(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

İzmir Barosu Başkanı Av. Özcan,’darbe girişimi sonrasında başlayan OHAL-KHK süreçleri giderek demokrasinin alternatifi olacak bir ‘özel rejime’ dönüştü’

    İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan,Yeni Adli Yıl dolayısıyla İzmir Adliyesi’nde yapmış olduğu konuşmasını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi.  Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından parlamenter sisteme, sivil siyasete ve demokratik rejime yönelik darbe girişiminin büyük bedeller ödenerek bertaraf edildiğini söyledi. Av. Aydın Özcan, “seçilmiş sivil […]

İzmir Barosu Başkanı Av. Özcan,’darbe girişimi sonrasında başlayan OHAL-KHK süreçleri giderek demokrasinin alternatifi olacak bir ‘özel rejime’ dönüştü’
08 Eylül 2017 - 0:00 'de eklendi ve 106 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan,Yeni Adli Yıl dolayısıyla İzmir Adliyesi’nde yapmış olduğu konuşmasını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi. 

Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY terör örgütü tarafından parlamenter sisteme, sivil siyasete ve demokratik rejime yönelik darbe girişiminin büyük bedeller ödenerek bertaraf edildiğini söyledi.

Av. Aydın Özcan, “seçilmiş sivil siyasete dönük bu ve benzeri darbe teşebbüsleri karşısında demokratik düzene sahip çıkılmıştır” dedi.

Bununla birlikte darbe girişimi sonrasında başlayan OHAL-KHK süreçlerinin giderek demokrasinin alternatifi olacak bir ‘özel rejime’ dönüştüğünü ifade eden Av. Aydın Özcan, bu durumun son derece kaygı verici bir noktaya geldiğini ifade etti.

Av. Özcan, OHAL ilanından bu yana çıkarılan her KHK ile savunma makamının haklarının biraz daha kısıtlandığını  hatırlatarak, “Bugün, cezaevi görüşmelerinden, dosya incelemeye kadar uzanan bir dizi hukuksuzluk, kanun hükmünde olsa da hukuk hükmünde olmayan KHK’larla uygulamaya taşınmaktadır” dedi.

Yargı mensuplarının güvenceden yoksun kılınması ve baskılardan sonuç alınmasını sağlayan kararların verilmesine neden olduğunu belirten Av. Aydın Özcan, bu durumun halkın adalet arayışını ve kurumlara olan güvenini ciddi olarak etkilediğini açıkladı.

Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, “Baro Başkanları toplantısı sonuç bildirgesinde de tarihe not düştüğümüz üzere; ülkemizde fiilen yaşanan OHAL-KHK rejimi savunma mesleği olan avukatlığı ciddi biçimde yaralamaktadır. OHAL ilanından bu yana, savunmaya getirilen kısıtlamalar, her KHK ile savunma makamının haklarını daha da daraltılmıştır” dedi.

Bugün, cezaevi görüşmelerinden, dosya incelemeye kadar uzanan bir dizi hukuksuzluk, kanun hükmünde olsa da hukuk hükmünde olmayan KHK’larla uygulamaya taşındığını ifade eden  Av. Özcan, savunmanın temsilcisi olan avukatların hukuk devletinin taşıyıcısı ve teminatı olup adalete güvenin olmazsa olmaz koşullarından olduğunun altını çizdi.

Av. Aydın Özcan, “Yargı bağımsızlığını ve hukuk devleti ilkelerini yok sayar, avukatlık mesleğinin saygınlığına, onuruna, bağımsızlığına yönelik olumsuz bu uygulama ve çalışmalar karşısında Baromuzun, hukuktan aldığı güçle mücadele edeceği konusunda kimsenin tereddüdü bulunmasın. Bilinmelidir ki; toplumlarda en büyük güveni, her şeyin sonunda adil bir mahkemenin bulunabileceği inancı sağlar. Ve “Hukuk bir gün herkese lazım olur…” şeklinde konuştu.

Kimin suçlu kimin suçsuz olduğunu tespit etmek ve suçlu görülenlere yasaların öngördüğü yaptırımları uygulamak yargıya ait bir görev olduğunu belirten Av. Özcan, herkesin, hukuk devleti olmanın doğal sonucu olan bu kurala saygılı olması gerektiğini ifade etti.

Baro Başkanı Av. Aydın Özcan, “Dilerim ki, mümkün olan en kısa sürede, hukuki süreç içinde, yanlışlar doğrular birbirine karıştırılmadan, hukuk siyasallaştırılmadan, yargılama tamamlanarak, gerçek ve doğru bir çözüme ulaşılır, gerçek suçlular cezalandırılır. Böylece hukuk devleti olmanın hukukun üstünlüğü ilkesinin anlamı bir kez daha ortaya konulmuş olur” dedi.

“İnsanlık tarihi hukukla sınırlanmamış bir yönetimin bireyler için büyük bir tehdit haline geldiğine pek çok defa tanıklık etmiştir” diye konuşan Av. Aydın Özcan, “Hukukun bu sınırlayıcı işlevinin tek güvencesi kuvvetler ayrılığı ve bunun doğal sonucu olan yargı bağımsızlığıdır. Denetim ve denge sisteminin en önemli sacayaklarından biri olan bağımsız yargı da, demokratik sistemlerde bireylerin hak ve özgürlüklerinin çoğunluğun tahakkümüne karşı en büyük güvencesidir” değerlenmesinde bulundu.

Av. Özcan, yürütmenin etkisi altında olan bir yargının, keyfi ve hukuka aykırı eylem ve işlemlere karşı gerçek bir denetim ifa etmesinin beklenemeyeceğine vurgu yaparak, böyle bir sistemde hiç kimsenin hak ve özgürlüklerinin koruma altında olduğunun da söylenemeyeceğini hatırlattı.

Av. Aydın Özcan, “İnsanlığın ve çağdaş toplumların katılımcı, çoğulcu demokrasi yanında ulaştığı en önemli aşama hukukun üstünlüğünün egemen olduğu, insan hak ve özgürlüklerine dayanan hukuk devletidir. Hukuk devleti ilkesi, demokratik yöntemlerle yönetimi elde eden yöneticilerin de yönetilenler gibi kendilerini hukukla bağlı olmasını öngörür” dedi.

“Lâiklik, yarım yüzyıldan beri siyasal ve hukuksal bakımdan Türkiye Cumhuriyetinin temel unsurudur” olduğunu söyleyen Av. Aydın Özcan, “Anayasal bir gerçektir. Laiklik her şeyden önce bir toplumsal barış ilkesi ve Ulusumuzun birleştirici harcıdır. Anayasa’nın 2. maddesinde devletin laik olduğu belirtilmiş, 4. maddesinde ise bu niteliğin değişmezliği vurgulanmıştır. Ayrıca Anayasa’da laiklik, devletin temel niteliği olarak kabul edilmiştir. Çeşitli din ve mezhep inanışlarının bulunduğu ülkelerde, milli birliği, üniter devlet yapısını koruma konusunda laiklik çok önem taşımaktadır. Ülkemizde de milli birliğin, tek millet, üniter devlet ilkesinin en önemli güvencesi Laik Cumhuriyet olmuştur.” ifadesini kullandı

İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, Baro olarak; her zaman ve her yerde bağımsız yargıyı, hukukun üstünlüğünü savunacaklarını  ve adaletin terazisinin güçlüden değil haklıdan yana olduğu bir Türkiye için mücadelelerini devam ettireceklerinin  bilinmesini istediklerini açıkladı.

Av. Aydın Özcan konuşmasının sonunda, “2017/2018 adli yılın; demokratik hak ve özgürlüklerin toplumun tüm bireyleri için geçerli olduğu, hukukun üstünlüğünün, yargı bağımsızlığının hayata geçtiği, kadına, çocuğa, LGBTİ bireylere, sığınmacılara, doğaya yönelik ayrımcılığın ve şiddetin sona erdiği barış içinde emekten ve adaletten yana bir çalışma dönemi diler, fedakârca görev yapan avukat, hâkim ve savcı tüm yargı mensuplarına, adalet arayışında olan tüm yurttaşlara başarılar diler, Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz, büyük devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün “istiklal, istikbal, hürriyet, her şey adaletle kaimdir” sözleri ile konuşmamı sonlandırmak istiyorum” diye kaydetti.

İZMİR, UHA Haber

HABER : Ataner YÜCE

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER