(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘ Kıbrıs’a daha fazla yatırım götürelim’

    Hisarcıklıoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’dan Yatırım Danışma Konseyi mekanizmasının devam etmesini isteyerek, “Kıbrıs’ın yatırım potansiyelini daha fazla kullanalım. Kıbrıs’a daha fazla yatırım götürelim. Ekonomisi güçlü olan Kıbrıs, çözüm müzakerelerinde çok daha güçlü olacaktır” dedi.​ TOBB ve İKV tarafından düzenlenen “Güncel Gelişmeler Işığında Kıbrıs Görüşmelerinin Geleceği ve Türkiye için Çıkarımlar” konferansı, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, […]

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘ Kıbrıs’a daha fazla yatırım götürelim’
14 Eylül 2017 - 20:58 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Hisarcıklıoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’dan Yatırım Danışma Konseyi mekanizmasının devam etmesini isteyerek, “Kıbrıs’ın yatırım potansiyelini daha fazla kullanalım. Kıbrıs’a daha fazla yatırım götürelim. Ekonomisi güçlü olan Kıbrıs, çözüm müzakerelerinde çok daha güçlü olacaktır” dedi.​
TOBB ve İKV tarafından düzenlenen “Güncel Gelişmeler Işığında Kıbrıs Görüşmelerinin Geleceği ve Türkiye için Çıkarımlar” konferansı, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros’un katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konferansta yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, ticaret, turizm, eğitim ve yatırımlar açısından Türkiye için önemli bir ortak olduğunu belirterek, “Ortağımız olduğu kadar, aynı zamanda gözbebeğimizdir. Bizi birbirimize bağlayan son derece güçlü tarihi, kültürel ve iktisadi bağlarımız var. İktisadi bağlarımızı daha da güçlendirecek bir potansiyelin olduğunu biliyoruz” dedi.
Türk iş dünyası olarak, Kıbrıs Türklerinin zenginleşmesini istediklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Kıbrıs Türklerine haksız yere uygulanan izolasyonların, bunu yavaşlattığının da farkındayız. Ama Kıbrıs Türklerinin çalışkanlığı ve azmi sayesinde, zenginleşme süreci devam edecek. Kıbrıs Türk halkının zenginleşmesinin, çözüm çabalarına sağlayacağı katkının farkındayız. Kuzey Kıbrıs ekonomisini güçlendirecek ve daha fazla yatırım yapılmasına imkân sağlayacak ekonomik reformların önemini de biliyoruz. Aynı zamanda, iş dünyasının vereceği desteğin, çözüm süreci için büyük anlam taşıdığını da görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Hisarcıklıoğlu, Türkiye iş dünyası olarak, Kıbrıs Türklerinin yanında olacaklarını, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözüm sürecini her zaman desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini söyledi.
Doğrudan yabancı yatırımların ekonomik kalkınma için hayati önemde olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı şunları söyledi: “Türkiye için de önemlidir; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için de önemlidir. Doğrudan yabancı yatırımlar için, anahtar kelime, “uygun yatırım ortamıdır”. Her ülke, daha fazla doğrudan yatırımı çekmek için birbiriyle rekabet eder. Yatırım ortamını daha rekabetçi hale getirecek, yasal ve idari düzenlemeler yapar. Biz, bu konuda Türkiye ve dünyadaki uygulamaları inceledik. TOBB ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası olarak, 2011 yılında KKTC Hükümetine bir model önerdik.
Cumhurbaşkanı, Başbakan, ilgili bakanlar, bürokratlar ve yabancı yatırımcıları aynı masa etrafında toplayan, “Yatırım Danışma Konseyi” kuruldu. Yatırım Danışma Konseyi’nde, yatırımcılar sorunlarını paylaştı. Masa etrafında hızlı bir çözüm bulma iradesi vardı.
Sizden istirhamımız; Yatırım Danışma Konseyi mekanizmasının devam etmesidir. Kıbrıs’ın yatırım potansiyelini daha fazla kullanalım. Kıbrıs’a daha fazla yatırım götürelim. Ekonomisi güçlü olan Kıbrıs, çözüm müzakerelerinde çok daha güçlü olacaktır”.
2014 yılı Haziran ayında Lefkoşa Ekonomik Forumu’nu hayata geçirdiklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, Forumun, çözüm müzakerelerine iş dünyasının desteğini vurgulamak açısından, önemli bir platform olduğunu belirtti.
Kıbrıs ara bölgede, İstanbul’da ve Atina’da bir araya geldiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Tahkim, kuluçka merkezi, start-up weekend gibi somut işbirliği alanlarını konuştuk. Think-tank kuruluşumuz TEPAV, KKTC için kurumsal gözden geçirme projesi hazırladı. Tüm bu toplantıları, projeleri ve somut işbirliği fırsatlarını ortaya çıkaran diyalog platformunu sürdürmek istiyoruz” dedi.
-Kıbrıs ekonomisi için potansiyel arz eden iki sektör
Kıbrıs ekonomisi için turizm sektöründe ciddi bir potansiyel olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bu açıdan ben Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için Türkiye’nin Turizm deneyiminin önemli olduğunu düşünüyorum. 1980’lerde Türkiye, bir turizm destinasyonu değildi. Yılda sadece 300 bin turistin ziyaret ettiği bir ülkeydi. O dönemde hükümetin başında olan Özal, ülkemizdeki büyük potansiyeli gördü ve turizm yatırımcısını destekledi. Geldiğimiz noktada, Türkiye bugün, dünyanın en büyük 6. turizm destinasyonu haline geldi. Bu potansiyelin farkına varıp, sektöre yatırım yapan iş adamlarımız da kazançlı çıktılar. Dünyanın sayılı turizm şirketleri arasına girdiler. Benzer bir başarı hikâyesini Kuzey Kıbrıs’ta da yazmanın mümkün olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.
Hisarcıklıoğlu, eğitim sektörü, özelikle de Yükseköğretim sektörünün de Kıbrıs ekonomisine ciddi katkı sağladığını, eğitim sektöründeki gelişmeleri memnuniyetle takip ettiklerini KKTC’nin uluslararası bir eğitim adası ve çekim merkezi olabileceğini vurguladı.
 
-“Kıbrıs’a daha fazla yatırım yapmak istiyoruz”
Kıbrıs Türk Ticaret Odası ile birçok alanda birlikte çalıştıklarını anlatan TOBB Başkanı, “Kıbrıs’taki ortak çalışmalarımız yanında, uluslararası platformlarda da birlikteyiz. EUROCHAMBRES, İslam Odası ve Ekonomik İşbirliği Örgütü Ticaret ve Sanayi Odası’nda birlikte çalışıyoruz. Fikri beyin, Kıbrıs Türk iş dünyasını temsil konusundaki başarısına ben şahidim. Bundan sonra da birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Türk iş dünyası olarak Kıbrıs’a daha fazla yatırım yapmak istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Daha fazla karşılıklı ticaret olmasını istiyoruz. Kıbrıs’taki çözüm çabalarınızı destekliyoruz. Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’de bir refah ve istikrar adası olmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
İSTANBUL, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER