(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Kas (Adale) Yırtılması Neden Olur?

Değerli okurlarım, kas zorlanması, kasın ya da kas-kiriş bileşiğinin yırtılması veya gerilmesi, halk arasında kas çekilmesi olarak da adlandırılır. Kas zorlanması, kas yırtılması genellikle sporcularda en sık uyluk, ön ve arka baldır ve kasık bölgesindeki kaslarda meydana gelir. Kas yırtılması omuz ağrısının en sık nedenidir. Kas yırtılması voleybol, basketbol, tenis, yüzme, hentbol ve halter sporcularında daha […]

Kas (Adale) Yırtılması Neden Olur?
22 Temmuz 2017 - 8:50 'de eklendi ve 1015 kez görüntülendi.

Değerli okurlarım, kas zorlanması, kasın ya da kas-kiriş bileşiğinin yırtılması veya gerilmesi, halk arasında kas çekilmesi olarak da adlandırılır.

Kas (adale) yırtılması teşhisi ile ilgili görsel sonucu

Kas zorlanması, kas yırtılması genellikle sporcularda en sık uyluk, ön ve arka baldır ve kasık bölgesindeki kaslarda meydana gelir. Kas yırtılması omuz ağrısının en sık nedenidir. Kas yırtılması voleybol, basketbol, tenis, yüzme, hentbol ve halter sporcularında daha çok görülür.

Nitekim kas yırtılması günlük yaşamda da düşme, ağır kaldırma, gereğinden fazla uzanma, ani ve zorlayıcı hareketler, kazalar gibi travmalar nedeni ile de oluşur.

Omuz bölgesinde bulunan ve birbirine sürten kemik ve tendon yüzeyi zamanla kayganlığını kaybederek aşınır ve kas yırtılmasına yol açar.

Kas yırtılması ağrı yapmasına rağmen hayati bir tehlikesi olmadığı için genellikle ihmal edilmektedir. Kas yırtılması tedavi edilmediği sürece eklemlerde yük dağılımına bağlı kireçlenmeye neden olur.

Kas yırtılması olan kişinin en önemli şikayeti ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla omuz bölgesi kas yırtılması meydana gelir. Kas yırtılması ani zorlayıcı kas aktivitesi veya darbe sonucu ezilme ile oluşur. Kas yırtılması genellikle antremandan önce ısınmadan başlanan sportif aktiviteler sırasında oluşur.

Ayrıca sprint koşu, ani dönüş, sıçrama ve topa vurma, ani düşme, boy seviyesinden daha uzağa uzanma gibi kasa ani patlayıcı yük bindiren aktiviteler veya tekme yemek düşme gibi kasın ezildiği durumlar kas yırtılmasına sebep olur.

Kas (adale) yırtılması teşhisi ile ilgili görsel sonucu

Kas (adele) yırtılması belirtileri

Kas yırtılması, kasın zorlanmasının şiddetine göre 1’inci,2’inci ve 3’üncü derece şeklinde sınıflandırılır.

Birinci derece kas zorlanması : Kaslarda çok az bir hasar ve ağrı meydana gelir.

İkinci derece kas zorlanması : Daha çok kas hasarı ve orta derece şişlik, az morarma ve ağrı şeklinde görülür.

Üçüncü derece kas zorlanması : Kasın tamamen yırtılması ve morarma/kanama, şişlik ve şiddetli ağrı olarak kendini gösterir.

Kasın yaralanması sırasında ilk olarak yanma hissedilir ve bazende kopma hissi duyulur. Bazı kas yaralanmalarında klik sesi gibi bir ses duyulabilir. Yaralanmış olan kasın kasılmasını gerektiren hareketler sırasında ağrı oluşur ve ağrı nedeni ile yapılması gereken işlemi yapmak zorlaşır. Ağrının yanı sıra bazen yaralanan bölgede morarma, şişlik meydana gelebilir.

 Kas (adale) yırtılması teşhisi ile ilgili görsel sonucu

Kas (adale) yırtılması teşhisi

Kas yırtığı tecrübeli bir elle muayene edilmelidir. Kas zorlanması hisseden kişinin en kısa zamanda bir fizik tedavi uzmanına baş vurması gereklidir. Çünkü hafif bir sorunmuş gibi görülen kas yırtığı çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Fizik muayene esnasında zorlanan veya yırtılan bölgenin kasına dokunulduğunda ele bir boşluk veya bir şişlik gelebilir. O bölgede kanama oluşur ise morarma ve siyahlaşma gibi görüntü ve şiddetli ağrı ortaya çıkabilir. Bu bulgular kas yırtılmasının en belirgin muayene bulgularıdır. Şüpheli durumlarda ilgili kas için ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerine gerek duyulur.

 Kas (adale) yırtılması teşhisi ile ilgili görsel sonucu

Kas (adale) yırtılması tedavisi

Kas yırtılması tedavisi üç aşamada yapılır. Dinlendirme, buz ve ultrason gibi fizik tedavi uygulamaları ve dokunun güçlenmesi amacı ile yumuşak doku egzersizleri ve masajları gibi fizik tedavi rehabilitasyon yöntemleri uygulanır. Kas (adele) yırtılması tedavisinde en başta hasta istirahate alınarak hasarın büyümesi ve kanama engellenir. Yaralanan kas bölgesine her 2- 3 saatte bir buz kompresi uygulanır.

Yaralanan bölge yüksekte tutulur. Kas onarımını desteklemek için sıcak ultrason ve benzeri fizyoterapi ajanları gibi yöntemler uygulanır. Hastanın ciddi şekilde istirahate alınması ve ağrıları çok ağır ise ilaç tedavisi gerekir. Sonrasında dokuyu güçlendirmek için tecrübeli uzman tarafından yumuşak doku masajları ve egzersizleri uygulanır.

Sağlıcakla kalınız!

Gökhan KOÇAK

Fizyoterapist

gokhankocak54@yahoo.com

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER