(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Rüzgar ve Güneş Enerjisinden Daha Fazla Yararlanmamız Lazim

İzmir Barosu Enerji Hukuku Komisyonu   “15 Haziran Dünya Rüzgar Enerjisi ve 21 Haziran Dünya Güneş Enerjisi ” günü ile ilgili yaptığı basın açıklaması yaptı. İzmir Barosu Başkanı  Av. Aydın Özcan, ‘rüzgar ve güneş‘ ten faydalanmanın önemine vurgu yaparak, geleceğimiz olan çocuklarımıza temiz, yaşanabilir ve savaşsız bir dünya bırakmak adına rüzgar ve güneş enerjisinden daha fazla […]

Rüzgar ve Güneş Enerjisinden Daha Fazla Yararlanmamız Lazim
22 Haziran 2017 - 1:56 'de eklendi ve 123 kez görüntülendi.

İzmir Barosu Enerji Hukuku Komisyonu   “15 Haziran Dünya Rüzgar Enerjisi ve 21 Haziran Dünya Güneş Enerjisi ” günü ile ilgili yaptığı basın açıklaması yaptı.

İzmir Barosu Başkanı  Av. Aydın Özcan, ‘rüzgar ve güneş‘ ten faydalanmanın önemine vurgu yaparak, geleceğimiz olan çocuklarımıza temiz, yaşanabilir ve savaşsız bir dünya bırakmak adına rüzgar ve güneş enerjisinden daha fazla yararlanılması gerektiğini belirtti.

 Av. Aydın Özcan,’ ABD’nın, Paris İklim Sözleşmesi’nden çekileceği yönündeki açıklamasına ilişkin  de “İzmir Barosu olarak ABD’nın bu kararını şiddetle kınıyoruz. Dünya Paris İklim Sözleşmesi’ni büyük ölçüde imzalamış ve bu yönde bir gelişme varken ABD ‘nın aksi yönde bir tutum sergilemesi tamamen çevreci yaklaşımlardan uzaklaşma anlamını taşımaktadır. Bu konuda dünyadaki tüm çevreci örgütleri ve devletleri Amerika’nın bu tutumuna karşı tavır almaya davet ediyoruz “dedi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak suretiyle üretilen enerji, küresel toplam birincil enerji ihtiyacımızın % 13 ünü karşılar hale gelmiştir. Fosil kaynakların limitli doğası ve yakın bir gelecekte tükeneceğine ilişkin araştırmalar, geçmişten günümüze yaşanan petrol krizleri, dışa bağımlılığın azaltılması gibi nedenler, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinde devletleri yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneltmiş; yenilenebilir kaynaklarının geleceğin enerji kaynakları olacağı yönündeki inancın artmasıyla birlikte yenilenebilir enerji politikalarının gelişimi de hızlanmıştır.Yine, Ülkemizin de taraf olduğu, Paris İklim Değişikliği Antlaşması, iklim değişikliği ile mücadele ve sera gazı salınımının azalması amacı doğrultusunda “yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının arttırılmasına” vurgu yapmak suretiyle yenilenebilir enerjiden faydalanmanın önemini bir kez daha ortaya koymuştur.

Bilindiği üzere, tüm dünyada her yıl 15 Haziran Dünya Rüzgar Enerjisi Günü ve 21 Haziran Güneş Enerjisi Günü olarak kutlanmakta ve yenilenebilir enerji kaynaklarından Rüzgar enerjisi ve Güneş enerjisinden faydalanmanın geleceğimiz için önemi bu vesileyle bir kez daha vurgulanmaktadır.

Nitekim, temiz, güvenilir ve düşük maliyetli enerji üretiminin sağlanması, sera gazı salınımının azalması, istihdamın artırılması, sosyo ekonomik gelişimin temin edilmesi, dışa bağımlığın azaltılması, iklim değişikliğiyle mücadele üzerindeki katkıları sebebiyle “rüzgar ve güneş” enerjisinden faydalanmanın önemi her geçen gün daha da artmakta olup, Rüzgar enerjisi ve Güneş Enerjisi sektörü,  tüm dünyada en hızlı büyüyen sektörlerin başında gelmektedir. Ülkemizde de rüzgar ve güneş enerjisi yatırımlarının sayısı hızla artmaktadır. 2016 yılında verilerine göre, rüzgar enerjisinde toplamda işletmede 6 bin MW’ın üzerinde  santralimiz bulunmakta iken, bugün itibariyle  devreye alınmış Lisanssız Güneş enerjisi santrallerinin kapasitesi de 1300 MW’ı geçmiştir.

İzmir Barosu, Enerji Hukuku Komisyonu olarak bizler, “rüzgar ve güneş” ten faydalanmanın önemine vurgu yaparak, geleceğimiz olan çocuklarımıza temiz, yaşanabilir ve savaşsız bir dünya bırakmak adına rüzgar ve güneş enerjisinden daha fazla yararlanılmasını temenni ederek 15 Haziran Dünya Rüzgar Enerjisi, 21 Haziran Dünya Güneş Enerjisi gününüzü kutlarız. “

                                                                    İzmir Barosu Başkanı

                                                                       Av. Aydın Özcan

İZMİR, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER