(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

KSO Başkanı Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayinin Kapasite Kullanım Oranını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranları, haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puan artarak yüzde 71,5 oldu. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlerden, kapasite kullanım oranlarında geçen yıla göre 0,3 puan artış var. Firmalarımızın yüzde 60’ı kapasite kullanımları […]

KSO Başkanı Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayinin Kapasite Kullanım Oranını (UHA) Uluslararası Haber Ajansı’na değerlendirdi
23 Haziran 2017 - 20:00 'de eklendi ve 95 kez görüntülendi.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranları, haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0,3 puan artarak yüzde 71,5 oldu.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlerden, kapasite kullanım oranlarında geçen yıla göre 0,3 puan artış var. Firmalarımızın yüzde 60’ı kapasite kullanımları geçen yıla göre arttı. Kapasite kullanım oranlarının daha da yüksek çıkmasını, ramazan ayına bağlı durgunluğun etkilediğini düşünüyoruz.” dedi.

Zeytinoğlu, Kocaeli genelinde otomotiv, metal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kapasite kullanımlarının ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini belirtti.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada, firmaların yüzde 25’i, temmuz ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını, yüzde 60’ının ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 15’inin  azalacağını belirtti.

 Ayhan Zeytinoğlu, benzer şekilde ihracat yapan firmaların ise yüzde 14’ünün dış piyasa siparişlerinin arttığını, yüzde 69’unun sipariş miktarında bir değişme olmadığını ve yüzde 17’sinin ise azaldığını ifade etti.

Merkez Bankası tarafından açıklanan Türkiye geneli kapasite kullanım oranını da değerlendiren KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Haziran ayında Türkiye genelinde kapasite kullanım oranı; geçen yıla göre 1 puan artarak yüzde 79,0 olarak gerçekleşti. Ülkemiz için bu kapasite kullanım artışını çok olumlu karşılıyoruz ve ilimizde de kapasite kullanımlarının Türkiye ile birlikte artışının devam etmesini memnuniyet verici buluyoruz.” dedi.

KOCAELİ, UHA Haber

HABER : Ahmet KURT

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER