(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Prof. Dr. Bedri Gencer, ‘Diyanet sapla samanı birbirine karıştırmış’

    FETÖ’nün oluşturduğu paralel dini gözler önüne seren Diyanet raporunu değerlendiren akademisyenler kurumu geç kalmakla eleştirdi. Prof.Dr. Gencer örgütle cemaatleri aynı kefeye koyarak raporun hazırlandığını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan “Kendi Dilinden FETÖ, Örgütlü Bir Din İstismarı” raporunu, ilahiyat alanında çalışmalarıyla tanınan akademisyenler değerlendirirken eleştiri yağmuruna tuttu. Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. […]

Prof. Dr. Bedri Gencer, ‘Diyanet sapla samanı birbirine karıştırmış’
01 Ağustos 2017 - 0:11 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

FETÖ’nün oluşturduğu paralel dini gözler önüne seren Diyanet raporunu değerlendiren akademisyenler kurumu geç kalmakla eleştirdi.

Prof.Dr. Gencer örgütle cemaatleri aynı kefeye koyarak raporun hazırlandığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hazırlanan “Kendi Dilinden FETÖ, Örgütlü Bir Din İstismarı” raporunu, ilahiyat alanında çalışmalarıyla tanınan akademisyenler değerlendirirken eleştiri yağmuruna tuttu.

Prof. Dr. Bedri Gencer ile ilgili görsel sonucu

Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bedri Gencer

Bazı akademisyenler, Diyanet bu konuda çalışmak için geç kaldığını belirtirken en ağır eleştiri Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bedri Gencer’den geldi. Prof. Dr. Gencer, raporu, “sorunlu” ve “pürüzlü” olarak niteledi. Gencer, şu değerlendirmelerde bulundu:

AYNI KEFEYE KOYMUŞ

“Zamanında FETÖ’nün tahribatına karşı yeterince tavır alamamış bir Diyanet’in şu anda FETÖ deşifre olduktan sonra, yani iş işten geçtikten sonra, sapla samanı birbirine karıştırarak, örgütle sahih dini, cemaatleri aynı kefeye koyarak hazırlanmış. Asıl İslami sivil toplum diyebileceğimiz, sivil toplumun omurgasını oluşturan sahih İslami cemaatleri de hedef tahtasına koymuş. Zamanında FETÖ’ye karşı tavır almayan bir Diyanet’in asıl görevini yapması gerektiği zaman görevini yapmadığı halde, iş işten geçtikten sonra, bu yapı kriminalize olduktan sonra bir suç örgütü olarak deşifre olduktan sonra güya onun dini sapkınlığını ortaya koymaya çalışması… Rapordan anladığımız bu.”

Polis Akademisi Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Arslan

ÖNEMLİ BİLGİLER İÇERİYOR

Polis Akademisi Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Arslan da, raporun olumlu yanlarının da olduğunu belirterek rapordaki özellikle rüya ile ilgili bölümleri incelediğini aktardı.

Raporun çok kapsamlı hazırlandığına şahit olduğunu dile getiren Arslan, “Rapor, İslam’ın iki ana kaynağı kitap ve sünnet üzerinden, klasik eserlere başvurarak yayınlanmış bir rapor olarak karşımıza çıkıyor” diye konuştu.

Arslan, toplumun doğru bilgilendirilmesinde yol gösterici olacak raporun FETÖ ele başının ilk andan itibaren kullandığı metodun ne olduğunu örnekleriyle anlattığını aktararak, “Raporda FETÖ elebaşının kendi müntesiplerine ayar verirken, kendisini nasıl keramet sahibi olarak gösterdiğini anlatan ve bunları çürüten bilgiler var.” dedi.

DİYANET ÇOK GEÇ KALDI

Raporun 15 Temmuz sonrası ortaya çıkan literatürle daha da zenginleştirilebileceğine dikkati çeken Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Diyanet aslında bu işe, en başından bu işe proaktif olarak girebilseydi toplum en başından itibaren uyanabilirdi. Ama maalesef Diyanet en başından itibaren kendine bir koruma kalkanı örüp, reaktif ya da proaktif çok fazla bu konuda mücadeleye girişmemişti. Dikkat ederseniz Görmez Hoca’nın da beyanatlarında bu var. Kendisini de eleştiriyor.”

Prof. Dr. Zekeriya Güler ile ilgili görsel sonucu

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Güler

DETAYLI ÇALIŞMA HAZIRLANILIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zekeriya Güler, raporun terör örgütünün iyi tahlil edilmesi açısından isabetli olduğunu söyledi.

Güler, “Belki çok fazla detay yok ama ona yönelik de kurul olarak bir çalışma yapılacak. İnşallah detaylı çalışmalar, delilleriyle birlikte ele alınacak. Kaldı ki burada da deliller mevcut” dedi.

Raporun, örgütün içyüzünün tanınmasında insanlara ışık tutacağını belirten Güler, “Bunu zaman gösterecektir. Rapor, bağnaz bir şekilde örgüte bağlılığını sürdüren insanlara ne kadar faydalı olur, onu bilmiyorum ama ufku geniş, düşünen, ibret alan akıllı insanlar elbette bunları görecektir. Ne kadar faydası olabilirse” diye konuştu.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER