(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk milletinin, gücünün farkına varması karşısında adeta birileri kudurmuş durumda

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı’nda toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Türk milletinin, yeniden gerçek gücünün ve sınırlarının farkına varması karşısında adeta birileri kudurmuş durumdalar. Türkiye artık gücünün, imkanlarının, yapabileceklerinin bilincinde bir ülkedir. Türk milleti, yüzlerce milyon kardeşiyle birlikte yeniden kurulan dünyada hak ettiği yeri almanın kararlığı içindedir.’ Erdoğan, Mevlana Meydanı’nda gerçekleştirilen “Konya İli Toplu […]

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türk milletinin, gücünün farkına varması karşısında adeta birileri kudurmuş durumda
29 Ekim 2017 - 0:17 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya Mevlana Meydanı’nda toplu açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Türk milletinin, yeniden gerçek gücünün ve sınırlarının farkına varması karşısında adeta birileri kudurmuş durumdalar. Türkiye artık gücünün, imkanlarının, yapabileceklerinin bilincinde bir ülkedir. Türk milleti, yüzlerce milyon kardeşiyle birlikte yeniden kurulan dünyada hak ettiği yeri almanın kararlığı içindedir.’

Erdoğan, Mevlana Meydanı’nda gerçekleştirilen “Konya İli Toplu Açılış Töreni”ne katılarak vatandaşlara hitap etti.

Vatandaşları selamlayarak başladığı konuşmasında yaklaşık 6 ayın ardından bir kez daha Konyalılarla bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen Erdoğan, 16 Nisan halk oylamasında yüzde 73’lük “evet” oranıyla büyük, güçlü, müreffeh Türkiye mücadelelerine tarihi destek veren Konyalılara şükranlarını sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“Siz bu yolda bizi hiç yalnız bırakmadınız. Bu yolda hep beraber yürüdük, bundan sonra da beraber yürümeye var mıyız? Ne diyorduk? ‘Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece.’ Gidecek miyiz gündüz gece? Sağolasınız, şimdi önümüzde yeni bir hedef var. Konya’dan 2019’da yapılacak seçimlerde tüm Türkiye’ye örnek olacak, şehrimizin tarihi ve manevi ruhuna uygun bir netice bekliyorum. Bunun için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Türkiye’nin güney sınırlarından ekonomisine kadar her yerden kuşatılmaya çalışıldığı bir dönemde, üzerimizde oynanan oyunları ancak bu şekilde bozabiliriz.”

“Gençler ne yapacağız?” diye soran Erdoğan, sözlerini “Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Olacağız ki o senaryoları yırtıp atabilelim. Bunu Çanakkale’de yaptık öyle mi? Bunu Kurtuluş Savaşı’nda yaptık öyle mi? Bunu 15 Temmuz’da yaptık öyle mi? İnşallah önümüzdeki süreçte de aynı iradeyi, aynı kararlılığı, aynı cesareti ortaya koyacak ve ülkemizi aydınlık geleceğine hep birlikte taşıyacağız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya yöresine ait türkünün “Atı olan, el atına biner mi? Yiğit olan, ikrarından döner mi?” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Biz de Allah’ın izni ve yardımıyla, sizlerin ve milletimizin desteğiyle ikrarımızdan dönmeyeceğiz. Konya, tek millet mücadelemizde bizimle mi? Konya, tek bayrak mücadelemizde bizimle mi? Konya, tek vatan mücadelemizde bizimle mi? Konya, tek devlet mücadelemizde bizimle mi?” değerlendirmesinde bulundu.

Meydanı dolduranlardan “evet” yanıtını alan ve “Rabbim sizlerden razı olsun” diye karşılık veren Erdoğan, vatandaşlara “Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet.” ifadelerini tekrarlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi bölemeyecekler, bizi parçalayamayacaklar ve evelallah dünyaya Türk’ün, bu Türk yurdunun inşallah şanını çok daha güçlü kılarak bildireceğiz, duyuracağız. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Konya’da tamamlanan yaklaşık 1,5 milyarlık yatırımların açılışının yapıldığını dile getirerek, Konya’ya ve ülkeye hayırlı olmasını temenni etti. Bugünkü toplu açılış töreninde, eğitimde yapımı tamamlanan birçok eser bulunduğunu dile getiren Erdoğan, Selçuk Üniversitesinin ilave derslik binaları, spor, sağlık, toplu konut tesislerinin de bu törenle açılışının yapılacağını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Konya’da 400’ün üzerinde projeye toplam 386 milyon liralık destek sağladığını, Orman ve Su İşleri Bakanlığının kentte yatırımlarının bulunduğunu aktaran Erdoğan, yine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Altınekin Köprülü Kavşağı ve diğer bakanlıkların yatırımlarının bugün resmen açılışını yaptıklarını ifade etti.

Bakanlıklar bu yatırımlarla Konya’yı şenlendirirken, belediyelerin de boş durmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belediyelerimiz de koşuyor, koşuşturuyor. Onlar da pek çok yatırımı hayata geçirmiş durumdalar. Büyükşehir Belediyemizin kanalizasyondan parka, cadde inşaatlarından kuyu ve su depolarına kadar 513 milyon liralık yatırımlarının da resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Selçuklu Belediyemizin, Meram Belediyemizin yatırımları var aynı şekilde. Belediyelerimiz birbiriyle hayırda yarışıyor. Niye? Çünkü Konya’ya bunlar yakışır. Şüphe var mı? Yok, asla.” diye konuştu.

– “Hükümetimizin ve belediyelerimizin işi, yaptıklarıyla yetinmek değil”

Konya’nın bir çekim alanı oluşturduğunu, dünyanın değişik yerlerinden insanların Konya’yı ziyarete boşa gelmediğini belirten Erdoğan, tüm bu yatırımların Konya’ya kazandırılmasında emeği geçen bakanlıkları, kurumları, belediyeleri, inşasında görev alan mimar, mühendis, işçisine kadar herkesi tebrik ettiğini söyledi.

Geçen 15 yılda diğer 80 vilayet gibi Konya’yı da nereden nereye getirdiklerinin en güzel şahidinin Konyalılar olduğunu dile getiren Erdoğan, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide, tarım ve diğer alanlarda Konya’yı geleceğe hazırlamak için yapılan yatırımları kesintisiz sürdürdüklerini kaydetti.

Erdoğan, sadece Mavi Tünel’in bile su konusunda ne gibi bir adım attıklarının en büyük ispatı olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gördüğüm kadarıyla her yerde olduğu gibi Konya’da da şehir büyüdükçe, trafik konusunda sıkıntılar da tabii artmaya başladı. Bunun için çevre yolundan metroya kadar yapılması gereken yatırımların hepsinin de farkındayız. Hükümetimizin ve belediyelerimizin işi, yaptıklarıyla yetinmek değil, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar, sıkıntılar, talepler karşısında çözümler üretmektir. İnşallah hem ilgili bakanlıklarımız ve kurumlarımız hem de belediyelerimiz, 2023 Konya’sı için proje üretmeye, bunları hayata geçirmeye devam edeceklerdir. Cumhurbaşkanı ve kardeşiniz olarak tüm bu konuların ve yatırımların takipçisi olacağımı, olduğumu bilmenizi isterim.”

– “1923 yılı, bizim binlerce yıllık kadim tarihimizde yeni bir nefesleniş”

Yarın Cumhuriyet’in 94’üncü kuruluş yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Erdoğan, Türkiye’nin bir asra yaklaşan Cumhuriyet tarihi boyunca inişli ve çıkışlı da olsa asla küçümsenemeyecek bir gelişmeyle bugünlere geldiğinin altını çizdi.

Gönlün daha ilerisini daha iyisini daha güzelini elbette isteyeceğini söyleyen Erdoğan, şunları ifade etti:

“Kazanabileceğimiz halde kaybettiklerimizin muhasebesini, değerlendirmesini hep yaptık, yapıyoruz, yapacağız. Hataları ve eksiklikleri görmek başka bir şeydir, bunlara takılıp kalmak başka bir şeydir. Bizim yönümüz daima geleceğe dönük olmalıdır. Bununla birlikte geçmişimizi de çok iyi bilmek lazımdır. Tek parti döneminin bu ülkeye en büyük kötülüğü, tarihimizi 1919’dan, 1923’ten başlatma anlayışı üzerine kurulu bir eğitim sistemi inşa etmeye kalkmış olmasıdır. Halbuki 1923 yılı, bizim binlerce yıllık kadim tarihimizde yeni bir nefesleniş, yeni bir ayağa kalkış dönemidir. Onun öncesinde koskoca bir devlet ve medeniyet birikimimiz vardır. Vatanımız olan Anadolu’ya elbette sıkı sıkıya sarılacağız. Ama bizim gönül dünyamızın sınırlarının, bu toprakların çok ötesini kapsadığını da asla unutmayacağız. Bunu biz unutsak bile oralardaki kardeşlerimiz unutmadı, unutmuyor.”

Bugün Plevne’lerden Himalaya’lara, Karadeniz’den Hint Okyanusu’na kadar geniş bir coğrafyaya gidildiğinde her yerde hüsnü kabulle karşılanılmasının sebebinin bu olduğunu vurgulayan Erdoğan, geçen haftalarda gerçekleştirdiği Sırbistan ziyaretinde yaşadıklarını da anlattı.

Sırbistan’da, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve kabinesinin gece havalimanında çok farklı bir şekilde kendisini karşıladığını, ülkeden ayrılırken de gece geç saatlerde aynı şekilde uğurlama yapıldığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Beraber Novi Pazar’ı ziyaret ettik. Orada o coşku, o heyecan, o ilgi, o alaka unutulur gibi değildi. Neden? Çünkü burada tarihin kaydı vardı. O tarihi kaydı bir kenara koymak mümkün değildir. Gençler, yıllarca bizi bu gerçeklerden, bu vizyondan uzak tuttular. Sayın Vucic ile biz, orada Tuna Nehri’nin yamaçlarına çıktık. Oradaki Sırplar, Sayın Cumhurbaşkanını ve bizi gerçekten çok farklı bir şekilde karşıladılar. Oradan Tuna Nehri’ni izledik. Hep söylemez miydik, ‘Tuna Nehri akmam diyor / Etrafımı yıkmam diyor’ değil mi? Bunlarla büyümedik mi biz? İşte orada da hakikatini gördük.

Türk milletinin yeniden gerçek gücünün ve sınırlarının farkına varması karşısında adeta birileri kudurmuş durumdalar. Türkiye artık gücünün, imkanlarının, yapabileceklerinin bilincinde bir ülkedir. Türk milleti, yüzlerce milyon kardeşiyle birlikte yeniden kurulan dünyada, hak ettiği yeri almanın kararlılığı içindedir. Buna var mıyız? Burada aynı düşünceye var mıyız? 7’den 70’e, kadınıyla erkeğiyle bu kararlılığı ortaya koymamız lazım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen 15 yılda üç kat büyüyen Türkiye’nin, 2023 hedeflerine ulaşmasına kimin engel olabileceğini sorarak, “Onlar bizi engellemek istiyor ama biz yürüyoruz. Onlar bizimle ilgili büyüyemez diyorlar, işte bakın, ilk yarıda bu yıl yüzde 5,1 Türkiye büyüdü. İnşallah yıl sonu itibarıyla bu büyüme yüzde 7’yi bulursa hiç şaşmayın. Hepsi abandone olacaklar. Çalışıyoruz be, koşuyoruz be, daha iyi olacak, milletçe koşuyoruz. Yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan.” dedi.

– “Şimdiden 2019 Mart’ına hazır mısınız?”

Milletin, kafasında oluşturulan suni duvarları da ayaklarına zoraki geçirilen prangaları da tıpkı 15 Temmuz zaferi gibi söküp attığını belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş de işte bu büyük devrin hikayelerinden biridir. Şimdiden 2019 Mart’ına hazır mısınız? 2019’un Kasım’ına hazır mısınız? Başkanlık sistemi için o reformu yapmaya hazır mıyız? Gerek terörle mücadelede gerek 15 Temmuz’da gerek sınır ötesi operasyonlarımızda, Fırat Kalkanı’nda, İdlib’de, evet, varız. Niye varız? Mağdurların, mazlumların olduğu yerde biz varız. Hayatları pahasına mücadele eden, şehit olan, gazi olan kardeşlerimizin hiçbirinin de fedakarlığı boşa gitmiyor.”

“Gazel olmuş sıra sıra söğütler. Dağ ardında unutulmuş şehitler. Hürriyete seymen giden yiğitler. İki gidip bir geliyor gardaşım.” şiirinin mısralarını da aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yiğitlerin iki gidip bir gelmesi pahasına yürüttüğümüz bu mücadele sayesinde Türkiye, evlatlarının alın teri, şehitlerinin kanı, gazilerinin cesareti üzerinde kendisine yeni bir gelecek inşa ediyor. 2023 Türkiye’si, bu geleceğin ilk adımıdır. İnşallah onu gençlerimiz, evlatlarımız, çocuklarımız tarafından hayata geçirilecek olan 2053, 2071 izleyecek. Biz göremeyeceğiz ama inşallah sizler göreceksiniz.” diye konuştu.

Alanda toplanan vatandaşlara, “Önümüzdeki bu kritik dönemde de Konyalılar olarak yine ilk saflarda yer almaya var mısınız? Konya, bir kez daha kurucu şehir olarak, büyük Türkiye’nin inşasında önemli bir rol oynamaya hazır mı 2023 hedeflerini hayata geçirmeye kararlı mı Konyalı gençler ülkemizi 2053’e taşımaya, Konyalı çocuklar ülkemizin 2071 vizyonunu üstlenmeye, Konyalı hanımlar eşlerinin ve evlatlarının yanında bu mücadeleye en ön saflarda katılmaya hazır mı?” sorusunu yönelten Erdoğan, vatandaşlardan “evet” yanıtını aldı.

“Rabbim sana hamdolsun, bu kulunu bu milletin bir ferdi olarak yarattın ve bu milletimin hizmetkarı olmak bizler için bir iftihar meselesidir.” diyen Erdoğan, vatandaşlardaki bu heyecan, azim, ihlas olduğu müddetçe kimsenin Türkiye’nin de Türk milletinin de sırtını yere getiremeyeceğini belirtti.

Erdoğan, şunları söyledi:

“Türkiye’nin bu dirilişinden, silkinişinden, yükselişinden rahatsız olanlar, terör örgütleriyle el ele verip önümüzü kesmeye, bizi yeniden kendi biçtikleri dar gömleğe sığdırmaya çalışıyorlar. Halbuki biz, gönlümüze çizilen hudutların darlığına isyan eden bir milletiz, kükreyen bir milletiz. Türkiye’ye ‘Irak’ta, Suriye’de, Somali’de, Afrika’da, Balkanlar’da, Kafkaslarda ne işin var’ diyenlere sormak lazım, peki sizin buralarda ne işiniz var? Öyle mi? Çünkü bunların derdi yok. Bizim derdimiz var, derdimiz. Biz dertliyiz. Biz buralardayız çünkü bizim bu coğrafyaların hepsiyle de çok güçlü tarihi ve insani bağlarımız var. Buralarda ağlayan her çocuğun gözyaşını silmek, başını okşamak bizim boynumuzun borcudur.”

– “Burada ne işiniz var’ diye bize soramazlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu coğrafyalarda yüreğine ateş düşen her anneye omuz vermenin asli vazifeleri olduğunu vurgulayarak, “Bir kadın izledim televizyon ekranında. Sizler de izlemişsinizdir, 4 yaşındaki bir yavruyu boynuna ipi geçirmiş yerde çekiyor. Böyle ana olabilir mi? Düşünebiliyor musunuz? İşte biz onlara bile anında müdahale etmek durumundayız. İzleyemeyiz. Buralarda ailesinin ve ülkesinin geleceği için endişe duyan her kardeşimizle kafa kafaya verip, çare aramak asla ihmal edemeyeceğimiz bir görevimizdir.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Binlerce, on binlerce kilometre öteden gelip buralarda yaptıkları işleri kendilerine hak görenler, bizim 911 kilometre Suriye sınırı, 350 kilometre Irak sınırında ‘Burada ne işiniz var’ diye bize soramazlar. Bunu böyle biliniz. Oradan havan topları bize gelecek ve benim şehidim olacak, ‘Burada ne işiniz var?’ Yok öyle şey. Üstelik bu işi öylesine kirli bir şekilde yapıyorlar ki inanın bana onların adına biz utanıyoruz. Kendi vatandaşlarının güvenliği uğruna dünyayı kana ve ateşe bulayanlar, iş bizim vatandaşlarımızın güvenliğine geldiğinde bir anda kavramları, tanımları, sınırları değiştiriveriyorlar. Demokrasi onlara başka, bize başka işliyor. İnsan hakları onlarda başka bizde başka tanımlanıyor. Hukuk, onlarda başka bizde başka algılanıyor. Her türlü uluslararası kural, kaide, teamül onlara başka bize başka uygulanıyor.”

– “Bunlarda böyle bir adalet yok”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek’in Destan şiirinde geçen “Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa” dizelerini anımsatarak, “Evet, bu taksimi kurt bile yapmaz velev ki kuzulara şah olsa ama bunlarda böyle bir adalet yok. Biz de tüm dünyaya dönüp, şiirin cihanşümul diliyle ve yine üstadın ifadesiyle diyoruz ki ‘Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak/ Haykırsam, kollarımı makas gibi açarak/Durun, durun, bir dünya iniyor tepemizden/Çatırtılar geliyor karanlık kubbemizden.’ Evet, bir yandan tüm insanlığı ortak kubbemizden gelen çatırtılar konusunda ikaz ediyor diğer yandan da kendi gücümüz ve imkanlarımız nispetinde gelişmelere müdahil olmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Artık hamdolsun bizim de silahlı insansız uçaklarımız var. Artık, ‘acaba verirler mi’ demiyoruz, biz yapıyoruz. Kötü komşu bizi ev sahibi yaptı. Hamdolsun. Daha neler olacak neler. Çalışıyoruz evelallah daha iyi olacak. Yeter ki biz birbirimize inanalım. Türkiye’nin haklı itirazlarına kimi zaman terör örgütlerinin namluları üzerimize yöneltilerek, kimi zaman ekonominin araçları bir silah gibi kullanılarak cevap verildiğini çok iyi biliyoruz. Bu mesajları gönderenler emin olsun, hepsini aldık. Hepsini de devlet ve millet hafızamıza kaydettik. Hepsi de hesabını göreceğimiz gün geldiğinde çıkartılıp ortaya konulacaktır. Biz biliyoruz ki bu işler heyecanla ve fevri çıkışlarla değil, sabırla ve planlı, programlı hamlelerle yürütülmek zorundadır.”

“Yine de onlara Konyalıların bir türküsüyle şöyle ufaktan bir cevap vereyim.” diyen Erdoğan, “Gümüş cezve idim kaynadım coştum/Kendi yağımla kavruldum piştim/Muhannet elinden gurbete düştüm/Gayri dayanacak özüm kalmadı/Mektuba yazacak sözüm kalmadı.” dizelerini okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dizelerin ardından, “Konya cevabı verdi mi? Verdi. Bizim artık mektuplara yazacak sözümüz kalmadı ama yapacak çok işimiz var. Bunun için de gece-gündüz çalışıyoruz, dikkatli ama kararlı adımlarla hedeflerimize doğru ilerliyoruz. Suriye’deki ve Irak’taki gelişmeler bu politikamızın ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor. İnşallah bundan sonra yine dikkatli fakat çok daha süratli şekilde yolumuza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasını, “Beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda. Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor, bana her şey Konya’yı hatırlatıyor.” diyerek tamamladı.

– Notlar

Erdoğan’ın konuşmasının ardından toplu açılış törenine geçildi. Başbakan Binali Yıldırım, bakan ve milletvekilleriyle yapımı tamamlanan eserlerin açılışını gerçekleştiren Erdoğan, tüm eserlerin hayırlı olmasını temenni etti.

Erdoğan bu sırada kendisine seslenen bir vatandaşa, “Anacığım ellerinden öpüyorum. Duanda unutma inşallah.” şeklinde karşılık verdi. Konuşması öncesinde yanına gelen bazı vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan, akülü aracıyla gelen engelli bir vatandaşla da fotoğraf çektirdi.

Hülya Özkaya isimli vatandaş üzerinde Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resminin yer aldığı yağlı boya tabloyu takdim etti.

Tören alanında, “Sevdamız koltuk makam değildir, sevdamız gençliğe hizmettir. Gençlik şehri Konya Reisin izindedir” ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik” şeklindeki ifadesinin yer aldığı pankartlar dikkati çekti.

Törende, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, milletvekilleri, Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış törenindeki konuşmasının ardından Mevlana Müzesi’ni ziyaret etti.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER