(UHA) Uluslararası  Haber Ajansı

Ukrayna ve Türkiye Antartika’da birlikte çalışacak

Ukrayna ile Türkiye, Güney Kutbu’nda Antarktika’da yürütülen bilimsel çalışmalarda işbirliğini artıracak. (UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın KİEV Temsilcisi Celal Kılıç’ın, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Antarktika Antlaşması İstişare Toplantısında Türkiye ile işbirliğinin genişletilmesi hususunda anlaşmaya varıldı. Türkiye ile Antarktika araştırmaları alanında bilimsel ve teknik işbirliği memorandumunun daha önce […]

Ukrayna ve Türkiye Antartika’da birlikte çalışacak
13 Haziran 2017 - 0:00 'de eklendi ve 150 kez görüntülendi.

Ukrayna ile Türkiye, Güney Kutbu’nda Antarktika’da yürütülen bilimsel çalışmalarda işbirliğini artıracak.

Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi ile ilgili görsel sonucu

(UHA) Uluslararası Haber Ajansı‘nın KİEV Temsilcisi Celal Kılıç’ın, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Antarktika Antlaşması İstişare Toplantısında Türkiye ile işbirliğinin genişletilmesi hususunda anlaşmaya varıldı.

Türkiye ile Antarktika araştırmaları alanında bilimsel ve teknik işbirliği memorandumunun daha önce imzalandığı ve Türk temsilcilerle yeni bir anlaşma imzalamadan bu işbirliğinin geliştirilmesinde hemfikir olunduğu belirtildi.

Malezya ve Çin ile de işbirliği memorandumu imzalanması hususunun görüşüldüğü, Türkiye ve Malezya’nın Antarktika’da üssü olmadığından araştırmalarda Ukrayna’nın üssünden faydalanmak istendiği bildirildi.

Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi ile ilgili görsel sonucu

Yetkililer, Türk bilim insanlarının geçen yıl bu üste kısa süreli çalışmalara katıldığını, geçen yıl Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi (NASC) ile İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Merkezi (PolReC) ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde çeşitli üniversitelerden müteşekkil ilk Türk bilim heyetinin, Ukrayna ile işbirliği halinde Antarktika’ya bilimsel sefer düzenlendiğini kaydetti.

KİEV, UHA Haber

Share
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER