırılmalı

Ellagik asit sayesinde nar kabuğunun, kanser hastalığına karşı çok önemli koruyucu, hatta kanseri tedavi edici özellikleri olduğu vurgulayan Uslu, ”Bununla ilgili literatürde çok fazla makale yayınlanmıştır. Tüm bu etkileri nedeniyle özellikle meyve suyu fabrikalarından atılan tüm nar kabuklarının kurutularak, özellikle büyükbaş hayvanların gıdalarına karıştırılması durumunda, bu hayvanların daha az hastalığa yakalanması ve sağlıklı olmaları sağlanacaktır. Böylece büyükbaş hayvanlara gereksiz yere antibiyotikler verilmeyeceğinden, bu hayvanların sütünü ve etini kullanan bizlerin bu antibiyotiklerden etkilenmemizin önüne geçilmiş olacaktır” dedi.

nar ve kabuğu ile ilgili görsel sonucu

Kabukları gölgede kurutarak saklayalım

Nar kabukları asla atılmamalı, gölgede 40-50 dereceyi geçmeyecek ortamlarda kurutarak, ufaladığımız nar kabuklarını, serin bir yerde saklayalım. Daha sonra 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atarak, yaklaşık 10 dakika kaynatıp, suyunu hemen her gün çay olarak tüketelim. Böylece başta kanser, kalp ve şeker hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan kendimizi korumuş olacağız. Hatta çay içmekten üşenirsek, kurutulmuş ve parçalanmış nar kabuklarını, kahve çekme makinelerinde toz haline getirip, bir çay, ya da kahve kaşığı tozu, salata, peynir gibi gıdalarla tüketebiliriz.

Özellikle şeker hastaları beta hücrelerini artıracak bu tozu tüketmeye özel çaba göstermelidir. Genelde tüm meyvelerde olduğu gibi, narın da en değerli yeri kabuğudur. Bir ilaç gibi içtiğimiz nar suyundan arta kalan kabukları, asla atmayalım, başta kanser, şeker ve kalp olmak üzere, hemen hemen tüm hastalıklardan korunalım.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER