(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Yıldız Sarayı Vakfı dünyaya açılacak

Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Uslu: Uluslararası iş birliklerimizden de yararlanarak kültür değerlerimizi, toplantılarla anlatmayı düşünüyoruz. Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, kültür sanat alanındaki uluslararası iş birliklerinden de yararlanıp, Türkiye’nin tanıtımı konusunda farklı ülkelerde etkinlikler düzenleyeceklerini belirterek, “Yıldız Sarayı Vakfı bu sene payitahtın sınırlarından çıkıp hem […]

Yıldız Sarayı Vakfı dünyaya açılacak
07 Temmuz 2017 - 3:18 'de eklendi ve 390 kez görüntülendi.

Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Uslu: Uluslararası iş birliklerimizden de yararlanarak kültür değerlerimizi, toplantılarla anlatmayı düşünüyoruz.

Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, kültür sanat alanındaki uluslararası iş birliklerinden de yararlanıp, Türkiye’nin tanıtımı konusunda farklı ülkelerde etkinlikler düzenleyeceklerini belirterek, “Yıldız Sarayı Vakfı bu sene payitahtın sınırlarından çıkıp hem Anadolu’ya hem dünyaya açılacak.” dedi.

Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Yıldız Sarayı Vakfı’nın geçmiş ve gelecek dönem kültür-sanat faaliyetleri konusunda (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na değerlendirmelerde bulundu.

Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu ile ilgili görsel sonucu

Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu

Doç. Dr. Uslu,  Yıldız Sarayı Vakfı’nın faaliyetlerini 1982’den bu yana kesintisiz şekilde devam ettirdiğini söyledi.

Vakfın, öncelikle Yıldız Sarayı’nı restore etmek üzere kurulduğunu ifade eden Uslu, zaman içerisinde çoklu alanlarda da çalışmalar yapmaya başlandığını dile getirdi.

Yıldız Sarayı Vakfı ile ilgili görsel sonucu

Vakfın faaliyet gösterdiği alanlara ilişkin de bilgi veren Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, “Kültür sanat alanı bizim için merkezi önemde. Restorasyon çalışmaları yapıyoruz. Artık bina restorasyonlarından ziyade, bugün müze içerisindeki belli tarihi değerleri olan unsurların restorasyonunu gerçekleştiriyoruz”dedi.

Son olarak Sultan 2. Abdülhamid Han’ın taht restorasyonunu yaptıklarını ifade eden Doç. Dr. Uslu, Neşriyat, musiki, resim, hilye-i şerif ve birçok sergi yaptıklarını, bunların yanısıra  gelenekselden evrensele konserler gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.

Toplumda, kültürel farkındalığı güçlendirmeyi amaçladıklarını da aktaran Doç. Dr.Uslu, eşyaları ve eserleriyle, 2. Abdülhamid Han’ı anlatmak istediklerini ve Sultan Abdülhamid’in çok iyi anlaşılması gerektiğini düşündüklerini açıkladı.

Bugünden bakıldığında o dönemin tarihsel sonuçlarının iyi okunması gerektiğini anlatan Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, “Biz de bu konuda hem müzede hem vakıfta çeşitli çalışmalar yürütüyoruz ve yürüteceğiz.” diye konuştu.

Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu ile ilgili görsel sonucu

Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu

 2. Abdülhamid Han adına mimarlık yarışması

Uslu, geleceğe yönelik yeni açılımlarla çalışmalarına devam edeceklerine vurgu yaparak, yarınların kendileri  için çok değerli olduğunu, gençlere, engellilere ve çocuklara yönelik sosyal eğitim projeleri yürüttüklerini söyledi.

Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu,Saray burada bir vesile. İnsanları Yıldız Sarayı aracılığıyla kendi medeniyet köklerimizle buluşturmaya yönelik projeler yapıyoruz. Akademik çalışmalara da önem veriyoruz. Kalıcı yayınlar çıkarıyoruz. Maalesef, bu ülkede kültür sanat konularında çalışan çok az sayıda sivil toplum kuruluşu var.”dedi.

Yıldız Sarayı Vakfı ile ilgili görsel sonucu

Osmanlı’nın pek çok konuda örnek olduğunu ve bu nedenle Osmanlı’yı gençlere daha çok anlatacaklarının altını çizen Doç. Dr. Uslu, Osmanlı’nın mimarisinin de çok önemli bir yere oturduğunu ifade ederek, Dünyada kendi mimarisi ve mimari tarihiyle konumlanabilmiş çok seçkin ve az sayıda medeniyetten biri olduğunu açıkladı.

Yıldız Sarayı Vakfı ile ilgili görsel sonucu

Başkan Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, “Biz de 2. Abdülhamid adına ve anısına, seçkin, özgün ve prestijli bir mimarlık yarışması düzenleyeceğiz. Bu yarışmada gençlerin, kendi mimari değerlerimizi ön plana çıkararak yarışmaya katılmalarını isteyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yıldız Sarayı Vakfı ile ilgili görsel sonucu

Doç. Dr. Zeynep Karahan Uslu, Yıldız Sarayı Vakfı’nın, uluslararası kültür ağlarının üyesi olduğunu da belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Uluslararası iş birliklerimizden de yararlanarak, kültür değerlerimizi, farklı ülkelerde düzenleyeceğimiz toplantılarla anlatmayı ve Türkiye’nin tanıtımına katkı vereceğimiz türde sempozyum ya da paneller düzenlemeyi düşünüyoruz. Göbeklitepe gibi, kültür turizmi açısından dünyanın göz bebeği olacak zenginliklere sahibiz. Bu konularda dünyanın farkındalığını artırmayı görev kabul ediyoruz. O yüzden, Yıldız Sarayı Vakfı bu sene, payitahtın sınırlarından çıkıp hem Anadolu’ya hem dünyaya açılacak.”

millet türkiyeye sahip çıktı ile ilgili görsel sonucu

 

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER