(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

İnsanlar ve kentler yok ediliyor…

    -Ortadoğu’da siviller ve kentler yok ediliyor ABD ve bölgedeki PYD gibi ortaklarının Ortadoğu’daki kentlere orantısız müdahalesi insan hakları örgütlerinin raporlarına yansıdı. Rakka da Musul gibi yok edilirken, binlerce sivil hayatını kaybetti. Terör örgütü DEAŞ’ın Ortadoğu’daki saha hâkimiyetini sonlandırmak adına ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ve bölgedeki ortaklarının düzenledikleri operasyonlar, asgari düzeydeki hassasiyetler gözetilmediği için […]

İnsanlar ve kentler yok ediliyor…
02 Eylül 2017 - 0:00 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

-Ortadoğu’da siviller ve kentler yok ediliyor

ABD ve bölgedeki PYD gibi ortaklarının Ortadoğu’daki kentlere orantısız müdahalesi insan hakları örgütlerinin raporlarına yansıdı. Rakka da Musul gibi yok edilirken, binlerce sivil hayatını kaybetti.

Terör örgütü DEAŞ’ın Ortadoğu’daki saha hâkimiyetini sonlandırmak adına ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon ve bölgedeki ortaklarının düzenledikleri operasyonlar, asgari düzeydeki hassasiyetler gözetilmediği için hem sivilleri hem de kentleri kültürel miraslarıyla birlikte yok etmeyi sürdürüyor. Daha önce Irak’ın Musul kentinde ortaya çıkan katliam ve yıkım görüntüleri, bu sefer Suriye’nin Rakka kentinde kendini gösteriyor. Uluslararası insan hakları örgütlerinin konu hakkında son yayınladıkları raporlara göre, 6 Haziran’da başlayan Rakka operasyonunda bugüne dek 200’ü çocuk 1000’e yakın sivil hayatını kaybetti.  Birleşmiş Milletler’in (BM) verilerine göre toplam 200 bin kişi de evinden olurken bunlar terör örgütü PKK/PYD işgalindeki alanlarda kurulan kötü şartlardaki toplama kamplarına yerleştirildi. Middle East Eye’ın (MEE) haberine göre çöl bölgelerinde kurulan 12 bin kişilik kamplarda 70 bin sivil hijyenden ve gıdadan uzak yaşam savaşı veriyor.
DOLU BİNALAR BİLE VURULUYOR
Suriye Gündemi’nin Pentagon verilerinden derlediği habere göre, uluslararası koalisyon uçakları Rakka’ya 6 Haziran ile 16 Ağustos arasında tam 1,784 hava saldırısı gerçekleştirdi. Bu saldırılarda kentte neredeyse taş taş üzerinde kalmadı. Konu hakkında Reuters’a konuşan Rakkalı siviller, bombardımanların binalarda insanlar varken yapıldığını söyledi. 57 yaşındaki Şavak El Ömer: “16 kişi aynı evde kalıyorduk. Bombalamalarla komşularımız öldü. Onları kurtarmayı düşünürken eve isabet eden bombayla kaçmak zorunda kaldık” derken, bir başka sivil olan İbrahim bu zamana kadar üç ev değiştirmek zorunda kaldıklarını ve PYD’nin kendilerini zorla evlerden çıkarttıklarını belirtti.
RAKKA ÖLÜMCÜL BİR LABİRENT
Rakka’daki siviller için savaş uçaklarından ve sıcak çatışmalardan kaçmak da çare değil: Uluslararası Af Örgütü Kriz Tepki Danışmanı Donatella Rovera, Rakka’da mahsur kalan binlerce sivilin, “her taraftan ateş altında olduğunu” vurgulayarak sivillerin “ölümcül bir labirent” içinde mahsur kaldığı uyarısında bulundu. Örgüt raporda görgü tanıklarının da ifadelerine yer vererek, DEAŞ militanlarının kaçmaya çalışan sivilleri durdurmak için bubi tuzakları kurduğunu, keskin nişancılarla hedef aldığını ve sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını ifade etti. Rakka’da şu anda 20 bin ile 25 bin sivilin mahsur kaldığı tahmin ediliyor. Kentte ayrıca 2 aydır elektrik, gıda ve su sıkıntısı çekiliyor.
ABD’li yetkililer suçu üstlenmiyor
Rakka’da yaşananlara dair bir başka şok gerçeği de BM açıkladı. BM Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Jan Egeland, “Rakka’dan kaçanlara ait Fırat’ta bulunan botlar hedef alınmamalı. Koalisyonun saldırıları sivil ölümlerine neden oluyor” diyerek, “Gerekirse DEAŞ’ın sıkıştığı kentten sivillerin kaçışı için operasyon durdurulmalı” uyarısında bulundu. ABD’li yetkililerse konu hakkında sorumluluk almaya yanaşmıyor. İnsan Hakları aktivistlerinin; koalisyonun ve terör örgütü PYD’nin ‘orantısız ve hedefi belirsiz saldırılar’ gerçekleştirdiğine dair iddialarına kulak tıkayan ABD, bombardımanları artırarak sürdürüyor. Konu hakkında konuşan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis Irak’ta yaptığı açıklamada, “Savaş alanında sivillerin hayatına koalisyon güçlerinden daha fazla özen gösteren bir ordu yoktur” demişti.
Bir medeniyet çöle dönüyor
Suriye ve Irak’ta terör örgütü DEAŞ’a karşı gerçekleştirilen operasyonlarda bir başka dikkat çeken noktaysa Sünni Arapların yaşadığı kentlerin dümdüz edilerek bu bölgelerin ve üzerinde yaşayanların tarihten koparılması. Independent yazarı Robert Fisk’in ‘kültürel soykırım’ terimiyle nitelendirdiği Musul ve Rakka’daki durum, bir yandan Arapları belleğini taşıyan şehirlerinden kopartırken, diğer yandan da radikal ideolojilerin insan kaynağını oluşturacak kayıp bir Sünni Arap neslinin oluşması tehlikesini barındırıyor. Üstelik tek sorun bombardımanlar da değil: Hava saldırılarıyla ‘taşınamaz’ eserler ve yaşam alanları yok edilirken, bölgedeki örgütler üzerinden taşınabilir sanat eserlerinin kaçakçılığı yapılıyor.
MEHMET HAKAN KEKEÇ – ŞERİF EGEMEN AHMET

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER