(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Kuru İğne Tedavisi

Değerli  okurlar, bugün sizlere ‘Kuru İğne’ tedavisinden söz etmek istiyorum..Bu tedavi yöntemi son yıllarda ve özellikle fizik tedavilerinde sonuç alındığından yaygın bir biçimde kullanılıyor.. Evet, ‘Kuru İğne’ tedavisi..Biraz bundan söz etmek istiyorum.. Kuru İğne Tedavisi (intramusculer stimulation) halen Kanada’da yaşayan Dr. Gunn tarafından geliştirilmiş olan ameliyatsız ilaçsız bir ağrı tedavisi yöntemi olup, ağrılı kas spazmları […]

Kuru İğne Tedavisi
27 Ekim 2017 - 0:29 'de eklendi ve 1013 kez görüntülendi.

Değerli  okurlar, bugün sizlere ‘Kuru İğne’ tedavisinden söz etmek istiyorum..Bu tedavi yöntemi son yıllarda ve özellikle fizik tedavilerinde sonuç alındığından yaygın bir biçimde kullanılıyor.. Evet, ‘Kuru İğne’ tedavisi..Biraz bundan söz etmek istiyorum..

Kuru İğne Tedavisi (intramusculer stimulation) halen Kanada’da yaşayan Dr. Gunn tarafından geliştirilmiş olan ameliyatsız ilaçsız bir ağrı tedavisi yöntemi olup, ağrılı kas spazmları tedavisi için uygulanmaktadır.

Farklı uzunluklardaki çok ince iğnelerin spazm olan kaslara batırılarak spazmın çözülmesi kuru iğne tedavisi yönteminin esasını oluşturmaktadır.

Bu tedavi yöntemi kuru iğneleme, intramuskuler stimülasyon (ims) olarak da bilinir. Kronik kas iskelet sistemi bozuklukları ve bu bozukluklara bağlı ağrıların tedavisinde kuru iğne tedavisi son derece etkilidir.

Kuru İğne Tedavisi ile ilgili görsel sonucu

NASIL YAPILIR?

Tedavide kasılmış ve kısalmış kasa bir iğne batırılarak bu spazm çözülmeye çalışılır. Bir kasta çoğu zaman çok sayıda ağrılı kasılmış ve kısalmış kas demetleri olduğundan çoğu kez, çok sayıda iğneleme yapmak gerekebilir. Tekrarlayan veya kronikleşmiş ağrıda spazmla birlikte fibroz doku gelişimi de varsa iğne sayısının ve iğneleme sıklığının arttırılması gerekmektedir.

AKUPUNKTURDAN FARKI NEDİR?

Kuru-igne-tedavisi-1Kuru İğne Tedavisi uygulaması sırasında kullanılan iğneler nedeniyle yöntem Akapunktur tedavi yöntemine benzetilse de kuru iğne tedavisi uygulamanın esası açısından akupunkturdan farklıdır.

İMS ya da kuru iğne tedavisi bir akupunktur yöntemi değildir. Kuru iğneleme ile akupunktur tedavisinin tek benzerliği her iki metodda da iğne kullanılmasıdır,farkı ise; akupunkturda iğnelerin belli noktalara batırılarak 20 dakika beklenmesine karşın kuru iğne tedavisinde iğne spazm olan ve olması ihtimali olan kaslara yapılır ve 5-10 dakika içerisinde hemen çıkarılır,etkisini hemen gösterir.İMS (kuru iğne)yönteminde; iğne nöroanatomik yapıya göre çeşitli doku derinliklerine yapılır.

Kuru iğneleme sırasında kullanılan iğneler, herhangi bir ilaç veya solüsyon içermez, bu nedenle tedavi yöntemi kuru iğne tedavisi olarak adlandırılmaktadır. Tedavide ilaç kullanılmadığından alerjik reaksiyonlar, ilaç etkileşimleri ve ilaç kaynaklı yan etkileri görülmez.

 

Bu yöntem kas romatizması da denilen Miyofasyal Ağrı Sendromu (miyofasial ağrı) ‘nda uygulanır. Kas romatizması, iskelet kasları olarak bilinen tüm çizgili kaslarda görülebilir. Yani vücudun hareketini sağlayan, eklemleri çalıştıran, tüm fiziki faaliyetlerimizde rol alan kaslardır.

Kuru iğne tedavisi kas spazmına bağlı ağrıları tedavi etmede etkili bir tedavi yöntemidir.Kas spazmı bel-boyun, sırt ağrılarının en önemli nedenidir. Spazm omurlar arasında bulunan disklere baskı yaparak fıtık oluşumuna, kireçlenme ve ağrılı bir omurgaya yol açarlar. Damarları sıkıştırarak kollar ve bacaklarda soğukluk, uyuşma, üşüme, ödeme neden olur.

Kuru İğne Tedavisi tek başına veya diğer tedavilerle kombine edilerek uygulanabilmektedir.Kuru iğne tedavisi, hastanın muayenesi yapılıp, tomografi,MR vb incelenip,tanısı konduktan sonra, belli seanslar halinde planlanır.

Kuru-igne

Kuru İğne Tedavisi’inde kullanılan iğneler normal enjeksiyonda kullanılan mandrenli iğneler gibi değildir; son derece incedir. Deriyi geçerken acıyı en aza indirmek için bir kılavuz kullanılarak iğnenin hızlı batması sağlanabilir.

Ayak tabanı, el gibi küçük kasların bulunduğu bölgelerde ağrı mümkündür, ancak diğer kaslara yapılan stimülasyonlar genellikle iyi tolere edilir. Eğer kaslar normalse genellikle ağrı duyulmaz.

Kas süpersensitif, aşırı kısalmışsa yani ciddi olarak problemli ise bir miktar ağrı duyulabilir. İğne ilk batırıldığında spazmlı kas tarafında sıkıca kavranır ve bu esnada özel bir ağrı duyulur. Kas kendini bırakınca ciddi bir rahatlama olur. Bazı hastalar ilk birkaç seansta uzun süren ağrılardan bahsederler, seans süresi arttıkça bu ağrılar kaybolur.

KURU İĞNE (İMS) HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE UYGULANMAKTADIR?

Kuru iğneleme tekniği hangi ağrılar için faydalı olur?

Kuru İğne Tedavisi ile ilgili görsel sonucu

Özetleyecek olursak; Ağrılar genelde vücudun baş, ense, kol, omuz, sırt, bel, kalça, bacak gibi bölgelerinde görülüyor. Nedeni incelendiğinde o bölgedeki kasların kısalmış olduğu görülür. Bu yüzden o kasın yönettiği eklemde şekil bozuklukları meydana geliyor. Eklem gerilmiş, sinire baskı yapmaya başlamış, dolayısıyla ağrı başlamıştır. Kuru iğne tedavisinde, ağrıya neden olan kısalmış kasa çok ince bir iğne ile giriliyor, kas uyarılıyor. Böylece sadece ağrı giderilmiyor, ağrıya neden olan temel bozukluk da tedavi oluyor. Düzenli uygulama sonrası sürekli ağrılarla yaşayan kişi, adeta hayata yeniden dönüyor. Çene veya baş ağrısı çeken hastalara bile kuru iğne tedavisi uygulanabiliyor, çünkü vücutta herhangi bir metal ya da iğne bırakılmaz. En önemlisi de ilaç kullanılmaması. Kuru iğne tedavisi ileri yaşlarda daha hızlı sonuç vermektedir.

***

Değerli okurlar, Gazi Üniversitesi’nin 90. kuruluş yıldönümü dolayısıyla “Fizyoterapide Ağrısız Yaşam” konulu bir sempozyum düzenlenecek.

Sempozyum 25-26 Mayıs 2017 tarihinde Ankara’da gerçekleşecek. Sözel sunum son gönderme tarihi ise 1 Mayıs 2017 Pazartesi günü olarak belirlendi.

 

Sevgiyle kalınız.

Gökhan KOÇAK

Fizyoterapist

gokhankocak54@yahoo.com

 

Share
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER