(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Schulz SPD kongresi öncesi Merkel’e yüklendi

Sosyal Demokrat Parti’nin seçim programını belirleyeceği kongre öncesinde başbakan adayı Martin Schulz seçimlerdeki rakibi ve Almanya Başbakanı Merkel’e yüklendi. Schulz, Merkel’i “güç kibri” içinde olmakla suçladı. Kongrenin düzenleneceği Dortmund Westfalenhalle’ye gelen Schulz burada yaptığı açıklamada “Peşin olarak size söyleyeyim, en büyük tehlike güçten doğan kibirdir. Bunu insanlar hisseder” diye konuştu. Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Demokrat Birlik’in […]

Schulz SPD kongresi öncesi Merkel’e yüklendi
25 Haziran 2017 - 9:04 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

Sosyal Demokrat Parti’nin seçim programını belirleyeceği kongre öncesinde başbakan adayı Martin Schulz seçimlerdeki rakibi ve Almanya Başbakanı Merkel’e yüklendi.

Schulz, Merkel’i “güç kibri” içinde olmakla suçladı.

Kongrenin düzenleneceği Dortmund Westfalenhalle’ye gelen Schulz burada yaptığı açıklamada “Peşin olarak size söyleyeyim, en büyük tehlike güçten doğan kibirdir. Bunu insanlar hisseder” diye konuştu.

Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Demokrat Birlik’in “içeriksiz bir parti olduğunu” söyleyen Martin Schulz “Karşı tarafın elinde hiçbir şey olmadığını ortaya koyacağız” dedi.

Ruhr Nachrichten gazetesine de bir mülakat veren Schulz “Sayın Merkel sanki Almanya kendisini hiç değiştirmemeliymiş gibi davranıyor” diye konuştu.

Almanya’nın durumunun iyi olduğunu ve bunda SPD’nin de payı olduğunu belirten Schulz “Başarılı ülkeler başarılarının üzerine yan gelip yatamaz” dedi. Schulz Almanya’nın eğitim ve altyapıya milyarlarca euro değerinde yatırımlar yaparak kendisini geleceğe hazırlaması gerektiğini söyledi.

Merkel’in uluslararası arenada konseptlerinin olmadığını söyleyen Schulz “Böylesine hareketli zamanlarda zirveden zirveye oyalanıp durmak bir işe yaramaz” dedi. Sosyal demokrat siyasetçi, mali krizin yavaş yavaş devam ettiğini, Ukrayna krizinin sona ermediğini ve Rusya ile gerilimin büyümeyi sürdürdüğünü vurguladı.

SPD’nin yarınki kongresine 5 binden fazla kişinin katılması bekleniyor. Kongrede 635 delege partinin seçim programını oylayacak. Kongre Almanya’nın SPD’li eski başbakanlarından Gerhard Schröder’in açılış konuşmasıyla start alacak.

ZDF anketine göre Schulz yüzde 25 Merkel yüzde 39 oy alıyor

Almanya’da Federal Meclis seçimleri 24 Eylül tarihinde yapılacak. Alman ZDF kanalının yaptırdığı kamuoyu araştırmasına göre SPD’nin oy oranı yüzde 25, Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Birlik Partileri CDU/CSU’nun oy oranı ise yüzde 39.

SPD Genel Sekreteri Hubertus Heil, Saarbrücker Zeitung’a yaptığı açıklamada yarışın “tamamen açık” olduğunu söyleyerek partilerinin yüzde 30’dan fazla oy almasının mümkün olduğunu ifade etti. Heil “SPD’nin net konseptleri var, CDU/CSU ve Sayın Merkel’in yok” diye konuştu.

Parti yönetiminin kabul ettiği ve oylamaya sunulacak program taslağı, adalet, ailelerin daha iyi desteklenmesi, devlet yatırımlarının artırılması ve Avrupa Birliği’nin güçlendirilmesi gibi maddeler içeriyor. Sosyal Demokratlar iç güvenlik konularında da mevcut yasaların tutarlı bir biçimde uygulanmasını ve 15 bin yeni polis kadrosu açılmasını savunuyor. Parti, vergi ve emeklilik konusunda da iyileştirmelere ihtiyaç olduğu kanaatinde.

©Deutsche Welle, UHA Haber

Share
Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER