(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Katar talep listesini kabul etmiyor

     Katar, Körfez ülkeleri ve Mısır’ın 13 maddelik talep listesini kabul etmeyerek diyalog çağrısında bulundu. Katar’a yaptırım kararı alan Suudi Arabistan ve bazı Arap devletleri bugün ek önlemleri görüşecekler. Katar’ın, uzatılan ültimatomun dolmasına kısa süre kala Suudi Arabistan ve müttefiklerinin 13 maddelik talepler listesini geri çevirmesi üzerine Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve […]

Katar talep listesini kabul etmiyor
06 Temmuz 2017 - 7:54 'de eklendi ve 116 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

 Katar, Körfez ülkeleri ve Mısır’ın 13 maddelik talep listesini kabul etmeyerek diyalog çağrısında bulundu. Katar’a yaptırım kararı alan Suudi Arabistan ve bazı Arap devletleri bugün ek önlemleri görüşecekler.

Katar’ın, uzatılan ültimatomun dolmasına kısa süre kala Suudi Arabistan ve müttefiklerinin 13 maddelik talepler listesini geri çevirmesi üzerine Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın temsilcileri bundan sonra atılacak adımları görüşmek üzere Kahire’de bir araya gelecekler.

Yaptırımcı ülkelerin dışişleri bakanlarının, görüşme sonrası bir basın açıklaması yapması bekleniyor.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman el Tani Doha’da Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada taleplerin “gerçekçi ve izin verilebilir olmadığını” söyledi.

Katar Dışişleri Bakanı taleplerin terörizm ile ilgisi olmayıp “düşünce özgürlüğüne ket vurmayı amaçladığını” belirtti.

Doha yönetimini terörizmi desteklemekle suçlayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır’ın talepleri arasında, taraflı yayın yaptığını iddia ettikleri El Cezire televizyonunun kapatılması da bulunuyor.

Körfezdeki krizin diyalog, iç işlerine karışmama ve egemenliğe saygı zemininde çözüme kavuşturulabileceğini söyleyen El Tani ‘Katar’ın vasiliği ret ettiğini’ dile getirdi.

Körfez ülkelerinde temaslarda bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel krizin “çatışma ortamında değil masada” ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Gabriel de krizin görüşmeler yoluyla çözüme kavuşturulması için taraflara çağrıda bulundu.

Krizin tırmanması önlenmeli

Katar Bundesaußenminister Gabriel in Doha (Picture alliance/dpa/G. Fischer) Gabriel ve El Tani

İyi niyet gösterildiği takdirde tartışmalı konulara açıklık getirilebileceğini belirten Gabriel, anlaşmazlığın tırmanma tehlikesinin de bulunduğunu ve Almanya’nın ‘krizin tırmanmaması için Katar’ın harcadığı çabaların hakça karşılık görmesini umduğunu’ sözlerine ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Doha yönetiminin ‘karşı önlemlere başvurmayıp karşısındaki devletlerden nasıl ekonomik ve politik öç alabileceğini düşünmediğini, aksine sürekli olarak diyalog aradığını’ belirtti.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ ziyaretinin ardından Katar’a geçen Almanya Dışişleri Bakanı temaslarını Kuveyt’te sürdürecek. Gabriel ilk görüşmelerinin ardından “tarafların uzlaşma gönüllülüğü gösterdiklerini” söyledi.

Sigmar Gabriel “her türlü terör finansmanına son verilmesi gerektiğini” ve “bölgede kendi başına teröre destek verenlerin olduğuna ve bu odakların sadece Katar’da bulunmadığına dair işaret aldıklarını” ifade etti.

Katar yönetimi ültimatoma yanıtını hafta başında karşı tarafa iletmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Katar krizine şimdilik müdahale edilmeyeceğini açıklamıştı.

Katar yönetimi doğalgaz üretimini arttıracağını duyurdu. Devlete ait olan Qatar Petroleum şirketi doğalgaz üretiminin yüzde 30 oranında artacağını açıkladı. Katar en fazla sıvılaştırılmış doğalgaz üreten ülkelerin başında geliyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER