(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Bir Beyefendinin ardından unutulmayan hatıra

    -Yürü dedim, yürüdü… -Şu parkın içinden geçelim, karşıda görünen kulubeleri çekeriz.. Tamam mı? -Tamam. dedi, bir kez mırın kırın etmedi. Söylenmedi. Dırlanmadı -Kutularda kaç ASA yazıyor? -Bilmiyorum? dedi. -Nasıl bilmiyorsun? Okumadın mı üstlerini? -Okuyamadım, yağmurdan ıslanmış kutuların üstü? Adam, benden kıdemli… Usta… Kafa tutuyorum, beni kırmıyor. Nato Zirve Toplantısı – Londra Tarih: GÜN-AY-YIL […]

Bir Beyefendinin ardından unutulmayan hatıra
15 Eylül 2017 - 17:08 'de eklendi ve 45 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu
-Yürü dedim, yürüdü… -Şu parkın içinden geçelim, karşıda görünen kulubeleri çekeriz.. Tamam mı? -Tamam. dedi, bir kez mırın kırın etmedi. Söylenmedi. Dırlanmadı -Kutularda kaç ASA yazıyor? -Bilmiyorum? dedi. -Nasıl bilmiyorsun? Okumadın mı üstlerini? -Okuyamadım, yağmurdan ıslanmış kutuların üstü? Adam, benden kıdemli… Usta… Kafa tutuyorum, beni kırmıyor.

Nato Zirve Toplantısı – Londra Tarih: GÜN-AY-YIL (Yazıyla ilgisi yok, yazmasam daha iyi.) Türk Heyeti de katılıyor. Başbakan Süleyman Demirel heyete başkanlık ediyor.

Olayı izleyen gazeteciler: Başta Basın-Yayın Genel Müdür vekili Doğan Kasaroğlu, Anadolu Ajansı Genel Müdürü Atila Onuk,  Milliyet Gazetesi’nden Mehmet Ali Birand gibi genç gazetecilerimizin yanı sıra baba gazetecilerimiz….

Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, Türkiye’nin Londra B.Elçisi Melih Esenbel, Dışişleri yetkililerimiz… ve TRT Haber Merkezi’nin 7 genç elemanı.

O yıllarda, TRT Haber Merkezi’nde bizler siyah beyaz film kullanıyoruz. İngiltere’de BBC, haberlerinde renkli film çalışmasına geçmiş bile. Dolayısıyla gittiğimizde İngilizler verdiler bize de renkli filmleri. Kutularında… -Biz artık siyah-beyaz film banyo etmiyoruz. Bu renkli filmleri kullanacaksınız dediler.

O güne dek renkli film çekmemişiz. Üstelik kameralarımızda otomatik diyafram da yok. Diyafram, göz alışkanlığı. -Ne yapacağız Hakkı? -Deneme çekimi yaparız, ertesi gün toplantıda kullanacağımız diyaframları belirleriz. Hele Victoria Park’ını bir geçelim.

Görür onlar, biz neymişiz? Öyle mi Neco? – Evet dedim. Londra’da bahar yağmuru iliklerimize kadar ıslatıyor. -Hakkı, çok yoruldum… Yazmayı bırak, biraz kamerayı al da sen çek! -Olmaz olmaz dedi, başladığın işi bitir. Dışarıda, içeride, hangi ışıkta, hangi sahneyi çektik? Hakkı hepsini yazıyor. Gece işimiz bitti. Döndük BBC’nin White House stüdyolarına.

Kamil Olcay

TRT Haber Merkezi’nden Kurgu Elemanımız Kamil Olcay eşliğinde film-banyodan gelen filmlerimizi izledik. Renkli çekimlerdeki tüm hatalarımızı tek tek belirledik. Sabaha karşı stüdyolardan ayrıldık.

Sussex bölgesinde ev-otellerden birinde kalıyoruz. Ben en azından biraz uyumuşum. Beyefendi arkadaşım, Hakkı’m kalkmış erkenden, giyinmiş. Her zamanki gülümsemesi ile gitmeye hazır.. -Ne zaman giyindin böyle? -Geceee. Uyuyamadım, kalktım giyindim.

Hakkı, kullanacağımız diyaframları ezberledim… -Ne yaptın? dedim. -Hiç canım… Hani bugün hata yapmamak için… Tüm diyaframlar tamam, kamerayı sen kullanacaksın, ben diyaframları sana söyleyeceğim…Ses alma, ışık da bende…

Hakkı Mumcu

Toplantı başladı. İçimizde dirhem endişe yok. Hakkı, her sahnede arkamdan diyaframları fısıldıyor. Çekimleri tamamladık.

Çıktık salondan, geçtik ikili görüşmelere… İngiliz Başbakanı – Demirel Görüşmesi- Çektik. Demirel çıktı. Tüm gazetecileri dışarı çıkardılar.

Bizde akülü ışık sistemi yok, duvar prizinden beslenmeli ışık kullanıyoruz. Tam Hakkı duvardan prizi çıkarırken içeri ABD Başkanı Carter girdi.

Hakkı hemen yeniden fişi prize taktı, parmaklarıyla da diyaframı gösterdi; 4. Ben çekimdeyim. İngiliz Başbakanı – ABD Başkanı görüşmesi devam ediyor. İçeride basın yok. Çekime devam. üstelik sesli soluklu..

Geldik BBC’ye. Filmleri verdik. -Filmin başlığı ne? diye sordu BBC banyocusu. -Callahan – Carter. Banyocu kuşkulu duraksadı. Yine de aldı filmleri, Arkamızdan bir yerlere telefon ediyordu.. 15 dakika sonra filmlerimiz geldi. Hakkı da ben de meraktayız.

Kamil kurgu masasında taktı filmleri, hayranlıkla izliyor. Kamil havalarda. Filmler pırıl pırıl. -Renkler cuk oturmuş. Seviniyoruz. O sırada kapı tıklatıldı. Yaşlıca bir bey girdi kurgu odamıza. -Ben, BBC Genel Müdür yardımcısıyım. Başbakan Callahan ile ABD Başkanı Carter’ın ikili görüşmesini siz çekmişsiniz. O görüşme filmi bizde yok. O filmden bir kopya da bize verir misiniz? diye sordu…

Döndüm Hakkı’ya, -Ne yapalım? -Biz Eurovizyon’a geçelim onlar o kanaldan alsınlar…. -Söyledim. Biraz sonra ekip başkanı Ülkü Kuranel geldi odaya, neler yaptığımızı sordu. Anlattık. – Evet dedi. Çektiğiniz film dolayısıyla BBC tarafından TRT’ye yüklü miktarda döviz ödendiğini öğrendim. Teşekkür ediyorum arkadaşlar…

Sevgili Hakkı’da minik bir gülümseme.. -İşimiz bu. Dedi. Ev-otelimize dönüyoruz. Londra Muhabirimiz rahmetli Övül Tezişler yol boyu billboardlarda, reklam panolarında asılı, çorap giymiş ayakları gösteriyor. -Bunlar da benim ayaklar, diyor. Sonra iki çift çorap uzatıyor bize. Bakın bakalım diyaframları sağlam mı? …Sevgili Hakkı’da yine bir gülümseme..

Dışişleri heyetimizin kaldığı otele geliyoruz. Hani havayı koklamak için. Biraz sonra Hakkı yanıma geliyor. Sorusu müthiş. -Nato Toplantısı’nda Demirel, yumruğunu masaya vurdu mu? Aynı soruyu Doğan Kasaroğlu da soruyor. Yanıtı hemen Atila Onuk veriyor. -Vurdu. AA olarak ben geçtim haberi…

Hakkı ile bakışıyoruz. Ardından Mustafa Genç, Hakkı ve bana müjdeli haber geliyor. -Arkadaşlar, siz Ankara’ya dönmüyorsunuz. Yarın, Libya’ya gideceksiniz, İslam Zirve Toplantısı’nı izlemek üzere. Harcırah ve uçak biletlerinizi Elçi Bey hazırlatıyor. Libya’da da başarılı çalışmalarınızı bekliyoruz. Yolunuz açık olsun!

Sabah yetiştiğimiz uçakta, yaptıklarımızı değil hâlâ sorulan soruyu konuşuyoruz… Yukarıdaki anımda yer alan zarif insanların bir çoğu bugün sözleriyle, yaptıklarıyla, adlarıyla yaşıyor. Yitirdiğimiz değerlerin hepsine Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet, ruhları şad olsun… Sorunun cevabı; Hakkı Usta’ma söylediğim yanıttı? İçimden gelirse başka bir gün yazarım…

Necdet GÜLŞEN

Emekli TRT Kameramanı

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER