(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Akıllı cihazlar ve aklın yolu

    Teknolojik gelişim, insan yaşamında önemli değişiklikler yapmaya devam ediyor. Bu gelişimin ulaşacağı nokta konusunda şimdiden bir tahmin yürütmemizde mümkün gözükmüyor. İnsan isteklerinin sınırlı olmaması, ihtiyaç duyduğumuz alanların teknolojik gelişmeyle doldurulmaya çalışılması, yeni isteklerin doğmasına engel değil… İnsan; tarihi süreç içinde değişik sorunlar yaşadığı her alanda, bu sorunlara sahip olduğu teknik donanım yoluyla çözüm […]

Akıllı cihazlar ve aklın yolu
16 Eylül 2017 - 10:50 'de eklendi ve 357 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

Teknolojik gelişim, insan yaşamında önemli değişiklikler yapmaya devam ediyor. Bu gelişimin ulaşacağı nokta konusunda şimdiden bir tahmin yürütmemizde mümkün gözükmüyor.

İnsan isteklerinin sınırlı olmaması, ihtiyaç duyduğumuz alanların teknolojik gelişmeyle doldurulmaya çalışılması, yeni isteklerin doğmasına engel değil…

İnsan; tarihi süreç içinde değişik sorunlar yaşadığı her alanda, bu sorunlara sahip olduğu teknik donanım yoluyla çözüm arama gayreti içerisinde olmuştur.

İnsanoğlunun yaşadığı sorunlara çözüm bulma arayışı; yaşamına takılan engelleri kaldırma ve yaşamı kolaylaştırma arzusundan kaynaklanmaktadır.

İnsan olarak yaşadığımız bir sorunun teknolojik gelişim yoluyla aşılması; o sorunun kökten çözüldüğü anlamına gelmiyor. Bir başka teknolojik yenilik aynı sorunun çözümünü daha da kolaylaştırarak farklı bir boyuta taşıyor. Evde, iş yerinde kullandığımız cihazların ilk modelleri ile şimdiki modelleri arasındaki fark bu gerçeği teyit ediyor.

Bugünlerde gerçekleşen teknolojik değişim; değişik alanlarda insanın yaşadığı sorunlara ‘AKILLI ÇÖZÜMLER, üretiyor.

Gerçekte ‘akıllı çözüm, yöntemi; insan aklının teknolojik değişime yansıtılması anlamına geliyor.

BİLİMSEL GELİŞMELER IŞIĞINDA AKILLI ÇÖZÜM UYGULAMALARI

Bir bakıma teknolojik alanda gerçekleştirilen akıllı çözümler; bilimin açtığı yolda kat edilen mesafeyi ortaya koyan çözümlerdir.

İnsan olarak yaşadığımız her türlü soruna çözüm bulmanın tek adresi bilimin aydınlattığı yolda yürütülen çalışmalardır.

Günümüzde; uzay bilimleri, tıp, endüstri, güzel sanatlar, fen ve eğitim bilimleri alanlarında önemli gelişmeler yaşanıyor.

Uzay bilimleri alanında yürütülen çalışmalar çerçevesinde bilim insanları, uzaya gönderilen uydulardan aldıkları bilgileri toplayıp değerlendirmek suretiyle; insan olarak merak ettiğimiz uzayın derinlikleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyorlar.

Sağlık alanında gerçekleştirilmeye çalışılan akıllı çözümler; hastalık öncesi insanın kendi sağlığını kontrol etmesine yarayacak teknolojik ürünleri insan kumandasına verme şeklinde tecelli ediyor.

Sadece hastalık öncesi değil bizzat hastalık esnasında da kullanabildiğimiz akıllı cihazlar, hastalığın seyri ve tedavi yöntemi konusunda ilgili sağlık hekimine önemli bilgiler sunuyor.

Çalışma yaşamının kolaylaştırılması yolunda yürütülen faaliyetlerde de akıllı çözümler ilk planda yer alıyor.

İnsanlara hizmet üreten bazı şirketler ‘akıllı asistanlar, kullanmak suretiyle insanların ne istediğini önceden anlayabiliyor ve bu isteğe uygun karar doğrultusunda yönlendirme yapılabiliyor.

‘ Bu kapsamda özellikle son yıllarda hayatımıza giren yepyeni bir kavram var. Bu kavramda ‘chatbot,. Yapay zeka destekli olarak kullanıcıların sordukları sorulara anında cevap verebilen bu platformlar, özellikle şirketlerin yoğun markajı altında., (HÜRRİYET İK, 20.08.2017,S. 1)

Şirketleri insan kaynakları açısından da tasarrufa yönelten bu uygulama yeni girişimleri de beraberinde getiriyor.

Akıllı cihazların günlük yaşamda özellikle görme, işitme veya fiziksel açıdan engelli konumuna düşmüş insanlara yardımcı olacak şekilde üretilmesi ve her geçen gün bu tür teknolojinin gelişmesi, engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıran sevindirici gelişmeler arasında yer almaktadır.

GÜNLÜK YAŞAMI KOLAYLAŞTIRAN AKILLI CİHAZLAR

Günlük yaşamımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan akıllı telefonlarda insan yaşamına türlü kolaylıklar sağlıyor. Artık akıllı telefon denilince internet yoluyla kolaylıkla bilgiye ulaşacağımız, GPS ile yol tarifi alacağımız, ofis uygulamaları açabileceğimiz, günlük hava durumunu öğrenebileceğimiz, oyun oynayıp resim çekebileceğimiz bir uygulama platformu akla geliyor.

Akıllı saatlerde yaşamımıza kolaylık sağlıyor. Yeni geliştirilen saatlerde SIM kart yuvası bulunuyor. Bu sayede anlık olarak konum takibi yapılabiliyor; telefon görüşme ve mesaj özelliğinden yararlanılabiliyor.

Teknolojinin baş döndürücü gelişmeleri arasında içinde yaşamı sürdürdüğümüz evlerimizde ‘AKILLI EV, konumuna dönüştürülmüş durumda.

Aile güvenliğinin sağlanması açısından ‘Akıllı Ev Sistemleri, insanlara endişe ve kaygıdan uzak rahat bir ‘ev yaşamı modeli, sunuyor. Bu model ile artık; yangın, su baskını ve eve hırsız girme endişesinden uzak güvenli bir yaşam modeli sunuluyor.

Tehlike anında alarm sisteminin harekete geçmesiyle biz evde yokken eve girmek isteyen hırsız kapıyı açtığında manyetik kontak ve hareket sensörü devreye girerek cep telefonumuz ya da güvenlik görevlisi uyarılıyor.

Aynı şekilde gaz dedektörü herhangi bir gaz kaçağını algılayarak gaz vanasını otomatik olarak kapatıyor evde su basması durumunda da dedektör vanayı kapatıyor.

Mutfakta kullanılan akıllı cihazlarda tükettiğimiz gıdaların bozulup bozulmadığı veya kullandığımız diğer mutfak malzemelerinin sağlıklı olup olmadığı konusunda bilgi veriyor.

Akıllı ev modelinin her evde uygulanmasını her insan ister. Ancak bu uygulama insanın ekonomik gücüyle yakından ilgili. İfade etmeye çalıştığımız öngörüler teknolojik gelişimin ulaştığı boyutu ortaya koyma amacını taşımaktadır.

Bazı büyük kentlerimizde de özellikle engelli vatandaşlarımıza kolaylık sağlayacak akıllı çözümler devreye giriyor. Bunlardan biri de ‘akıllı duraklar,.

Panoromik camekanlı duraklara yerleştirilen fotoselli otomatik kapılar, cep telefonları ve tabletler için şarj noktası ile ücretsiz Wi-Fi istasyonu, yolcu bilgilendirme ekranları, bekleyen yolcuları ısıtma ve soğutma sistemi; özellikle engelli vatandaşlarımızın yaşamını ev dışına taşımak açısından akılcı uygulamalar arasında bulunuyor.

Görünen o ki yakın bir gelecekte insan olarak her birimizi sıkıntıya sokan sokak ve çevre sorunları akıllı cihazların yaygınlaşmasıyla teker teker aşılacak.

İNSANİ  SORUNLARIMIZA AKILLI ÇÖZÜMLER

İnsan olarak toplumsal yaşamda karşılaştığımız sorunlara akıllı cihazlar yoluyla çözüm bulma arayışında iken acaba bireysel anlamda yaşanan kin, nefret ve öfke ile açığa çıkan ve şiddeti körükleyen davranışlarımızı önleyecek akıllı cihazlar geliştirilebilir mi?

Bilimin ışığında insan kendi yaşamında karşılaştığı kontrol dışı davranışlar ile bağımlılık yaratan zararlı alışkanlıklara da akıllı çözümler getirme gayreti içinde olacaktır.

Gelecek zaman sürecinde duygusal açıdan insanı ve çevresini tehlikeye sokan davranışların akıllı cihazlar yöntemiyle önüne geçebilecek çözümler geliştirilmesi insanlığın ortak arzusudur.

Atıf ÖZGEN

İDD Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi
e-mail: ozgenatif@gmail.com

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER