(UHA) Uluslararası Haber Ajansı

Fehmi Koru’dan Erdoğan’ın ABD ziyaretine yorum: Endişeliyim, zihnimde Menderes’in ziyareti var

    Gazeteci Fehmi Koru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu akşam ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşme hakkında yorumda bulundu. Koru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretini eski başbakanlardan Adnan Mnederes’in 1959’da yaptığı ziyarete benzetti. ‘Kritik gezi neden kritik? Menderes ve Özal’ın Washington ziyaretleri ne anlatıyor?’ Başlıklı yazısında Koru, eski başbakanlardan Menderes’in ziyarette ABD’den ekonomik yardım talebinde […]

Fehmi Koru’dan Erdoğan’ın ABD ziyaretine yorum: Endişeliyim, zihnimde Menderes’in ziyareti var
14 Eylül 2017 - 2:14 'de eklendi ve 62 kez görüntülendi.

 

 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Gazeteci Fehmi Koru, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu akşam ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı görüşme hakkında yorumda bulundu.

Koru, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretini eski başbakanlardan Adnan Mnederes’in 1959’da yaptığı ziyarete benzetti.

‘Kritik gezi neden kritik? Menderes ve Özal’ın Washington ziyaretleri ne anlatıyor?’ Başlıklı yazısında Koru, eski başbakanlardan Menderes’in ziyarette ABD’den ekonomik yardım talebinde bulunduğunu, eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ise yardım yerine ticareti geliştirmeyi talep ettiğini aktarıyor.

İşte gazeteci Fehmi Koru’nun yazısından ilgili kısımlar:

 • Kritik geziler gerçekten ‘kritik’ olabiliyor.
 • Şahsen ‘kritik’ sıfatı önceden yapıştırılmış pek çok devlet adamı ziyareti izledim; Ankara-İstanbul ve Washington’da… Bu sebeple, bugün iki liderin Washington’da yüz yüze yapacakları görüşme beni endişelendiriyor.
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan / Beyaz Saray
 • İzlediğim ‘kritik’ ziyaretlerden, bir tek, Turgut Özal’ın tasvibini aşırı biçimde muhataplarına belli ettiği Birinci Körfez Savaşı sonrası (1991) çıktığı ve sadece Beyaz Saray’da değil, Camp David’te de âlâ-yı vâlâ ile ağırlandığı ziyaret gönül rahatlığı içerisinde geçmişti.
 • Özal, o ziyarete, ‘No aid, but trade’ (Sizden yardım istemiyoruz, ticaret istiyoruz) sloganıyla gitmiş ve istediğinden fazlasını almıştı da.
 • Şimdi ise hayli endişeliyim. Zihnimde hep Adnan Menderes’in 1959 yılı Ekim ayında ABD’ye yaptığı ziyarette yaşananları taşıyorum da ondan…
 • Menderes’in Washington’u ziyaretinden yalnızca iki ay sonra (6 Aralık) ABD Başkanı Dwight Eisenhower Türkiye’ye geldi.
 • Bu iki ziyaretten sadece altı ay sonra ise Türkiye’de arkasında ABD’nin bulunduğuna inanılan bir askeri darbe yaşandı (27 Mayıs 1960).
 • Elbette bugün Türkiye ABD’ye ‘rest’ çekebilecek duruma gelmiş bir ülke; o günden bugüne şartlar çok değişti. Tayyip Erdoğan da Adnan Menderes değil; yutkunarak konuşmayacağı biliniyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER