(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Sözde ‘sıkıyönetim direktifi’ farklı formatlarda gönderilmiş

    FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Siirt Valiliğini abluka altına almaya çalışan 320 eski askerin yargılandığı davada sanık eski Binbaşı Mert ‘Harekat merkezine gelen sözde sıkıyönetim direktifi word, excel, pdf gibi farklı formatlarda geldi’ dedi. Siirt’te, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Valiliği abluka altına almaya çalışan, aralarında rütbelilerin de bulunduğu […]

Sözde ‘sıkıyönetim direktifi’ farklı formatlarda gönderilmiş
04 Ağustos 2017 - 1:22 'de eklendi ve 152 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında Siirt Valiliğini abluka altına almaya çalışan 320 eski askerin yargılandığı davada sanık eski Binbaşı Mert ‘Harekat merkezine gelen sözde sıkıyönetim direktifi word, excel, pdf gibi farklı formatlarda geldi’ dedi.

Siirt’te, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Valiliği abluka altına almaya çalışan, aralarında rütbelilerin de bulunduğu 110’u tutuklu 320 eski askerin yargılanmasına devam ediliyor.

Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesince Adliye Sarayındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Siirt Üniversitesi Merkez Yerleşkesi Konferans Salonu’nda görülen duruşmada, eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, yardımcısı Albay Alican Erkiletlioğlu ve İl Jandarma Komutan Vekili Albay Necati Metin ile diğer sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

Darbe girişimi sırasında Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı Lojistik Şube Müdürü olarak görev yapan sanık eski Kurmay Binbaşı Ertuğrul Çizmaz, olay günü eski Tugay Komutanı Tuğgeneral Şimşek’in kendisine kobra araçların hazırlanması emrini verdiğini belirtti.

Hazırlıkları iki kez Şimşek’e arz ettiğini ifade eden Çizmaz, “meskun mahal” operasyonuyla ilgili kent merkezine geleceği belirtilen Eruh 2. Komando Tabur Komutanlığı personelini taşıyan araçların takibini yaptıklarını söyledi.

Darbe girişimini televizyondan izlediğini, “Harekat Yıldırım” acil koduyla gelen sözde “sıkıyönetim direktifi”ni tesadüfen bulunduğu harekat merkezindeyken gördüğünü öne süren Çizmaz, “direktifi” çok önemli gördüğünden dolayı eski Tugay Komutanı Şimşek’in haberdar olması gerektiğini orada bulunanlara açıkladığını savundu.

“Sıkıyönetim direktifi farklı formatlarda geldi”

Siirt 3. Komando Tugay Komutanlığı Harekat Şube Müdürlüğünde görevli ve olay gecesi vardiya amiri olarak görev yapan eski Binbaşı Mustafa Mert, eski Tugay Komutanı Şimşek’in, Eruh’taki tabur personelini alacak personelin öncelikle yemeklerini yemesi talimatı verdiğini söyledi.

Şimşek’in, “Eruh’a gidecek konvoyun çıkıp çıkmadığını, çıkmadıysa ne zaman çıkacağını” sorduğunu belirten Mert, helikopter uçuş izni için de gerekli görüşmeleri yapmasını istediğini fakat uçuş izni çıkmadığını ifade etti.

Mert, “Harekat merkezine gelen ve 40-50 sayfadan oluşan sözde sıkıyönetim direktifi word, excel, pdf gibi farklı formatlarda geldi.” dedi. Mert, vakit kaybetmeden bu direktifin çıktısını alıp arz klasörüne koyduğunu ve Şimşek’e arz ettiğini belirtti.

Şimşek’in kendisine, “Siirt’le ilgili bir husus var mı?” diye sorduğunu savunan Mert, direktifi okumadığından dolayı haberdar olmadığını bildirdiğini kaydetti.

Sanıkların savunmalarının alınmasına 8 Ağustos’ta devam edilecek.

Eski Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, yardımcısı Albay Alican Erkiletlioğlu, eski İl Jandarma Komutan Vekili Albay Necati Metin ve eski Eruh 2. Komando Tabur Komutanı Yarbay İsmet Çehreli’nin de aralarında bulunduğu askerler, “Anayasa’yı ihlal”, “yasama organına karşı suç”, “hükümete karşı suç” ve “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlarından yargılanıyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER