(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Almanyalı Müslümanlar yardımda başı çekiyor

  Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı araştırma, sığınmacılara yardımlarda Almanya’da yaşayan Müslümanların Hristiyan ve mezhepsizlere göre çok daha faal olduğunu ortaya koydu. Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı bir araştırma, Almanya’daki Müslümanların mültecilere yardım çalışmalarında diğer din mensupları ve mezhepsizlere göre daha faal olduklarını ortaya koydu. Araştırmaya katılan Almanyalı Müslümanların yüzde 44’ü, geçen yıl sığınmacılara yönelik yardım çalışmalarına dahil olduğunu […]

Almanyalı Müslümanlar yardımda başı çekiyor
03 Temmuz 2017 - 7:47 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

 

Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı araştırma, sığınmacılara yardımlarda Almanya’da yaşayan Müslümanların Hristiyan ve mezhepsizlere göre çok daha faal olduğunu ortaya koydu.

Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı bir araştırma, Almanya’daki Müslümanların mültecilere yardım çalışmalarında diğer din mensupları ve mezhepsizlere göre daha faal olduklarını ortaya koydu.

Araştırmaya katılan Almanyalı Müslümanların yüzde 44’ü, geçen yıl sığınmacılara yönelik yardım çalışmalarına dahil olduğunu belirtti.

Araştırmada bu oran Hristiyanlar arasında yüzde 21, mezhepsizler arasında yüzde 17 olarak kaydedildi.

Almanya genelinde ise ülkede yaşayanların beşte birinin 2016 yılında en az bir kez sığınmacılara yardım faaliyetlerinde yer aldığı tespit edildi.

Nüfuz kurma iddiası dayanaksız

Bertelsmann Vakfı uzmanlarından Stephan Vopel, Müslümanların sığınmacılara yönelik yardımları, üzerlerinde dini nüfuz kurma amacıyla kullandıkları yönündeki görüşlerin dayanaksız olduğunu belirtti.

Vopel, Müslümanların büyük çoğunluğunun diğer dinlere açık bir tutumdan yana olduğunu ve yaptıkları yardım çalışmalarıyla önemli bir köprü oluşturduklarını kaydetti.

Araştırma sonucunda sığınmacılara yardım çalışmalarında dinlerarası işbirliğinin önemine dikkat çekilerek, ayrıca gönüllü yardım çalışanlarına daha fazla destek verilmesi çağrısı yapıldı.

Önyargıları kırabilmek için sığınmacılarla bir araya gelme fırsatlarının artırılması gerektiğine dikkat çeken Bertelsmann Vakfı araştırmacıları, bunun için sığınmacı yurtlarının kent dışındaki sanayi bölgeleri yerine yerleşim yerlerine inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

Bir dizi araştırmadan oluşacak olan 2017 Din Monitörü projesinin ilk etabını oluşturan araştırma kapsamında Almanya’da üçte ikisi Hristiyan ve üçte biri mezhepsiz olmak üzere bin 500 kişiye sorular yöneltildi.

Özel olarak bin Müslümanın da görüşlerine başvuruldu. Din ve dini çeşitliliğin toplumsal birlikteliğe etkilerinin araştırıldığı Din Monitörü projesi kapsamında Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, İngiltere ve Türkiye’den 10 bin kişiyle anketler gerçekleştiriliyor.

© Deutsche Welle, UHA Haber

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER