(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

    Yaşanabilir bir gelecek için gönüllüleri ve destekçileriyle birlikte çalışan TEMA Vakfı, bu yıl 25. yaşını kutluyor. Vakfın kuruluş yıl dönümü nedeniyle Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirmede bulundu. Deniz Ataç, “1992’de Kurucu Onursal Başkanlarımız A. Nihat Gökyiğit ve Hayrettin Karaca’nın önderliğinde toprağı korumak için yola çıkan TEMA Vakfı, bugün […]

16 Eylül 2017 - 16:41 'de eklendi ve 250 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

Yaşanabilir bir gelecek için gönüllüleri ve destekçileriyle birlikte çalışan TEMA Vakfı, bu yıl 25. yaşını kutluyor.

Vakfın kuruluş yıl dönümü nedeniyle Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirmede bulundu.

Deniz Ataç, “1992’de Kurucu Onursal Başkanlarımız A. Nihat Gökyiğit ve Hayrettin Karaca’nın önderliğinde toprağı korumak için yola çıkan TEMA Vakfı, bugün tam 25 yaşında. Vakfımız kurulduğundan bu yana yanımızda olan tüm bireysel ve kurumsal destekçilerimize; ağaçlandırma çalışmalarımızı büyük destek ve iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na, sağladıkları iş birliği sayesinde daha fazla çocuğa ulaşmamıza olanak tanıyan Milli Eğitim Bakanlığı’na çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Deniz Ataç, ile ilgili görsel sonucu

Ataç, ayrıca TEMA’yı TEMA yapan, hiçbir karşılık beklemeden yanlarında olan 650 bini aşkın TEMA gönüllüsüne, il temsilcilerine, ilçe sorumlularına, Genç TEMA’lara, tüm gönüllü öğretmenlerimize, geçmişten bugüne kadar emek veren tüm çalışanlarına ve her zaman destekleri ile  kendilerine güç veren medyaya da bu vesile ile bir kere daha teşekkür etmek istediğini ifade etti.

TEMA Vakfı, bu yıl 25. yaşını kutluyor. ile ilgili görsel sonucu

14,5 milyon fidanın toprakla buluşturulduğunu, 3 milyon çocuğa farkındalık çalışmaları ve doğa eğitimleri ile ulaşıldığını hatırlatan Deniz Ataç, “TEMA Vakfı, 25 yılda Orman Bakanlığı iş birliğinde ve bağışçılarının desteği ile yaklaşık 17 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanda 14,5 milyon fidanı toprakla buluşturdu. Yine yaklaşık 22 bin futbol sahası büyüklüğündeki alanda 700 milyon meşe palamudu ekti” diye konuştu.

Deniz Ataç, ile ilgili görsel sonucu

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, TEMA Vakfı’nın kurulduğu günden bu yana sürdürülebilir yaşam ilkesi ile çalışmalarını gerçekleştirdiğinin altını çizerek, “Bu ilkeden hareketle yaşam tercihlerimizin doğaya olan etkilerini anlayan, erozyon ve çevre sorunlarına karşı duyarlı, doğa ile güçlü bağlar kuran nesiller yetiştirmek için yıllardır doğa eğitimleri veriyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile Türkiye’nin 81 ilinde, okul öncesinden, liseye kadar eğitim sisteminin her basamağı için geliştirdiğimiz doğa eğitim programları ve farkındalık çalışmaları ile bugüne kadar 3 milyon çocuğumuza ulaştık” dedi.

TEMA Vakfı bir halk hareketidir

“Kurucularımız TEMA Vakfı’nı doğaya karşı bilgili, ilgili ve tepkili bir kamuoyu oluşturmak için kurdular. Ne mutlu bize ki bugün gelinen noktada TEMA Vakfı’nın yüz binlerce gönüllüsü ve destekçisi ile bir halk hareketi olduğunu ve toplumda her yaştan, her görüşten insanı doğa temelinde buluşturduğunu söylememiz mümkün” diye sözlerine devam eden Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “Yaşam şeklimiz, tüketim alışkanlıklarımız yaşam üreten toprağın yok olmasına neden oluyor ve bir cm toprağın oluşması binlerce yıl sürüyor. Bugün dünyada karşı karşıya kaldığımız gıda ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, yeterli ve sağlıklı gıdaya erişim, su stresi, adaletsiz paylaşım gibi sorunların temelinde insanın doğadan uzaklaşması ve doğanın bir parçası değil sahibi olduğunu düşünmesi yatıyor” dedi. Bu noktadan hareketle “TEMA Vakfı olarak bizler 25 yıldır insanla, parçası olduğu doğa arasında bağlar kurmak; doğal varlıklarımızı; havamızı, suyumuzu, toprağımızı korumak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Deniz Ataç, ile ilgili görsel sonucu

Gönüllülerin ve bağışçıların desteğiyle çalışmalarını sürdürüyor

TEMA Vakfı’nın kurulduğu günden bu yana gönüllüleri ve destekçileriyle birlikte gerçekleştirdiği faaliyetlerden de değierlendiren Deniz Ataç, “25 yıldır gerçekleştirdiğimiz çalışmalara rakamlarla bakacak olursak;
• Bugün Türkiye’nin 81 ilinde TEMA Vakfı bağışçıları sayesinde oluşturulan en az bir orman bulunuyor.
• 20-25 yıl önce TEMA Vakfı’ndan doğa eğitimi alan, bugün gönüllümüz, bağışçımız, destekçimiz olan 3 milyondan fazla çocuğumuz var.
• Bugün toplumun tamamına yakını tarafından bilinen, gönüllülükle, güvenle, ağaçla, doğayla ve doğal varlıkları koruma mücadelesi ile özdeşleştirilen bir TEMA algımız var.
• Türkiye’nin her ilinde yüz binlerce gönüllümüz ve destekçimiz, 81 il temsilciliğimiz, 300 ilçe sorumluluğumuz, üniversitelerde 130 Genç TEMA Topluluğumuz var.
• Doğal varlıkları korumak için attığımız her adımın; yaptığımız her itirazın altında doğa yararına bilimsel nedenler var. Bu nedenle 25 yılda açtığımız/müdahil olduğumuz 239 davanın yaklaşık %70’i lehimize sonuçlandı, 68’i ise devam ediyor.
• Bugüne kadar yapılan çevre seminerleri ile 50 binden fazla öğretmene ve 35 bini aşkın kamu görevlisine ulaştık.
• 250 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesi gerçekleştirdik ve doğa konusunda farkındalık oluşturmak için projeler hazırladık, kampanyalar düzenledik.
• Çevre ile ilgili 90’dan fazla kitabı kamuoyuna kazandırdık” dedi.

Deniz Ataç, ile ilgili görsel sonucu

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, tek gayelerinin, ülkenin ve tüm ekosistem için 25 yıllık değerli TEMA mirasını, gelecek kuşaklara layıkıyla taşıyabilmek olduğunu belirtti ve “doğal varlıklar için daha yapacak çok işlerimiz var. Bu nedenle herkesi TEMA Vakfı gönüllüsü, destekçisi olmaya çağırıyorum” diyerek  konuşmasını tamamladı.

 

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER