(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,’Türkiye ekonomisi tüm olumsuzluklara rağmen büyümüştür’

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “2017 yılında tüm olumsuz koşullara rağmen yüzde 4,4 oranında bir büyümeyi orta vadeli programımıza koyduk. Ama 2017 yılında yüzde 4,4’ün üzerinde Türkiye bir büyüme performansı gerçekleştirecektir. Ben buna sonuna kadar inanıyorum.” dedi. “Türkiye ekonomisi tüm olumsuzluklara rağmen büyümüştür” Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı  açıklamada, yatırımların tüm hızıyla […]

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan,’Türkiye ekonomisi tüm olumsuzluklara rağmen büyümüştür’
27 Haziran 2017 - 11:00 'de eklendi ve 104 kez görüntülendi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “2017 yılında tüm olumsuz koşullara rağmen yüzde 4,4 oranında bir büyümeyi orta vadeli programımıza koyduk. Ama 2017 yılında yüzde 4,4’ün üzerinde Türkiye bir büyüme performansı gerçekleştirecektir. Ben buna sonuna kadar inanıyorum.” dedi.

“Türkiye ekonomisi tüm olumsuzluklara rağmen büyümüştür”

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘na yaptığı  açıklamada, yatırımların tüm hızıyla sürdüğünü ve ekonomik alandaki göstergelerin iyiye gittiğini vurguladı.

Türkiye’nin hiçbir şekilde sosyal ve ekonomik hedeflerini ertelemeyeceğini, ağırdan almayacağını ve planladığı gibi yoluna devam edeceğini dile getiren Elvan,  Türkiye ekonomisinin tüm olumsuz, iç ve dış koşullara rağmen 2016 yılında yüzde 2,9 oranında büyüdüğünü söyledi.

Türkiye’nin 2010-2016 yılları arasında yılda ortalama yüzde 6,7 büyüme performansıyla dünyanın önde gelen hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer aldığını hatırlatan Lütfi Elvan,  “Yine 2016 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, ekonomimizde temel makro dengelerin korunduğu ve yapısal bir bozulmanın söz konusu olmadığı şu an açık bir şekilde görülmektedir” dedi.

Bakanı  Elvan, “2016 yılının tamamında cari açıkta sürdürülebilir seviyelerde gerçekleşmiş, yılın tamamında cari açığın milli gelire oranı olarak yüzde 3,8 gibi gayet makul sayılabilecek seviyeye gerilemiştir. Kamu dengeleri korunmuş, bütçe disiplini sürdürülmüştür. Merkezi yönetim bütçe açığımız gayri safi yurt içi hasılanın ancak yüzde 1’i olmuştur. Avrupa Birliği tanımlı borç stokunun milli gelire oranı yüzde 28,3 olarak gerçekleşmiştir ki bu gelişmiş ülkelerde yüzde 100’ün üzerindedir. Özellikle Çin gibi birçok gelişmekte olan ülkelerde yüzde 200’ün üzerindedir. Türkiye’nin borç stokunun milli gelire oranı sadece yüzde 28,3’dür. Yatırımlarımızın milli gelire oranı ise yine AB ve OECD üyesi ülkelerin ortalamasının üzerindedir. Yüzde 28,7 yani toplam yatırımlarımızın milli gelire oranı yüzde 29’a yaklaşmıştır.” şeklinde konuştu.

lütfi elvan ile ilgili görsel sonucu

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan

“Türkiye 2017 yılında yüzde 4,4’ün üzerinde bir büyüme performansı gerçekleştirecektir”

Elvan, bankacılık sektörünün güçlü yapısını koruduğunu, bankacılık sektörü sermaye yeterlilik oranının 2016 yılında 15,5 iken bugün yüzde 16,4’e yükseldiğini, bu oranın Çin’de yüzde 13, Portekiz’de yüzde 13,5, Rusya’da ise yüzde 12,7 olduğunu bildirdi.

Takipteki alacakların toplam nakdi kredilere oranının 2016 yılında yüzde 3,24 iken bunun daha da aşağı inerek 2017 yılı nisan ayı itibariyle yüzde 3,19 olduğunu anlatan Elvan, “AB ortalaması yüzde 5,2’dir. Türkiye ekonomisinin kötüye gittiğini söyleyenler, Türkiye ekonomisi aleyhine habire yazı yazanlar önce kendi ülkelerine baksınlar. Kendi ülkelerindeki makro ekonomik göstergelere baksınlar. Sonra Türkiye’yi konuşsunlar. AB ortalamasında takibe düşen alacakların oranı yüzde 5,2. Bizde yüzde 3’ün biraz daha üzerinde. Dolayısıyla bankacılık sektörümüz de gayet iyi ve rasyonel bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.” diye konuştu.

Aralık ayındaki döviz kurundaki aşırı dalgalanmayı Merkez Bankası ve hükümetin zamanında ve etkili uyguladığı sıkı para politikası önlemleriyle durdurulduğunu anlatan Elvan, Referandum belirsizliğinin de geride kalmasıyla Türk lirasının dolar karşısında değer kazanma eğilimine girdiğini ifade etti.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İş ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik atılan somut adımların ve ekonomiyi teşvik amacıyla hayata geçirilen cazibe merkezleri gibi kalkınma programları sonucunda hem özel sektör yatırımları hem de net ihracatın önümüzdeki dönemde büyümeye, güçlü, pozitif bir katkı sağlayacağını açıkladı.

Elvan, şöyle konuştu:  “Referandum sonrasında siyasi belirsizliğin tamamen ortadan kalkmasıyla Doğu ve Güneydoğu’da güven ortamının sağlanmasının, ertelenen tüketim ve yatırım kararlarının devreye girmesi, turizm sektörünün canlanması, AB ekonomisinde büyümenin yanı sıra Rusya ve İran ile olan ticaretin ivme kazanması ve aldığımız önlemlerle ekonomimiz, yaşanan canlanmayla birlikte özellikle 2017 yılında büyüme hedefimizin üzerinde bir performans göstereceğimizi ortaya koymaktadır.

Bizim büyüme hedefimiz 2017 yılında yüzde 4,4. Ben inanıyorum ki MÜSİAD, diğer sivil toplum kuruluşlarımız gibi girişimcilik yeteneği, yatırımcı ruhu yüksek olan bu alt yapımız, kapasitemiz olduğu sürece Türkiye büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir. Türkiye dünyanın güçlü ekonomileri arasında yer alacaktır. Bu konuda kararlıyız ve buna inanıyoruz. 2023 hedeflerimizi teker teker gerçekleştireceğiz. 2017 yılında tüm olumsuz koşullara rağmen yüzde 4,4 oranında bir büyümeyi orta vadeli programımıza koyduk. Ama 2017 yılında yüzde 4,4’ün üzerinde Türkiye bir büyüme performansı gerçekleştirecektir. Ben buna sonuna kadar inanıyorum.”

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER