(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Teröristlerin imha ettiği Dünya Kültür Mirası

Uluslararası Ceza Mahkemesi‘nda ilk kez tarih yıkımı yargılanıyor. Bir radikal İslamcı Mali’nin tarihi Timbuktu şehrini yağmalamakla suçlanıyor. Teröristlerin imha ettiği Dünya Kültür Mirası Timbuktu ile sınırlı değil. Mali’nin Timbuktu şehri El Kaide ile ilişkili İslamcı Ensar El Din örgütü 2012 yılında Batı Afrika ülkesi Mali’nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’ndeki Timbuktu şehrinde bulunan anıt mezarları imha […]

Teröristlerin imha ettiği Dünya Kültür Mirası
28 Haziran 2017 - 9:40 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi.

Uluslararası Ceza Mahkemesi‘nda ilk kez tarih yıkımı yargılanıyor. Bir radikal İslamcı Mali’nin tarihi Timbuktu şehrini yağmalamakla suçlanıyor. Teröristlerin imha ettiği Dünya Kültür Mirası Timbuktu ile sınırlı değil.

Eine undatierte Aufnahme eines Lehmminaretts in einer Moschee in Timbuktu, Mali (Foto: DPA)

Mali’nin Timbuktu şehri

El Kaide ile ilişkili İslamcı Ensar El Din örgütü 2012 yılında Batı Afrika ülkesi Mali’nin UNESCO Kültür Mirası Listesi’ndeki Timbuktu şehrinde bulunan anıt mezarları imha etmiş gerekçe olarak da imha edilen tarihi eserleri puta tapma olarak gördüklerini açıklamışlardı. Radikal İslamcılar kilden yapılmış camilerin minarelerini de yıkmışlardı.

Ein Mann betet vor einem zerstörten Grab (Foto: AP)

Mali’nin Timbuktu şehri

Bu adam Timbuktu’daki anıt mezarların bakımından sorumluydu. 2014 tarihli bu fotoğrafta yıkıma uğramış bir mezarın başında dua ederken görüntülenmiş. Ama artık anıt mezarlar çok daha farklı görünüyor…

Ein Mann steht vor dem wiederaufgebauten Mausoleum des heiligen Alpha Moya (Foto: Getty Images)

Mali’nin Timbuktu şehri

… zira Birleşmiş Milletler’in desteğiyle birçok anıt mezar yeniden inşa edilebildi. Evliya Alpha Moya’nın türbesinin bakımını ise fotoğrafta görülen Sane Chirfi ve ailesi üstlenmiş.

Ein Mensch hält eine Fotoaufnahme von vor der Zerstörung vor die aktuelle Sicht auf den Baal-Tempel (Foto: Getty Images)

Suriye’deki Palmira kenti

IŞİD 2015’te Suriye’deki antik Palmira’da aralarında iki bin yıllık Baal Şamin Tapınağı ve Zafer Takı’nın da olduğu tarihi eserleri imha etti. Burada bir fotoğrafçı Baal Şamin Tapınağı’nın 2014’te çekilmiş fotoğrafını kalıntıların önünde tutuyor. Antik kentin IŞİD’in elinden kurtarılmasının ardından arkeologlar bir nebze olsun rahat nefes aldı zira birçok harabe sanılandan daha az zarar görmüştü.

Deckenfresko des Klosters Mar Elian (Foto: Unesco)

Suriye’deki Mar Elian

Suriye’nin kuzeybatısındaki Karyatayn kasabasında bulunan 5. Yüzyıldan kalma tarihi Mar Elian manastırı ülkedeki Hristiyanlar için en önemli mabetlerden biriydi.

Verbrannter Innenraum des Klosters Mar Elian (Foto: AP)

Suriye’deki Mar Elian

IŞİD 2015 yılında Mar Elian’ı yerle bir etti. Radikal İslamcılar manastır duvarlarını buldozerlerle nasıl yıktıklarını gösteren videoları internette yayınladılar. Kasaba IŞİD’den kurtarıldı, ancak manastırın bir bölümünün de yakıldığı ortaya çıktı. Mar Elian manastırının da tekrar inşa edileceği bildiriliyor.

Detailaufnahme eines Frauenkopfes an einer Mauer in Al-Hadra (Foto: AP)

Irak’taki Hatra

Hatra kenti ilk Arap krallığının başkentiydi. Hatra, kulelerle güçlendirilmiş yüksek ve kalın surları sayesinde 116 ve 198 yıllarında Romalıların istilasına karşı koyabilmişti.

Zerstörung in der antiken Stadt Al-Hadra (Foto: AP)

Irak’taki Hatra

IŞİD 2015 yılı başında Hatra’nın bir bölümünü yıktı. Bu görüntü, radikal İslamcıların çektiği bir videodan alınma. IŞİD, Irak’ın Musul kentindeki müzede ve Ninive kazı çalışmalarında bulunan Asur döneminden kalma heykelleri de parçaladı. Cihatçıların tarihi Nimrud kentinde de buldozerlerle büyük tahribata yol açtığı bildiriliyor.

Die zu dem Zeitpunkt höchste Buddha-Statue der Welt in Afghanistan (Foto: Mildres Dearborn)

Afganistan’daki Bamyan Vadisi

Afganistan’ın Bamyan Vilayeti’nde 1500 yıl önce budist rahipler tarafından kayalıklara oyularak yapılmış iki dev Buda heykeli bulunuyordu. Bu heykeller ülkenin İslam öncesi tarihinin de birer tanıklarıydı. 53 metre ile heykellerin büyüğü olan bu arkeolojik eser, fotoğrafın çekildiği 1973 yılında dünyadaki en büyük heykeldi.

Zwei Frauen laufen vor der leeren Nische des Buddhas im Bamian-Tal entlang (Foto: DDP)

Afganistan’daki Bamyan Vadisi

Ancak radikal İslamcı Taliban militanları iki heykeli de 2001 yılında yıktılar. Tanklarla, füzelerle heykellere ateş açan militanlar, dinamit de kullanarak Buda heykellerini havaya uçurdular. Yıkım haftalar sürdü. Bamyan Vadisi ve buradaki arkeolojik eserler 2003 yılından bu yana UNESCO’nun dünya kültür mirası listesinde yer alıyor.

© Deutsche Welle, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER