(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

AB’den Türkiye’ye zehirli yumurta oyunu

    Avrupa’yı sarsan zehirli yumurta skandalının ardından araştırma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye’de üretilen yumurtalarda ‘Fipronil’ adlı haşere ilacının tespit edilmediğini açıklamıştı. Avrupa Birliği’nden (AB) dün yapılan açıklamada ise 24’ü AB üyesi olmak üzere Türkiye’nin de bulunduğu 40 ülkede zehirli yumurta tespit edildiği bildirildi. Bu gelişme üzerine AB üyesi ülkelerin tarım bakanlarının […]

AB’den Türkiye’ye zehirli yumurta oyunu
06 Eylül 2017 - 9:29 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Avrupa’yı sarsan zehirli yumurta skandalının ardından araştırma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye’de üretilen yumurtalarda ‘Fipronil’ adlı haşere ilacının tespit edilmediğini açıklamıştı.

Avrupa Birliği’nden (AB) dün yapılan açıklamada ise 24’ü AB üyesi olmak üzere Türkiye’nin de bulunduğu 40 ülkede zehirli yumurta tespit edildiği bildirildi.

Bu gelişme üzerine AB üyesi ülkelerin tarım bakanlarının 12 Eylül’de Estonya’nın başkenti Talinn’de toplanacağı  belirtildi.

Zehirli yumurta salgınından henüz etkilenmemiş dört AB ülkesinin Litvanya, Portekiz, Kıbrıs ve Hırvatistan olduğu belirtilirken, Amerika, Rusya ve Güney Afrika zehirli yumurtaların bulunduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Milyonlarca zehirli yumurta Avrupa’da market raflarından kaldırılırken bazı yetkililer zehirli yumurtaların bisküvi, salata ve pastalar gibi işlenmiş yiyecekler aracılığıyla çoktan besin zincirine girmiş olabileceğini söylüyor.

AB’YE İHRACAT FİYATI ETKİLEDİ

Öte yandan Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Konya, yumurtanın ağustosta yüzde 16.85 oranındaki fiyat artışında, zehir nedeniyle AB ülkelerine gerçekleşen yumurta ihracatının etkili olduğunu söyledi.

Konya “Bu ülkelerin ihracat yaptığı ülkeler bizden yumurta talep etmeye başladı ve ihracat arttı. Dışarıya yumurta gidince fiyatlar yükselmeye başladı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelere ihracata başladık. Ülke çeşitliliğinin artışı bu fiyatları etkiledi” dedi.

HAŞERE İLACI İLE BAŞLADI

Avrupa’daki zehirli yumurta skandalı Hollandalı ve Belçikalı yetkililer, haşere ilacının kaynağının Hollanda’da kullanılan bir temizlik ürününe dayandığını tespit etmesiyle başladı. Chickfriend adlı hayvan barınaklarının temizliğiyle ilgilenen şirketin başında bulunan iki Hollandalı geçen ay tutuklanmıştı.  Fipronil, hayvanlardaki pire ve keneleri temizlemek için kullanılıyor. Ancak besin zincirine girmesine izin verilecek şekilde -örneğin kümes temizleme amacıyla- kullanılması kesinlikle yasak.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER