(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Şili, Kuzey Kore ile ilişkilerini kesmeyi reddetti

    Güney Amerika ülkesi Şili’nin Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz, hükümetin ABD’nin “Kuzey Kore ile ilişkilerinizi kesin” talebini kabul etmediğini bildirdi. Güney Amerika ülkesi Şili’nin Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ülkeye yaptığı ziyaret sırasında dile getirdiği, “Kuzey Kore ile tüm diplomatik ve ticari ilişkilerinizi kesin” talebini reddettiklerini belirtti. […]

Şili, Kuzey Kore ile ilişkilerini kesmeyi reddetti
18 Ağustos 2017 - 0:21 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Güney Amerika ülkesi Şili’nin Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz, hükümetin ABD’nin “Kuzey Kore ile ilişkilerinizi kesin” talebini kabul etmediğini bildirdi.

Güney Amerika ülkesi Şili’nin Dışişleri Bakanı Heraldo Munoz, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ülkeye yaptığı ziyaret sırasında dile getirdiği, “Kuzey Kore ile tüm diplomatik ve ticari ilişkilerinizi kesin” talebini reddettiklerini belirtti.

Ülkesinin böyle bir girişimde bulunmaya niyeti olmadığını ifade eden Munoz, “ABD’nin isteğine saygı duyuyoruz ancak Şili ilişkilerini sürdürecektir.” dedi.

Şili’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Kuzey Kore’ye yönelik tüm yaptırımlara katı biçimde uyduğunu vurgulayan Munoz, iki ülke arasındaki ilişkilerin zaten çok yakın olmadığını dile getirdi.

Şili’nin ve Kuzey Kore’nin başkentlerinde karşılıklı iki ülkenin büyükelçilikleri bulunmazken Şili’nin Pekin Büyükelçiliği, Santiago ile Pyongyang arasındaki diplomatik ilişkileri yürütüyor.

İki ülke arasındaki yıllık ticaret hacminin 27 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Bu miktarın 25 milyon dolarını Şili’nin Kuzey Kore’den ithalatının oluşturduğu kaydediliyor.

Share
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER