(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

UNESCO neden var?

ABD ve İsrail’in birbirlerinin ardı sıra UNESCO’dan çekilmesi kurumla ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi. Peki Dünya Kültür Mirası Listesi denilince akla gelen BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü ne yapar? Dünya Mirası Listesi Dünya Mirası Listesi, UNESCO deyince akıllara gelen ilk şeylerden biri. Kurum, “insanlık için olağanüstü değer” taşıyan Dünya Miraslarını belirlemek ve desteklemekle yükümlü. Uluslararası […]

UNESCO neden var?
25 Ekim 2017 - 2:45 'de eklendi ve 432 kez görüntülendi.

ABD ve İsrail’in birbirlerinin ardı sıra UNESCO’dan çekilmesi kurumla ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi. Peki Dünya Kültür Mirası Listesi denilince akla gelen BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü ne yapar?

The Colosseum Rome (Reuters/A. Bianchi)

Dünya Mirası Listesi

Dünya Mirası Listesi, UNESCO deyince akıllara gelen ilk şeylerden biri. Kurum, “insanlık için olağanüstü değer” taşıyan Dünya Miraslarını belirlemek ve desteklemekle yükümlü. Uluslararası anlaşmalarla yasal olarak korunan bu alanların insan yapımı olmalarının yanı sıra doğal güzellikler olması da mümkün: Kolezyum, piramitler ve Çin Seddi’nin de bulunduğu listede Türkiye’den 17 yapı var.

A person holding a picture of Malala, Nobel Prize winner, in Pakistan (picture-alliance/epa/S. Shahzad)

Uluslararası Okuryazarlık Günü

UNESCO’nun temel eğitim programlarından biri olan Uluslararası Okuryazarlık Günü her yıl 8 Eylül’de kutlanıyor. Bu günle okuryazarlığın bireyler ve toplumlar için önemine vurgu yapılması amaçlanıyor. Program kapsamında gelişmekte olan ülkelerdeki kız çocuklarının okuryazarlık oranlarının artırılması özel bir yere sahip. Programla okul ve öğretmenlere materyal ve eğitim desteği sağlanıyor.

Berlin, Holocaust memorial Germany (picture-alliance/Schoening)

Yahudi soykırımını hatırlamak

ABD ve İsrail birbirlerinin ardı sıra “İsrail karşıtı bir tutum izlemekle” suçladıkları UNESCO’yu terk edeceklerini açıklamış olsalar da, kuruluşun son yıllarda Yahudi soykırımıyla (Holokost) ilgili bilinçliliği artırmayı amaçlayan projeler üzerinde çalıştı. Bu projeler kapsamında UNESCO örneğin Nazilerin toplama kamplarına ziyaretler düzenliyor.

Oberhausen factory emissions (Getty Images/L. Schulze)

İklim değişikliğiyle mücadele

UNESCO aynı zamanda iklim değişikliğiyle ilgili toplumsal bilinçliliği artırmayı da amaçlıyor. Kurumun İnsan ve Biyosfer Programı kapsamında iklim değişikliğinin etkileri izleniyor ve bu etkilerle başa çıkmak için yeni ve çok boyutlu yaklaşımlar destekleniyor. Örgüt aynı zamanda küresel ısınmanın nedenleri ve etkileriyle ilgili dünya çapında eğitim için çalışıyor.

Aweti Interview (Sebastian Drude-DoBeS)

Nesli tükenmekte olan diller projesi

UNESCO nesli tükenmekte olan dilleri belirleme ve koruma altına alma misyonuna da sahip. BM’nin “Tehlikedeki Dünya Dilleri Atlası” adlı raporuna göre şu an nesli tükenmekte olan 2 bin 500 dil bulunuyor. Buna ek olarak son 3 nesil süresince 200 dilin nesli tükenmiş bile. Gelecek yüzyılda da bu 2 bin 500 dilin yüzde 60 ila 80’inin nesli tükenme tehlikesi bulunuyor.

James Foley Journalist Reporter Libya (dapd)

İfade özgürlüğü ve gazetecilerin korunması

BM’nin Gazetecilerin Güvenliği İçin Eylem Planı’yla paralel olarak UNESCO basın özgürlüğünü ihlal eden kişi ve kurumlar karşısında gazetecilerin korunması için çalışıyor. Örgüt tehdit ve öldürülme vakalarıyla ilgili raporlar hazırlayarak bu konudaki küresel bilinçliliği artırmak adına çalışmalar yürütüyor. Kurum ayrıca gazetecilerin tehlikeli bölgelerde güvenlik eğitimi almasına yardım ediyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER