(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Birleşmiş Milletler: Myanmar’da etnik temizlik yaşanıyor

    Birleşmiş Milletler (BM) , Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara karşı ‘tam bir etnik temizlik örneği yaşandığını’ söyledi. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Cenevre’de yaptığı konuşmada Myanmar ordusunun Arakan eyaletindeki operasyonlarını ise ‘vahşi ve ölçüsüz’ olarak tanımladı. 270 bin Arakanlı Müslüman’ın evlerini terk ederek Bangladeş’e kaçtığını söyleyen el Hüseyin, “Bu sayıdan daha […]

Birleşmiş Milletler: Myanmar’da etnik temizlik yaşanıyor
12 Eylül 2017 - 4:02 'de eklendi ve 173 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Birleşmiş Milletler (BM) , Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara karşı ‘tam bir etnik temizlik örneği yaşandığını’ söyledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Cenevre’de yaptığı konuşmada Myanmar ordusunun Arakan eyaletindeki operasyonlarını ise ‘vahşi ve ölçüsüz’ olarak tanımladı.

270 bin Arakanlı Müslüman’ın evlerini terk ederek Bangladeş’e kaçtığını söyleyen el Hüseyin, “Bu sayıdan daha fazlası ise sınırda mahsur kalmış durumda” dedi.

Birleşmiş Milletler: Myanmar'da etnik temizlik yaşanıyor ile ilgili görsel sonucu

Arakanlı Müslümanlar, çocuklarıyla birlikte Bangladeş’e kaçmaya çalışıyorlar. Kaçan Arakanlı Müslüman sayısının 200 bini aştığı ifade ediliyor.

Myanmar ateşkesi reddediyor

El Hüseyin, “Myanmar hükümetini uyguladığı acımasız askeri operasyonları durdurmaya çağırıyorum. Arakanlı Müslümanlara karşı uygulanan katı ayrımcılık sonlandırılmalı” diye konuştu.

Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) Pazar günü Arakan eyaletindeki insani kriz nedeniyle bir aylık tek taraflı ateşkes ilan ettiğini açıklamış, ancak Myanmar hükümeti, bu ateşkesi reddetmişti.

Myanmar’da ağırlıklı olarak Arakan eyaletindeki yaşayan Müslüman azınlık Rohingyalar, “yasa dışı göçmen” statüsünde kabul ediliyor ve bu nedenle de vatandaşlık dahil temel haklara sahip değiller.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER