(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Katar’ın talep etmesi halinde üssü kapatabiliriz

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, France 24 kanalına konuştu. Erdoğan, ‘Katar krizinde körfez ülkelerin talepleri hiçbir koşulda kabul edilebilir değil. Ancak Katar’ın talep etmesi halinde Türk askeri üssünü kapatabiliriz.’ dedi. Katar krizi ile ilgili soruları yanıtlayan Erdoğan, “Öncelikle bir gazeteci, olarak bir medya mensubu olarak sizi de bir düşünceye davet ediyorum. Biz bu bölgenin […]

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Katar’ın talep etmesi halinde üssü kapatabiliriz
06 Temmuz 2017 - 3:28 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

 

 

ne mutlu türküm diyene ile ilgili görsel sonucu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, France 24 kanalına konuştu. Erdoğan, ‘Katar krizinde körfez ülkelerin talepleri hiçbir koşulda kabul edilebilir değil. Ancak Katar’ın talep etmesi halinde Türk askeri üssünü kapatabiliriz.’ dedi.

Katar krizi ile ilgili soruları yanıtlayan Erdoğan, “Öncelikle bir gazeteci, olarak bir medya mensubu olarak sizi de bir düşünceye davet ediyorum. Biz bu bölgenin ikinci bir kriz bölgesi olmasını istemiyoruz. Suriye, Irak zaten burada çok ciddi bir kriz var. Şimdi de Körfez’de böyle bir krizin meydana gelmesini istemiyoruz. Bu konu ile ilgili olarak Suudi Arabistan, Körfezin en güçlü ülkesidir. Bütün açıklamalarımda Suudi Arabistan Kralından bizim isteğimiz, bu bölgenin büyüğü olarak hem yaşça hem ekonomik olarak burada bir krizin çıkmamasına müsaade etmemesidir. Biz hep bunu istedik. Bu 13 maddelik yaptırımına gelince, 13 maddelik yaptırım bir devleti, devlet olmaktan çıkarma yaptırımıdır. Katar bir devlettir. Asla kabul edilmez. Öyle maddeler var ki bu maddeler ‘Ben seni devlet olarak tanımıyorum. Devlet olarak işlevlerinden vazgeçeceksin’ demektir.

Böyle bir şeyi kabul edemeyiz. Türkiye, Katar’la savunma anlaşması yapmıştır 2014’te. Bu savunma anlaşmasında üs kurma olayı var. Katar’ın bu talebine evet dedik. O yıl aynı talebi Suudi Arabistan’a yaptım. Aynı şekilde ‘İsterseniz Suudi Arabistan’da üs kurabiliriz’ dedik. ‘Değerlendirelim’ dediler. Bu arada Katar’daki çalışmalarımıza devam ettik. Şu anki üs çalışmaları 2014’te başlayan çalışmalardır. ‘Türkiye’nin oradaki üssünü kaldıracaksın’ diyor. Böyle bir şeyi Katar istemedikten sonra biz asla yapmayız. Böyle bir şeyi CENTCOM için niye istemiyorlar? Orada ABD’nin de üssü var, Fransa’nın da üssü var. Onlar için neden böyle bir şey istenmiyor da Türkiye için neden isteniyor. Türkiye olarak bir defa biz Katar’la olan anlaşmamıza sadığız ve sonuna kadar sahibiz. Eğer Katar’ın bizden bir ricası, talebi olursa biz tabi ki istenmediğimiz yerde olmayız” açıklamasını yaptı. “Katar’ı adeta terör devleti olarak kabul etmek asla mümkün değil” “Batı, zaten Körfez’deki ülkelerin bu tavrına destek vermiyor. Biz de vermiyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu uygulamalar yanlış, böyle uygulama olmaz. Gıdaydı, ilaçtı, giyim kuşamdı bütün bu yaptırımlar olabilecek şeyler değil. Katar’ı adeta terör devleti olarak kabul etmek asla mümkün değil. 15 yıllık Başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemimde Katar’ı hep teröre karşı mücadele veren bir ülke olarak tanıdım Kimse bize yaşan yanlış şeyleri yutturmasın. Katar’la münasebetleri gerek Hamad’la gerekse sayın Temim’le olan münasebetlerimizle müşterek olarak terörle mücadele ettik. Asla teröre destek vermedik. Bu konu da Fransa da aynı şekilde Katar’ı tanıyor. Katar’ın teröre destek verdiğini kabul etmiyor Fransa. Çünkü Fransa ile de Katar’ın münasebetleri iyi. Telekonferans yaptık. Üçlü görüşme yaptık. Macron, Temin ve ben üçlü görüşmede de bu konuları etraflıca ele aldık. Bunları konuştuk ve mutabıkız” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakın zamanda bir çözüm bulunması noktasında iyimser olup olmadığına dair soruya, “Umutsuz değilim” dedi.

“OBAMA DÖNEMİNDE VERDİKLERİ SİLAHLARIN BİR KISMI DEAŞ’A GİTTİ”

“ABD’nin işbirliği yaptığı terör örgütleri her an bizim için bir tehdittir. Bu PYD’dir, YPG’dir” diyen Erdoğan açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Ben bunu sayın Trump’a da anlattım. İki örgüt biri PKK’nın siyasi ayağıdır. Diğeri ise terörist ayağıdır. Ama ikisi de terör örgütüdür. Bunların PKK ile bir arada olduğunu belgelerle her şeyle anlattık. Fakat ABD’li dostlarımıza bunu anlatamadık. Rakka’ya olan müdahaleyi sizlerle beraber yapamayız. Her şeyi temin ettiklerini biliyoruz. Şuanda ABD’nin kuzey Suriye’de 7 adet hava üssü var. 17 tane üs var. Bütün buralarda ağır silahlar buralarda bulunduruluyor. Kime veriyorlar bunu? PYD’ye. Peki bize ne söylüyorlar? Biz bu silahları daha sonra geri alacağız diyorlar. Kimse kimseyi aldatmasın. Buna inanmak mümkün değil ki. Bu silahlar PYD’ye verilmiştir ve onlar da kalacaktır. Bunlara inanmak mümkün değil. Sayın Obama dönemimde verdikleri silahların bir kısmı DEAŞ’a gitti. Şuanda DEAŞ’ın elinde ABD’nin silahları var. Biz bunları gördük. Rakka’ya biz beraber müdahaleye yapabilirdik. Neden bizimle yapmadılar. Eğer samimi ise bunu orada yapardık. Bölgede şuanda DEAŞ’a en büyük zayiatı verdiren biziz. Bundan sonra da verdireceğiz. DEAŞ ile mücadelemiz bitmiş değil. İçeride de DEAŞ’lılar var dışarıda da var. Hepsine karşı bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Bizim için Rusya ile de çatışmasızlık bölgesi var. Bu çatışmasızlık bölgesinde de ortak çalışma içindeyiz. İdlib’te, Halep’te de aynı zamanda. Bu çalışmayı Türkiye, Rusya, İran birlikte yapıyoruz. Astana çalışması bunun bir gerekçesidir. Bunun aslında ilk adımıdır. Astana’dan Cenevre’ye gidişi de aynı şekildedir”

“SURİYE KENDİ İÇİNDEN BU İŞİ SÜRDÜRECEK BİR LİDER ÇIKARACAKTIR”

Geçtiğimiz hafta Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini sözlerin ekleyen Erdoğan, “Daha sonra Milli Savunma Bakanı’nı bana gönderdi. İkili dar kapsamlı çalışmayı yaptık. Haritalar üzerinde çalışmalarımızla yaptık. G20’de de Putin ile orada çalışmamızı, görüşmemizi yaparak ne gibi adımlar atmamız gerektiğini çalışmalarımız neticesinde bir yere bağlayacağız. Bizim özellikle bize herhangi bir tehdit olması halinde bizim askerimiz ÖSO ile her türlü operasyona hazır” dedi. Macron’un Esad’ın gidişinin ön koşul olmaması gerektiğine ilişkin son görüşleri sorulan Erdoğan, “Doğru bulmam. Yanlış bir yaklaşım Esed’i tanımamak demektir.

Esed’i iyi tanımış olsalar 1 milyonu aşkın insanın ölümüne sebep olan teröristi orada kalmasını onaylamak doğru değildir. Böyle bir güç olur mu? Suriye bir defa bitmiş. Bütün olayların sebebi o. Neresi güçlü? Şuanda Suriye diye bir ülke kaldı mı? Suriye’de medeniyet çöktü. Suriye’de 1 milyon insan öldü. Şuanda 3 milyon insan benim ülkemde mülteci olarak duruyor. Bir buçuk milyon insan Lübnan’da. Suriye kendi içinden bu işi sürdürecek bir lider çıkaracaktır. Ben buna inanıyorum. Ama Esed’in orda kalmasını isteyenler bana göre Suriye’deki çıkarlarının peşinde olan insanlardır” “Erbil’de yapılacak olan referandumu doğru bulmuyorum”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi “bağımsızlık referandumu” konusunda şu ifadelerini kullandı:

“Erbil’de yapılacak olan referandumu doğru bulmuyorum. Bu konu ile ilgili olarak Kuzey Irak Yerel Yönetimine düşünmemizi ilettik. Çünkü yarın Kuzey Irak Yerel Yönetimi bundan pişman olacak. Zira Barzani ve Kuzey Irak Yerel Yönetimi henüz buna hazır olmadığı gibi bu Irak’ın bütünlüğüne de aykırı bir adımdır. Bizim bütün derdimiz de Irak’ın toprak bütünlüğünü de sağlamaktır. Böyle bir adım attığınız zaman ‘Parçalamaya başladım’ demektir. Bunu diğerleri takip edecektir. Bu bakımdan buna sıcak bakmıyoruz” dedi. Erdoğan böyle bir referandumun Türkiye’de olabilme ihtimaline ilişkin soruya ise, “Türkiye’de nerede olacak? Türkiye’de böyle bir adımı atmak sıkar. Türkiye’de böyle bir adımı atacak olanlar şuana kadar atardı. Şuan bedelini çok ağır ödüyorlar. Türkiye’nin böyle bir adımı atacak ne bir zemini var ne de bu tür yapılanma var. Orada bir eyalet var. Eyalet böyle adımı attı. Türkiye üniter bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin bu üniter yapısını kimsenin zedelemeye ne gücü yeter ne imkanı vardır. Bugün güneydoğuda, doğuda asla bir sorun yoktur. Herkes huzur içinde, bölgedeki tüm halk birbiriyle işini yapıyor. Kentsel dönüşümlerle birlikte yeniden ihya ve inşa ediyoruz. Türkiye’nin bir güzelliği var. O da nedir biliyor musunuz? Türkiye’de Kürtçülük yoktur. Türkiye’de Kürt vardır, Türk vardır, Laz vardır, Boşnak vardır, Zaza var ama hepsi iç içedir. Biz bir defa biriz beraberiz, kardeşiz. Bu farklılığı orada görebilirsiniz ama biz de göremezsiniz. Onun içinde attığımız bu adımlar sebebi ile Türkiye böyle bir şeye asla giremez, böyle bir şeye de fırsat vermeyiz” yanıtını verdi.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER