(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Figen Yüksekdağ’a 10 yıl hapis istemi

    Milletvekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi – HDP  eski Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, Newroz kutlamasında yaptığı konuşmalar nedeniyle 10 yıl hapis istendi. Mersin’de 2016’da HDP eski genel başkanı Figen Yüksekdağ katıldığı il kongresi ve Newroz kutlamasında yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında ‘Terör örgütü propagandası yapmak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak’ suçlamasıyla yargılanan Figen Yüksekdağ için mütalaa […]

Figen Yüksekdağ’a 10 yıl hapis istemi
13 Eylül 2017 - 1:32 'de eklendi ve 155 kez görüntülendi.

 

 

Pelin Çift İle Gündem Ötesi

Milletvekilliği düşürülen Halkların Demokratik Partisi – HDP  eski Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, Newroz kutlamasında yaptığı konuşmalar nedeniyle 10 yıl hapis istendi.

Mersin’de 2016’da HDP eski genel başkanı Figen Yüksekdağ katıldığı il kongresi ve Newroz kutlamasında yaptığı konuşmalar nedeniyle hakkında ‘Terör örgütü propagandası yapmak, Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak’ suçlamasıyla yargılanan Figen Yüksekdağ için mütalaa veren savcı 10 yıl hapsini istedi.

Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde 8 yıl ağır hapis cezası istemiyle yargılanan ve başka bir davadan Kandıra F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Figen Yüksekdağ, duruşmaya katılmadı.

Daha önceki duruşmada mütalaasını veren mahkeme savcısı, bu duruşmada da mütalaasını tekrarlayarak, Figen Yüksekdağ‘ın ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 8 yıl, ‘Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümetini alenen aşağılamak’ suçundan ise 2 yıl kadar olmak üzere 10 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, Halkların Demokratik Partisi – HDP eski Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın mütalaaya savunma yapması için duruşmayı erteledi. Yüksekdağ, 4 Kasım 2016’da eş başkan Selahattin Demirtaş ve yedi milletvekiliyle birlikte tutuklanmıştı. Yüksedağ’ın 21 Şubat’ta milletvekilliği, 9 Mart’ta da parti üyeliği düşürülmüştü. Olağanüstü kongreye giden HDP, 20 Mayıs’ta Yüksekdağ‘ın yerine Serpil Kemalbay‘ı eş başkan seçmişti.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER