(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ‘Tour Of Turkey’ basın lansmanı yapıldı

Marmara Turu ismi ile 1963 yılında başlayan, Türkiye’nin iyi spor organizasyonlarından biri olan ve bu yıl 53. kez düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun tanıtım lansmanı yapıldı. 10-15 Ekim tarihleri arasında koşulacak olan 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun basın tanıtımına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Farhri Kasırga, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdürrahim Boynukalın, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol […]

53. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun ‘Tour Of Turkey’ basın lansmanı yapıldı
06 Ekim 2017 - 16:09 'de eklendi ve 243 kez görüntülendi.

Marmara Turu ismi ile 1963 yılında başlayan, Türkiye’nin iyi spor organizasyonlarından biri olan ve bu yıl 53. kez düzenlenecek olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun tanıtım lansmanı yapıldı.

10-15 Ekim tarihleri arasında koşulacak olan 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun basın tanıtımına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Farhri Kasırga, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdürrahim Boynukalın, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, milli sporcular ve davetliler katıldı.

Fahri Kasırga BİSİKLET TURU BASIN TOPLANTISI ile ilgili görsel sonucu

Uluslararası takvimin tek kıtalararası bisiklet yarışı olan turun tanıtım toplantısında konuşan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, “Cumhurbaşkanımız bütün spor dallarına, ülke meselelerine gösterdiği hassasiyeti bisiklet sporuna da gösteriyor ama bisiklet sporuna sanki bir ayrıcalık tanıyor. Gerek sözlü gerek eylemsel olarak da bunu gösteriyor. Zor bir organizasyon, Ülkemiz 53 yıldır başarıyla sürdürüyor. Birçok insanın katkısı var. Yerli takımımız yok. Önümüzdeki yıl bu eksikliği telafi edeceğiz. Cumhurbaşkanlığımıza yakışan bir organizasyona ev sahipliği yapmış olacağız” şeklinde konuştu.

Abdürrahim Boynukalın: “Bisiklet sporunda ivme kazandık”

Bu yıl bisiklet sporunun en üst düzey kategorisi olan World Tour (PRO) kapsamına yükseltilen 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tanıtım toplantısında açıklamalarda bulunan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdürrahim Boynukalın, “Başladığı dönemden itibaren Cumhurbaşkanlığı himayesine giren tur inanılmaz ivme kazandı. 2010’da host kategoriye giren 2010’dan 2017’ye devam ederken bu sene itibariyle en üst tur olan Şampiyonlar Ligi olarak adlandırabileceğimiz kategoriye girmiş durumda. İlk olmasından dolayı heyecanlıyız. Cumhurbaşkanımızın katkısını bu spor olayını nasıl yakından takip ettiğini hepimiz biliyoruz. Onun üzerine ivme kazandık. Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın üzerine düşen büyük görevler var. Belediyelerin önemli katkısı olması gerekiyor. Türkiye’de belediyelerde bu konuya dikkat edilmeli. Yavaş yavaş illerde bilinçlenme ortaya çıktı. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak farklı şuralarla özellikle terörle mücadelede spor, uyuşturucu ile mücadelede spor konsepti oturtmaya çalışacağız.” açıklamasını yaptı.

Erol Küçükbakırcı: “2 milyar insana ulaşmak istiyoruz”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı ise, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na katılacak sporculara başarılar dileyerek, “Cumhurbaşkanımızın direktif ve destekleri ile bugünlere geldik. 6 etaplık 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun arifesindeyiz. Mücadeleye ortak olacağız. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi spor ortak dildir. Farklı renk ve farklı dinden insanların aynı çatı altısında toplanması demek. Dünya’ya farklı açıdan bakıyoruz. Geçen sene bisiklet turu 485 milyon konuta gitmiş. Bu yıl beklentimiz 700 milyon eve girmesi. Bu da 2 milyar insana ulaşmak demektir” diye konuştu.

Fahri Kasırga BİSİKLET TURU BASIN TOPLANTISI ile ilgili görsel sonucu

Sultanahmet Meydanı’nda sona erecek

Bin 24 kilometrelik parkurda koşulacak olan 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, 10 Ekim’de Alanya’da başlayarak, 15 Ekim’de İstanbul’da sona erecek. 6 etapta koşulacak olan tur, 10 Ekim’de Alanya-Kemer etabı ile başlayarak, 11 Ekim’de Kumluca-Fethiye etabı, 12 Ekim’de Spor Toto Fethiye-Marmaris etabı, 13 Ekim’de Marmaris-Selçuk etabı ve 14 Ekim’de Vestel Selçuk-İzmir etabı ile devam edecek. Tur, 15 Ekim’de koşulacak Salcano İstanbul etabı ile noktalanacak. 53. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun son etabı olan Salcano İstanbul etabı ise İstanbulpark Formula1 pistinden başlayıp, Sultanahmet Meydanı’nda sonlanacak. Tura 11 ülkeden 13 takım katılacak.

Öte yandan ‘2020 Dünya Dağ Bisiklet Şampiyonası’ da Sakarya’da yapılacak.

Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘’Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’’ 1963 yılında “Marmara Turu” adıyla başlamış; ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmıştır.

Fahri Kasırga BİSİKLET TURU BASIN TOPLANTISI ile ilgili görsel sonucu

Tur 53. yılında,10-15 Ekim tarihleri arasında 6 etapta düzenlenecek olan  World Tour kategorisine yükselen Dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu, 2017 yılında dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne olacak.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 2008 yılından bu güne kadar olduğu gibi bu sene de başta Eurosport olmak üzere 120’nin üzerinde ülkede, ulusal ve uluslararası prestijli kanallar aracılığıyla canlı ve banttan yayınlar ile dünya genelinde geniş bir erişim ağına ulaşmaktadır.

İSTANBUL, UHA Haber

HABER :  Mustafa SALMAN

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER