(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Heidelberg’i ziyaret etmek için 10 neden

    Almanya’nın en güzel kentlerinden Heidelberg’i her yıl 12 milyon turist ziyaret eder. Neckar nehrinin kıyısındaki bu şirin belde turistlere son derece romantik gelir. Yeri ideal Köprü, şehir merkezi, şato.. Bu manzara ressam, şair ve filozoflara ilham kaynağı olmuştur. Johann Wolfgang Goethe 200 yıl önce ‘kentin yeri ve çevresiyle ideal sayılabileceğini’ yazmıştı. Tarihi köprü […]

Heidelberg’i ziyaret etmek için 10 neden
29 Haziran 2017 - 20:36 'de eklendi ve 185 kez görüntülendi.

 

 

bayrak-atatürk ile ilgili görsel sonucu

Almanya’nın en güzel kentlerinden Heidelberg’i her yıl 12 milyon turist ziyaret eder. Neckar nehrinin kıyısındaki bu şirin belde turistlere son derece romantik gelir.

Yeri ideal

Köprü, şehir merkezi, şato.. Bu manzara ressam, şair ve filozoflara ilham kaynağı olmuştur. Johann Wolfgang Goethe 200 yıl önce ‘kentin yeri ve çevresiyle ideal sayılabileceğini’ yazmıştı.

Heidelberg Stadtansicht Panorama

Tarihi köprü

‘Eski Köprü’ kentin sembollerinden biridir. 1284 yılında kurulan ahşap köprüyü sel suları almıştı. 1788 yılında tarihi şehir merkezini Neckar nehrinin karşı kıyısına bağlayan taş köprü inşa edildi.

Stadt Heidelberg Schloss beliebteste Sehenswürdigkeiten Deutschland

Ünlü harabe

Şehir merkezinin yükseklerindeki eski derebeylik şatosu 17. yüzyılda Fransız askerlerince yıkılmış ve sadece harabesi kalmıştı. Geçiciliği yansıtması bakımından yıkık şato cazibe saçar.

Heidelberger Schloss

Romantik dekor

Heidelberg şatosu kentin başlıca cazibe merkezidir. 19. yüzyıl sonlarındaki tamirat sırasında eski haline getirilen büyük salonları ziyarete açıktır. Harabe görüntüsü veren yıkık duvarları da turistlerin ilgi odağıdır.

Koreaner in Deutschland Heidelberg

Eski şehir merkezi

Şehir merkezinin planı ortaçağdan kalmadır. Bina cepheleri barok stilini yansıtır. Kafeterya, lokanta ve dükkânlar öncelikle Amerikan ve Japon turistlerin uğrak yeridir.

Bildergalerie Stadtbilder Heidelberg

Saygın üniversite

Heidelberg Üniversitesi’nin düsturu ‘daima açık’ olmaktır. 1386’da kurulmuş olup Almanya’nın en eski üniversitesidir. Hegel, Bunsen ve Habermas gibi dünyaca ünlü Alman bilim adamı ve filozofları burada hocalık yapmıştır. Öğrencileri Heidelberg’e gençlik ve biraz da heyecan katarlar.

Deutschland Alte Aula der Universität Heidelberg

Eski mahpushane

Eskiden içkiyi fazla kaçıran ya da kılıç düellosu yapan üniversite öğrencileri dört hafta süreyle buraya kapatılırmış. Ama derslere devam edebilirlermiş. Ders dönüşü buraya kapatılır ve şikâyetlerini duvarlara yazarlarmış.

Bildergalerie Deutschlands älteste Universitäten Heidelberg Studentenkarzer

Edebiyatın kalite mührü

Ünlü şairlerin gelip geçtiği, güzelliğine mısralar yazdığı Heidelberg’in konukları arasında kimler yok ki? Goethe, Eichendorff, Hölderlin, Jean Paul, Mark Twain ve daha niceleri… Heidelberg günümüzde de yazarların uğrak yeridir. Yaz mevsiminde edebiyat festivaline ev sahipliği yapar. Heidelberg 2014 yılında UNESCO tarafından Almanya’nın ilk ‘Edebiyat Kenti’ seçildi.

Bücher, die einen Bezug zur Stadt Heidelberg habenamHeidelberger Schloss

Maskot

15. yüzyılda Eski Köprü’de bir maymuna rastlandığı rivayet edilir. 1979’da dikilen bronz maymun heykeline el sürenin Heidelberg’e döneceğine inanılır.

Heidelberg Affenfigur auf der Alten Brücke

Romantik ışık gösterisi

Heidelberg şatosunda düzenlenen havai fişek gösterisini binlerce meraklı izler. Kumanyasını ve battaniyesini kapan, Neckar çayırında ve nehir gemilerinde yer kapmak için şatonun eteklerine koşar.

Schloss Heidelberg Feuerwerk

Şatoyu aydınlatan rengârenk ışıklar Hedelberg’e boşuna ‘romantiklerin cenneti’ denmediğini gözler önüne serer.

© Deutsche Welle,  TÜHA Haber

Share
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER