(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Almanların vazgeçemediği 10 şey

Bira, pasta, seyahat veya bahçe cüceleri… Bütün bunları duyan kim Almanya’yı düşünmez ki? Ancak Almanların çok sevdiği ve onları temsil eden daha pek çok şey daha var. İşte onların başlıcaları. Bira Listenin en başında Almanların en büyük tutkusu geliyor: Bira. Sadece Çekler ortalamada Almanlardan daha fazla bira tüketiyor. Almanlar ise bira tutukusunu her yıl Münih’te […]

Almanların vazgeçemediği 10 şey
27 Haziran 2017 - 9:06 'de eklendi ve 159 kez görüntülendi.

Bira, pasta, seyahat veya bahçe cüceleri… Bütün bunları duyan kim Almanya’yı düşünmez ki? Ancak Almanların çok sevdiği ve onları temsil eden daha pek çok şey daha var. İşte onların başlıcaları.

Reisen 2017 - Oktoberfest (picture-alliance/dpa/M. Müller)

Bira

Listenin en başında Almanların en büyük tutkusu geliyor: Bira. Sadece Çekler ortalamada Almanlardan daha fazla bira tüketiyor. Almanlar ise bira tutukusunu her yıl Münih’te düzenlenen Ekim Şenliği’nde (Oktoberfest) dışa vuruyor. Almanya’da 16 yaşından itibaren bira içmek serbest.

Regal mit Aktenordnern (Foto: Colourbox/M. Chab)

Bürokrasi

Dosyalar bir Alman buluşu. Bu belki de Almanlar için belge muhafaza etmenin neden bu denli önemli olduğunu açıklıyor. Dijitalleşmeye karşın Almanya’da henüz dosyalar ofis raflarından kalkmadı. Ofislerde hala tasnif edilip dosyalanmayı bekleyen çok sayıda belge mevcut.

Preisschilder in einem Lebensmittel-Discounter (Foto: picture-alliance/dpa/M. Murat)

Kelepir alışveriş

Almanya’da çok sayıda kişi yoksul da olsa zengin de ürünlerin daha ucuza satıldığı marketlerden alışveriş eder. Hatta sürekli olarak ucuz ürünlerin peşinde olan kişileri betimlemek için bir sözcük dahi var: ‘Kelepir avcısı’.

Kind mit Reisekoffer (Foto: picture alliance/dpa/PhotoAlto)

Seyahat

Dünyanın en ücra köşelerinde turistlerle karşılacak olursanız muhtemelen bu turistler orta yaşlarını devirmiş, son teknoloji tırmanış donanımına sahip Almanlardır. Almanların seyahat tutkusu tüm dünyada bilinse de çoğu Alman turist sürekli aynı yerde tatil yapmayı da tercih ediyor. İspanya’nın Mallorca adası bu noktalardan biri.

Kleingärtner (Foto: picture-alliance/dpa/H. Schmidt)

Hobi bahçeleri

Ancak seyahat etmeyen Almanlar için de cazip bir çözüm var: Hobi bahçeleri… Almanya’da yaklaşık 1 milyon 400 bin hobi bahçesi bulunuyor. Bu küçük bahçelerde şehir stresinden uzaklaşan Almanlar, yaz aylarında dostları ve yakınları ile mangal partilerinin tadını çıkartıyor. Bu bahçelerin vazgeçilmez dekorasyon malzemelerinden biri ise bahçe cüceleri.

Strandbad Wannsee Berlin FKK Freie Körperkultur (picture-alliance/dpa/B.Pedersen)

Çıplaklar plajı

Almanya’da çıplaklar plajı geleneği 19. yy’ın sonlarında ortaya çıktı. Ancak FKK (Özgür beden kültürü) olarak bilinen çıplaklar plajları daha çok bir Doğu Almanya geleneği olarak tarihe geçti. Bugün de özellikle Almanya’nın doğusundaki bölgelerde çıplak güneşlenen insanları görmek mümkün.

Rote Ampel (Foto: Fotolia)

Trafik kuralları

Almanya’da kırmızı ışıkta geçebileceğini veya yolun boş olmasından istifade edebileceğini düşünenenler yanılıyor. Büyük ihtimalle arkanızdan “kırmızı yanıyor, görmüyor musunuz?” diye ihtar edenler olacaktır. Almanya’da trafikte yaya veya otomobil sürücüsü olarak yapılan her tür yanlış hemen başkaları tarafından fark edilir ve gerekli uyarılar yapılır.

Stammtisch-Schild (Foto: picture-alliance/dpa/A. Weigel)

‘Her zamanki masa’

Almanya’da ortak ilgi alanına sahip kişilerin aynı mekanda düzenli olarak buluşması geleneğine “Stammtisch”, yani ‘Her zamanki masa’ denir. Bu buluşmalarda örgüyle ilgilenenlerden, edebiyat meraklılarına kadar pek çok arkadaş grubu hem güzel vakit geçirir hem de birbirlerinin birikimlerinden faydalanır.

Tatort-Logo (Foto: picture-alliance/dpa/S. Hoppe)

‘Tatort’ izlemek

Almanların en büyük tutkuları arasında pazar akşamları klasikleşmiş polisiye dizi ‘Tatort’un yeni bölümünü izlemek geliyor. 1970 yılından bu yana yayınlanan adı “Olay yeri” anlamına gelen dizi, her hafta Almanya’nın farklı bir kentinde suçluların peşinden koşan polislerin maceralarını işliyor. Günümüzde de pazar günleri arkadaşlar grupları arasında ‘Tatort akşamı’ düzenlemek oldukça popüler.

Torte und Kaffee (Foto: imago/imagebroker)

Pasta kültürü

İngilizlerin çayı varsa, Almanların da pastası var! Pasta-kahve kültürü Almanların olmazsa olmazları arasında yer alıyor, üstelik sadece özel günlerde de değil. Onlarca pasta çeşidinin yer aldığı Alman tatlı mutfağı ise meraklıları için başlı başına Almanya’yı ziyaret etme nedeni.

 

Share
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER