(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Kıbrıs turizminde Temmuz rekoru

    Kıbrıs’ta tatil yapan turistlerin sayısı Temmuz ayında rekor düzeye çıktı. Güvenli sayıldığı için tercih edilen Kıbrıs en çok İngiliz turistleri cezbediyor. Kıbrıs Cumhuriyeti Temmuz ayında Britanya, Almanya, İsveç ve İsrail’den gelen turistler sayesinde geceleme rekoru kırdı. Bölgenin güvenli tatil beldesi sayılan Kıbrıs’a 2016 yılında 3 milyon 180 bin turist gelmiş ve ada ülkesi […]

Kıbrıs turizminde Temmuz rekoru
21 Ağustos 2017 - 4:36 'de eklendi ve 173 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Kıbrıs’ta tatil yapan turistlerin sayısı Temmuz ayında rekor düzeye çıktı.

Güvenli sayıldığı için tercih edilen Kıbrıs en çok İngiliz turistleri cezbediyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti Temmuz ayında Britanya, Almanya, İsveç ve İsrail’den gelen turistler sayesinde geceleme rekoru kırdı.

Bölgenin güvenli tatil beldesi sayılan Kıbrıs’a 2016 yılında 3 milyon 180 bin turist gelmiş ve ada ülkesi 2 milyar 360 milyon euroluk turizm geliri elde etmişti.

İlgili resim

Resmi makamlarca 2017’de yabancı turist sayısının yüzde 8 oranında artacağı ve bu branşta yeni bir rekorun kırılacağı belirtiliyor.

LEFKOŞA ile ilgili görsel sonucu

Kıbrıs Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 10’luk artışla 531 bin turistin ağırlandığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında Temmuzun bütün zamanların adaya en çok turistin geldiği ay olduğu belirtildi. 2017’nin ilk yedi ayında Kıbrıs’ta tatil yapan yabancıların sayısı bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 15 oranında artarak 1 milyon 990 bine yükseldi.

İlgili resim

Britanyalı turistin öncelikli hedefi

Temmuz ayında adaya gelen Britanyalı turistlerin sayısı yüzde 6 oranında artarken, tatilini Kıbrıs’ta geçiren Alman, İsveçli ve İsraillilerin sayısında da hissedilir artış kaydedildi.

İsrailli turist sayısının yüzde 82 oranında artmasına karşılık Rus turistlerin sayısında yüzde 3,6’lık azalma oldu. Kıbrıs’a giden turistlerin sayısı 2015 yılından bu yana sürekli artış gösteriyor.

LEFKOŞA ile ilgili görsel sonucu

Turizmdeki gelişmenin Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’in ‘güvenli limanı’ sayılmasıyla ilgili olduğu belirtiliyor. 2017 Temmuzunda Kıbrıs’a giden turistlerin yüzde 33’ünü İngilizler, yüzde 24’ünü ise Ruslar oluşturdu.

2013 yılında ekonomik durgunluk ve banka iflasları nedeniyle krize sürüklenen Kıbrıs 10 milyar euroluk yardım programıyla toparlandıktan sonra turizmdeki patlama sayesinde ekonomisini yeniden büyütmeye başladı. Turizm gelirlerinin Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’daki payı yüzde 12’yi buluyor.

LEFKOŞA, UHA Haber

Veysel KAVRAYAN ile ilgili görsel sonucu

HABER : Veysel KAVRAYAN

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER