(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Türkiye’nin Katar hamlesi Birleşik Arap Emirlikleri’ni ülkesini rahatsız etti

Türkiye’nin Körfez’de patlak veren krizin ardından Katar’a gıda takviyesi Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) rahatsız etti. Türkiye’nin Körfez’de patlak veren krizin ardından Katar’a gıda takviyesi Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) rahatsız etti. Türkiye’nin Katar’a gıda sevkiyatı yapması ve asker gönderme kararının ardından BAE’de merkezli bazı medya kuruluşları ve düşünce kuruluşları harekete geçti. Söz konusu gruplar, Katar’a askerî […]

Türkiye’nin Katar hamlesi Birleşik Arap Emirlikleri’ni ülkesini rahatsız etti
15 Haziran 2017 - 0:52 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi.

Türkiye’nin Körfez’de patlak veren krizin ardından Katar’a gıda takviyesi Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) rahatsız etti.

Türkiye’nin Körfez’de patlak veren krizin ardından Katar’a gıda takviyesi Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) rahatsız etti.

Türkiye’nin Katar’a gıda sevkiyatı yapması ve asker gönderme kararının ardından BAE’de merkezli bazı medya kuruluşları ve düşünce kuruluşları harekete geçti.

Söz konusu gruplar, Katar’a askerî ve insani ihtiyaçları taşıyacak olan gemilerin Süveyş kanalından geçişini engellemek için hukuki yolları araştırmaya başladı.

Mısırlı diplomatik kaynaklar, Ankara ile Doha arasında yapılan ortak savunma anlaşması gereğince Katar’a gitmekte olan Türk savaş gemilerinin Süveyş Kanalı’nı geçmesine izin verip vermeyeceği konusuna açıklık getirdi.

Katar’nın uluslararası nitelikte bir geçit olduğunu belirten Mısırlı kaynaklar, gemilerin geçmesinin engellenemeyeceğini belirtti.

Söz konusu kaynaklar, “Bunun tek istisnası Kanal’dan geçmek isteyen geminin Mısır ile savaş durumunda olan bir ülkenin bayrağını taşıyor olmasıdır. Arap ülkelerinin Katar’ı boykot etme kararları, ilan edilmiş bir savaş durumu olmadığından gemilerin geçişinin engellenmesi de söz konusu olamaz” dediler. Ankara, önümüzdeki iki ay içinde aşama aşama askerî güç ve lojistiği Doha’daki askerî üsse taşımayı planlıyor.

 

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER