(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Putin’in Donbas’a gönderilecek barış gücü ile ilgili açıklamasına Ukrayna hükümetinden yanıt gecikmedi

    Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında, çatışmaların sürdüğü Ukrayna’nın Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün gönderilmesinin “yerinde” olduğunu açıklamasına Ukrayna hükümetinden yanıt gecikmedi. (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın KİEV Temsilcisi Celal KILIÇ‘ın haberine göre, Vladimir Putin BRİCS liderler zirvesi, “Donbas’ta barış gücü askerlerinin olması, hatta barış askerlerinin de […]

Putin’in Donbas’a gönderilecek barış gücü ile ilgili açıklamasına Ukrayna hükümetinden yanıt gecikmedi
08 Eylül 2017 - 11:27 'de eklendi ve 79 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında, çatışmaların sürdüğü Ukrayna’nın Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün gönderilmesinin “yerinde” olduğunu açıklamasına Ukrayna hükümetinden yanıt gecikmedi.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı’nın KİEV Temsilcisi Celal KILIÇ‘ın haberine göre, Vladimir Putin BRİCS liderler zirvesi, “Donbas’ta barış gücü askerlerinin olması, hatta barış askerlerinin de değil, AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) misyonunun güvenliğini sağlayacak kişilerin bulunmasının yerinde olduğunu düşünüyorum ve burada hiç kötü bir şey görmüyorum. Tam tersine, bunun Ukrayna’nın güneydoğusundaki sorunun çözülmesine yardımcı olacağını düşünüyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Bununla birlikte Putin, barış gücünün Donbas’ta sadece cephe hattında bulunabileceğini ve ancak Donetsk ile Lugansk’la doğrudan görüşmeler yapılmasından sonra bölgeye gönderilmesi gerektiğini savunarak buna “sözde DNR ve LNR (Rusya yanlısı teröristlerin Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk illerinin işgal ettikleri bölgelerinde ilan ettikleri sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti/DNR ve Lugansk Halk Cumhuriyeti/LNR terör örgütleri) temsilcileriyle doğrudan temas yapılmadan karar verilemeyeceğini” eklemişti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı,logo ile ilgili görsel sonucu

Ukrayna’dan Putin’in açıklamasına yorum

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Donbas’a BM Barış Günü’nün gönderilmesi ile ilgili açıklamasını yorumladı.

BM barış operasyonunun Ukrayna’nın doğusunda barış ve güvenliğin yeniden tesis edilmesine yardımcı olabileceğini ifade eden Dışişleri Bakanlığı, “Bu operasyonun amacı; Donetsk ve Lugansk illerinin bazı bölgelerinde Minsk Anlaşmalarına göre ve BM Antlaşması’nın temel ilklerine, normlarına uyarak ve AGİT Özel Gözlem Misyonu’nu güçlendirerek kalıcı barışın sağlanması olmalı” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı’nın açıklamasının Ukrayna’nın doğusundaki çatışmanın tarafı olarak Rusya’nın saldırganlığını Ukrayna’ya ait bir iç çatışma olarak gösterme ve barış operasyonu fikri ile asıl amaçlarını kamufle etme çabası olduğunu, bu atılımın Donbas’ta barışın ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesine yönelik esas amaca ulaşılmasına yardımcı olmayacağını belirtti.

Petro Poroşenko ile ilgili görsel sonucu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko

Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Eylül ayında düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Donbas’a barış gücü gönderilmesini isteyeceği bildirilmişti. Poroşenko konuyla ilgili olarak, “Barış gücü fikrini ben gelecek ay New-York’ta BM Genel Kurulu’nda sunmayı planlıyorum. Evet, saldırgan ülke BM Güvenlik Kurulu’nun daimi üyesi ve maalesef veto hakkına sahip, ancak bu bizi söz konusu çözüme ulaşmamızdan alıkoymamalı.” demişti.

KİEV, UHA Haber

HABER : Celal KILIÇ

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER