(UHA) Uluslararası Haber Ajansı

Ağrı bantları gerçekten etkili mi ?

Değerli okurlar, bugün de sizlere ‘Ağrı Bandı (Kinesiotape) Tedavisi’ne değineceğim.. Kinesiotape bantlama yöntemi  yaklaşık  30 yıldır spor yaralanmaları, ağrı tedavisi ve fizik tedavi alanında kullanılmaktadır. Japonya’da ortaya çıkan ve yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi olan, ağrı tedavisinde kullanılan elastik materyaller ağrı bantları son derece gerçekten etkilioluyor. Ağrı Bandı (Kinesiotape), Amerika ve Avrupa’da uzun süredir kullanılmasına […]

Ağrı bantları gerçekten etkili mi ?
20 Haziran 2017 - 18:04 'de eklendi ve 1127 kez görüntülendi.

Değerli okurlar, bugün de sizlere ‘Ağrı Bandı (Kinesiotape) Tedavisi’ne değineceğim.. Kinesiotape bantlama yöntemi  yaklaşık  30 yıldır spor yaralanmaları, ağrı tedavisi ve fizik tedavi alanında kullanılmaktadır.

Japonya’da ortaya çıkan ve yaklaşık 30 yıllık bir geçmişi olan, ağrı tedavisinde kullanılan elastik materyaller ağrı bantları son derece gerçekten etkilioluyor.

Ağrı Bandı (Kinesiotape), Amerika ve Avrupa’da uzun süredir kullanılmasına rağmen ülkemizde son 10 sene içerisinde çok daha fazla rağbet görmeye başladı.

Yapılan bilimsel çalışmalar, konusunda uzman fizyoterapistler tarafından spor yaralanmalarında kullanılan bu bantları nsedanter hastaların ağrılarında da mükemmel sonuçlar verdiğini ortaya koyuyor.

Piyasada çok fazla bant çeşidi olduğunu  söyleyebilirim. Zira bantların kalitesi ile birlikte uygulayan kişinin de bantların uygulanışı konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gerekiyor.

Nitekim, Kineziolojik ağrı bantları bel –boyun fıtığı , osteoartrit (kireçlenme), spor yaralanmaları , lenf ödem vb bir çok problemde etkin sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Ağrı bantları, özellikle deri altında bulunan sinir, damar paketi gibi yapıların üzerindeki basıncı kaldırarak dokuların beslenmelerine yardımcı olmaktadır.

Eğitim almamış kişiler tarafından yapılan bilinçsiz uygulamalar bu etkilerin oluşmamasına neden olmakla birlikte cilt üzerinde hasara sebebiyet verebilmektedir.

Fizyoterapistlerin tedavilerine destek olması amacıyla kullandığı bu bantlama teknikleri, özel klinikler, FTR merkezleri ve hastanelerde kullanmak yerinde olacaktır.

bant tedavi ile ilgili görsel sonucu

Kinesiotape yöntemi vücutta kas ve eklemleri destekleyerek vücudun doğal iyileşme mekanizmasını hızlandırır. Bantlama yöntemi özellikle sportif yaralanmaları, ortopedik ve nörolojik hastalıkları tedavi etmek için uygulanır. 

Kinesiotape uygulamaları egzersiz yapmaktan hoşlanmayan, egzersiz yapmaya zaman bulamayan ya da uzun süreli tedavilere vakti olmayan ve ağrı çeken kişiler için uygun bir alternatiftir.

Kinesiotape yöntemi temel olarak sinir sistemi, kas iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerinde etki etmektedir. Hafif, yapışkan, elastik özeliğe sahip olması ve derinin özeliğine yakın yapıda olması nedeni ile diğer bantlardan farklıdır. Kinesiptape bandı günlerce problem çıkarmadan kullanılır ve uygulandığı vücut ısısına göre aktive olur.

bant tedavi ile ilgili görsel sonucu

Ağrı bandı (kinesiotape) tedavisinin faydaları

Kinesiotape bantlama yöntemi ağrılı kasın üzerine uzun bir bantlama işlemidir. Uygulanan bölgedeki kasın fasyasına etki ederek vücut sıvı akışını düzenler ve bu şekilde ağrıyı rahatlatacak, ödeme ve kan birikmesine etki edecek inhibitörleri bant uygulaması yapılan bölgeye gönderir.

Bant yapısı sayesinde kas ve ekleme destek sağlar, ağrıyı azaltır, ağrıyan bölgenin fonksiyonunu ve hareket açıklığını arttırır. Özellikle sabah yorgunluğu, halsizlik ve yaygın ağrı ile seyreden kas romatizmalarında faydalıdır. Kasların çok fazla kasılmasını ve gerilmesini önler. Kan ve lenf dolaşımını arttırır ve ödem oluşmasını azaltır.

Ağrı bandı (kinesiotape) tedavisi uygulanan hastalıklar ve vücut bölgeleri

Ağrı bandı tedavisi genellikle siportif ve ortopedik yaralanmalar da uygulanır.

 1. Ağrı bandı hangi omuz hastalıkları için kullanılır? : İmpengement sendromu (donuk omuz), omuzda yaygın ağrı, omuz bölgesi kırıkları ve tendinit tedavilerinde uygulanır.
 2. Ağrı bandı hangi dirsek hastalıkları için kullanılır? : Tenisçi dirseği (lateral epikondilit), golfçü dirseği (medial epikondilit) tedavilerinde ağrı bandı uygulanabilir.
 3. Ağrı bandı hangi el ve el bileği hastalıkları için kullanılır? : Kırıklar, sinir yaralanmaları, tendon yaralanmaları ve tendinit tedavilerinde ağrı bandı uygulanabilir.
 4. Ağrı bandı hangi kalça hastalıkları için kullanılır? : Tendinitte, kas ağrılarında, kalça çıkığında, kalça kırıkları tedavilerinde ağrı bandı uygulanabilir.
 5. Ağrı bandı hangi diz hastalıkları için kullanılır? : Menisküs yaralanması, çapraz bağ yaralanmaları, diz kapağı kayması ve dizin benzeri rahatsızlıkları, diz bölgesi kırıkları, huzursuz bacak sendromu, lenf ödem gibi dizin hareketlerini kısıtlayan durumunda ağrı bandı tedavisi uygulanabilir.
 6. Ağrı bandı hangi ayak ve ayak bileği hastalıklarında kullanılır? : Düşük ayak, düz tabanlık, aşil tendinit, topuk dikeni, bağ yaralanmalarında ve sinir yaralanmalarının tedavilerinde ağrı bandı yöntemi uygulanabilir.
 7. Ağrı bandı hangi omurga hastalıklarında kullanılır? : Bel fıtığı (lomber disk hernisi), boyun fıtığı (servikal disk hernisi), omurga eğriliği (skolyoz), sırt ağrılarında, bel tutulması, boyun tutulması tedavilerinde ağrı bandı uygulanabilir.

Sonuç olarak, kinesiotape ağrının azaltılmasında, baş ağrıları ve kulak çınlamalarında, kas eklem gibi vücut fonksiyonlarının desteklenmesinde ve kas gücünün daha iyi kullanılması için uygulanmaktadır.

bant tedavi ile ilgili görsel sonucu

Kinesiotape (ağrı bandı) tedavisinin yan etkileri

Kinesiotape bantlama yönteminin cilt alerjisi haricinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Cilt alerjisi de çok fazla görülmez.

Ağrı bandı uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar

Ağrı bandı (kinesiotape) tedavisi bazı durumlarda sakıncalıdır.

 1. Geniş ve ciddi yaralanma durumlarında ağrı bandı uygulanmamalıdır.
 2. Enfeksiyon riski taşıyan açık yaralarda ağrı bandı tedavisi uygulanmaz.
 3. Alerjik bünyeli kişilerde ağrı bandı tedavisi test edilmeden uygulanmamalıdır.
 4. Derin ve trombozu şüphesi olan kişilerde ağrı bandı tedavisi uygulanmaz.
 5. Gebelik döneminde ve çocukluk döneminde karın üzerine, boyun ve sırt gibi otonom sinirler üzerine ağrı bandı tedavi uygulanmaz.

Ağrı bandı (kinesiotape) yöntemini uygulamadan önce dikkat!!

Kinesiotape tedavisini uygulayan kişinin insan anatomisini, kas iskelet sistemi hastalıklarını ve kinesiotape uygulama tekniklerini bilmesi zorunludur. Hatalı uygulamalar yan etkilere veya uygulamanın faydalı olmamasına neden olabilir.

İnşallah bir dahaki köşemde sizlere ‘Donuk Omuz Neden Olur? Donuk Omuz Belirtileri’ni ileteceğim.

Sağlıcakla kalınız!

Gökhan KOÇAK

Fizyoterapist

gokhankocak54@yahoo.com

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER