(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

KSO Başkanı Zeytinoğlu mayıs ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi

    Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı sanayi üretimini,  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirdi. Ayhan Zeytinoğlu,Sanayi üretiminin Mayıs ayında 2016’nın üzerinde gerçekleşmesi olumlu olduğunu ifade etti. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 1,5’luk gerilemeye rağmen sanayi üretiminin yıllık yüzde 3,5 büyümesini ekonomimiz açısından […]

KSO Başkanı Zeytinoğlu mayıs ayı sanayi üretim verilerini değerlendirdi
10 Temmuz 2017 - 15:20 'de eklendi ve 157 kez görüntülendi.

 

 

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı sanayi üretimini,  (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirdi.

Ayhan Zeytinoğlu,Sanayi üretiminin Mayıs ayında 2016’nın üzerinde gerçekleşmesi olumlu olduğunu ifade etti.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mayıs’ta bir önceki aya göre yüzde 1,5’luk gerilemeye rağmen sanayi üretiminin yıllık yüzde 3,5 büyümesini ekonomimiz açısından olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

Haziran ayında da ramazan nedeniyle sanayi üretiminin ılımlı bir seyir izleyeceğini düşündüklerini belirten  Zeytinoğlu, bu verilerin yıllık artış hızında yavaşlama olsa da trende bakıldığında tabloyu olumlu bulduklarını ve  ikinci çeyrek sanayideki büyümenin ise ilk çeyreğin üzerinde gerçekleşeceğini beklediklerini açıkladı.

İmalat sanayi sektöründe aylık bazdaki gerilemeye dikkat çeken KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Sektörlere baktığımızda aylık bazdaki gerilemenin, imalat sanayi sektöründeki yüzde 2’lik düşüşten kaynaklandığını görüyoruz. İmalat sanayinin alt sektörlerine baktığımızda ise mayıs ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 54,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bunu yüzde 12,6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı ve yüzde 6,6 ile mobilya imalatı takip etti.” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ana sanayi gruplarına ilişkin değerlendirmede de bulundu ve şunları kaydetti:

“Yatırımların işareti olan sermaye malı imalatı kaleminin aylık yüzde 9,4 azaldığını görüyoruz. Geçen ay bu kalemde yüzde 12,2 artış olmuştu.  Yatırımların çekilmesi noktasında hem ekonomik hem jeopolitik gelişmelerin iç içe etkilediğini düşünüyoruz.”

KOCAELİ, UHA Haber

HABER : Ahmet KURT

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER