(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Saraybosna: Savaşta bir gece geçirmeyi kim ister?

    Saraybosna’da bir otel misafirlerine savaşın tam ortasındaymış hissini vermeyi amaçlıyor. Yaratılan ateş hattı atmosferiyle hedeflenen sadece konukların maceracı ruhuna hitap etmek değil. Ne müze ne de pansiyon Arian Kurbasic’in “savaş otelinde” herşey cephedeymişcesine: Abajurlar miğferden, duvarlarınıysa silahlar süslüyor. Kurbasic 1992’de Bosna Savaşı’nın tam da ortasında dünyaya gelmiş. Misafirlerini de miğfer ve kurşun geçirmez […]

Saraybosna: Savaşta bir gece geçirmeyi kim ister?
28 Temmuz 2017 - 6:02 'de eklendi ve 515 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

Saraybosna’da bir otel misafirlerine savaşın tam ortasındaymış hissini vermeyi amaçlıyor.

Yaratılan ateş hattı atmosferiyle hedeflenen sadece konukların maceracı ruhuna hitap etmek değil.

Ne müze ne de pansiyon

Arian Kurbasic’in “savaş otelinde” herşey cephedeymişcesine: Abajurlar miğferden, duvarlarınıysa silahlar süslüyor.

Ein Mann mit Stahlhelm hält eine Kerze (Foto: Picture Alliance)

Kurbasic 1992’de Bosna Savaşı’nın tam da ortasında dünyaya gelmiş. Misafirlerini de miğfer ve kurşun geçirmez yelekle karşılıyor.

Ein Mann liegt auf einer Matratze am Boden, Zeitungsartikel an den Wänden (Foto: Picture Alliance)

Tüyler ürpertici bir deneyim

Otel misafirlerinin topluca kaldığı yatakhane kısmında bir gece konaklamanın bedeli 10 Euro. Konuklar burada yerlere dizilmiş sünger yataklarda, askeri battaniyelerle geceyi geçiriyor. Başuçlarındaysa o döneme ait gazeteler yer alıyor. Gece gündüz hoparlörlerden hiç durmadan patlama ve silah sesleri duyuluyor.

Ein Mann putzt sich bei Kerzenschein die Zähne vor einem zersplitterten Spiegel (Foto: Picture Alliance)

Lüks mü dediniz, o da neymiş?

Mevcut tek tük ampülün enerjisi otomobilden çıkarılmış bir aküden sağlanıyor. Geceleri etrafı mumlar aydınlatıyor, musluklardan su akmıyor. Isınmak isteyenlerin tek seçeniği küçük bir soba.

Ein spärlich eingerichteter Raum mit Matratzen auf dem Boden und einem Holzofen (Foto: Picture Alliance)

Otantik eşyalar ve oda düzeni

Pencerelerin kaplaması, savaş sırasında BM mülteci örgütlerinin dağıttıklarından. İnsanlar bu koruyucuları, savaş sırasında pencereleri bombardımandan kırıldığında kullanıyordu.

Drei Männer unterhalten sich, an der Wand ein Tarnnetz (Foto: Picture Alliance)

Bir savaş çocuğunun anıları

Arian Kurbasic, macera dolu bir otelden daha fazlasını sunabilime amacında. Babası cephede bizzat savaşmış olan Kurbasic, misafirleriyle savaşla ilgli çocukluk anılarını da paylaşıyor. Kurbasic’in bebekken “anne” ve “baba” sözcüklerinden sonra söylediği ilk şey “dikkatli ol!” cümlesiymiş.

Der Schriftzug Willkommen in Sarajevo an einer Wand mit Einschusslöchern (Foto: Picture Alliance)

Duvarlarda kurşun delikleri

Slovenya ve Hırvatistan’ın Yugoslavya’dan ayrılmasının ardından Bosna Hersek’te de bağımsızlık arayışı gündeme geldi. Ancak farklı kimlikler arasında çatışmalar baş gösterdi. Bosnalılar ve Hırvatlar bağımsızlıktan yanayken Sırplar buna karşı çıkıyordu. 1992’de bazı ülkelerin Bosna Hersek’in bağımsızlığını tanımasıyla iş çığrından çıktı.

Eine Treppe führt nach unten zum Eingangsbereich des Hostels, in dem Schuhe stehen (Foto: Picture Alliance)

Korku dolu 1425 gün

Başkent Saraybosna’nın kuşatılması yaklaşık dört yıl sürdü. Kentin nüfusunu oluşturan 380 bin kişi bu sürede gıda, elektrik, su ve ısınmadan yoksundu. Kapana kısılmış bu insanların ihtiyaçlarını gidermek için bir hava köprüsü kuruldu. Keskin nişancılardan ve bombardımandan korunmak için halkın çoğu bodrumlarda yaşıyordu. Saraybosna’da 11 bin 541 kişi öldü. Bunlardan 1600’ü çocuktu.

Zwei Männer sitzen bei Kerzenschein in einem mit Holzstämmen verkleideten Raum (Foto: Picture Alliance)

Savaşı bilgiyle önlemek

Kurbasic, aslına uygun olarak otelin altına inşa edilmiş bir sığınakta savaş dönemine ait belgeselleri gösteriyor. Otel sahibi, “bir savaşı durdurmanın en iyi yolu onu önlemektir” diyerek, eğitimin en iyi önleyici unsur olduğunu söylüyor. Otelde bir-iki gece konaklayanların bu konudaki bakış açılarının değiştiğini söyleyen Kurbasic, amacını tam da bu olduğunu vurguluyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER