(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Katar Prensesi Es Sani: Türkiye’nin desteğini unutmayacağız

Katar Emiri’nin kız kardeşi Prenses Es Sani, ‘Ülkemize uygulanan ablukada Türkiye’nin yaptığı iyiliği asla unutmayacağız’ dedi. Katar Prensesi Şeyha El Mayassa Es Sani, yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın başını çektiği altı Körfez ülkesinin Katar’la ilişkilerini kestiği bir dönemde Türkiye’nin Katar’a desteğine atıfta bulunarak, “Türkiye’nin yaptıklarını asla unutmayacağız” dedi. Hürriyet’ten İpek Yezdani’ye konuşan Prenses Es Sani’nin o […]

Katar Prensesi Es Sani: Türkiye’nin desteğini unutmayacağız
14 Haziran 2017 - 10:57 'de eklendi ve 91 kez görüntülendi.

Katar Emiri’nin kız kardeşi Prenses Es Sani, ‘Ülkemize uygulanan ablukada Türkiye’nin yaptığı iyiliği asla unutmayacağız’ dedi.

Katar Prensesi Şeyha El Mayassa Es Sani, yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın başını çektiği altı Körfez ülkesinin Katar’la ilişkilerini kestiği bir dönemde Türkiye’nin Katar’a desteğine atıfta bulunarak, “Türkiye’nin yaptıklarını asla unutmayacağız” dedi.

Hürriyet’ten İpek Yezdani’ye konuşan Prenses Es Sani’nin o sözleri:

“Hoşgeldiniz, Türkiye’den gelenlere her zaman kapımız açık, sizi burada gördüğümüze çok sevindik” diyor. Gazeteci olduğumu söyleyip “Türkiye’ye ve Türk halkına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?” diyorum. “Türkiye’nin bize yaptıklarını asla unutmayacağız” diyor ve şöyle devam ediyor: “Türkiye’yle Katar’ın ilişkileri her zaman çok iyi olmuştur. Katar’da da çok güzel bir Türk toplumu var. Biz Türkiye’nin ve Türk halkının bize yaptıklarını ve dostluğunu asla unutmayacağız…”

‘B PLANIYKEN A PLANI OLDU’

KATAR’da FIFA 2022 Dünya Kupası için yapımı süren ve 2018 Ağustosu’nda bitirilmesi planlanan metro inşaatının yapımında yer alan Türk şirketlerinden birinin başında bulunan Türk inşaatçı Hamdi Güneş, Körfez ülkeleriyle yaşanan krizin ardından Katar’daki birçok inşaat şirketinin alternatif pazar olarak yüzünü Türkiye’de döndüğünü söylüyor. Güneş, durumu şöyle anlatıyor: “Bu abluka başladıktan sonra hem Katarlı hem de yabancı inşaat şirketlerinden ‘Buraya malzeme getirmek için İstanbul’da acil ofis açmak istiyoruz, nasıl yapabiliriz, bize yardımcı olur musunuz?’ diye telefonlar alıyoruz. Özellikle çelik ve hırdavat malzemeleriyle ilgili ciddi sıkıntı olabileceğini düşündüğümüz için biz de yardımcı oluyoruz. Aynı şey gıda sektöründe de geçerli. Bu krizden sonra Katarlılar, Türkiye’den gelen gıda ürünlerinin hem daha ucuz hem daha kaliteli olduğunu gördü. O yüzden Türkiye her iki sektörde de Katar’ın B planıyken A planı oldu.”

TÜRKİYE ÖNEMLİ ROL OYNADI

Katarlı işadamı Khalid El Yazeedi, Katar’ın en büyük petrol şirketi olan ‘Qatar Petroleum’ şirketinde çalışıyor. El Yazeedi, Körfez ülkeleriyle yaşanan gerilim ve ablukadan sonra Katarlı işadamlarının yatırım yapmak için Türkiye’yi daha çok düşüneceklerini söylüyor. El Yazeedi, “Körfez ülkeleri gerçekleri söylemiyor, yalan ithamlarla Katar’ı izole etmeye çalışıyorlar. Türkiye bu durumda, özellikle gıda pazarında çok önemli bir rol oynadı. Ben işlerini büyütmek isteyen birçok Katarlı işadamının şimdi Türkiye’de iş yapmayı düşündüklerini biliyorum. Katarlı işadamları yüzünü artık Türkiye’ye dönüyor” diyor.

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER