(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Putin’den “mavi bere” hamlesi: Ukrayna’nın doğusuna BM Barış Gücü

    Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusuna Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde “barış gücü” konuşlandırılması fikrini desteklediklerini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) konuyla ilgili bir tasarı sunacaklarını belirtti. (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, BRICS Liderler Zirvesi’nin son gününde Vladimir Putin, basın toplantısı düzenledi. Putin, Ukrayna’nın doğusunda görev yapan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği […]

Putin’den “mavi bere” hamlesi: Ukrayna’nın doğusuna BM Barış Gücü
08 Eylül 2017 - 10:34 'de eklendi ve 50 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın doğusuna Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde “barış gücü” konuşlandırılması fikrini desteklediklerini ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) konuyla ilgili bir tasarı sunacaklarını belirtti.

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın haberine göre, BRICS Liderler Zirvesi’nin son gününde Vladimir Putin, basın toplantısı düzenledi.

Putin, Ukrayna’nın doğusunda görev yapan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) misyonunun korunması için bölgeye barış gücü gönderilmesini desteklediklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Bunda kötü bir şey görmüyorum. Zira ben AGİT misyonunun silahlandırılması fikrini de destekliyorum. Ancak AGİT, uygun personele ve deneyime sahip olmadığı için personelinin silahlandırılmasına karşı çıkıyorum. Bu bağlamda, BM barış gücünün hatta ‘AGİT misyonunun güvenliğini sağlayan kişilerin’ bölgeye gönderilmesini uygun buluyorum. Bunun Ukrayna’nın güneydoğusundaki sorunların çözümüne katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

Diğer taraftan söz konusu birliklerin sadece AGİT misyonunun güvenliğini sağlama işlevi görmesi gerektiğinin altını çizen Putin,  bu birliklerin, sadece cephe hattında konuşlanmaları gerektiğini ve bu konuyla ilgili kararın da ancak taraflar birbirinden ayrıldıktan ve ağır silahlar çekildikten sonra alınmasının zorunlu olduğunu, ayrıca bu kararın da, ancak Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin temsilcileriyle doğrudan diyalog kurarak alınabileceğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, konuşması sırasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u işaret ederek, “Bakan da burada. Bu sözlerimi Dışişleri Bakanlığı’na BMGK’ye konuyla ilgili tasarı sunması yönünde bir talimat olarak kabul edeceğiz” diye ekledi.

MOSKOVA, UHA Haber

HABER : Celal KILIÇ

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER